שתף קטע נבחר

לגור בדירת 3 חדרים - להרגיש כמו בפנטהאוז

עברתם לדירת 3 חדרים אבל אתם מרגישים חנוקים? יותר ויותר חברות עיצוב פנים מציעות פתרונות עיצוב עבור דירות בגודל 20 מ"ר ומעלה. רהיטים דו-שימושיים, גוונים בהירים תקרות נמוכות וחיפויי קירות - כך תגדילו את חלל הבית מבלי לשנות אותו. מדריך

פחות חדרים - יותר מקום: אתמול (ג') פורסם כי לאחר עשור שהתאפיין בבנייה של דירות ארבעה וחמישה‬ חדרים, ב-2011 נרשם זינוק של ‭42%‬ בהתחלות בנייה של דירות שלושה חדרים דווקא - המתאימות בעיקר לזוגות צעירים. יחד עם השינוי בשוק הדיור נראה כי גם תחום עיצוב הפנים עבר מתיחת פנים, בעיקר במטרה להתאים עצמו לדירות הקטנות יותר.

 

עוד כתבות על עיצוב הבית בערוץ הנדל"ן :

 

"חברות ומותגי עיצוב הבחינו במגמת השינוי בדיור הישראלי, וכתוצאה מכך הציבו באולמות התצוגה שלהם דוגמאות לעיצוב דירות בגודל של 20 מ"ר ומעלה, הממחישות כיצד ניתן ליישם את פתרונות העיצוב שלהם לניצול פינות, יצירות ארונות נישה, רהיטים מתקפלים ומודולריים גם בדירות בעלות חללים קטנים", אומרת ל-ynet אדריכלית הפנים איריס שמיר.

 

שמיר מסבירה כי בתהליך עיצוב הפנים של החלל הביתי, קיים צורך ראשוני להבין ולהכיר את הצרכים, את הרצונות ואת טעמו האישי של כל לקוח, ולכן יש לעשות סדרי עדיפויות. לדבריה, "העיקרון המנחה הוא להתאים את גודלם של חדרי הבית השונים לצרכי השימוש של הדיירים שגרים בו. כך, למשל, בביתם של זוגות צעירים או מבוגרים חשוב לשמור על המרחב בחלל הסלון, היות והם מבלים בעיקר באזור האירוח. זאת בניגוד לבית שבו יש ילדים, המבלים את מרבית זמנם בחדרים הפרטיים שלהם".

 

לא חייבים לשבור קירות

יצירת תחושת מרחב מירבית בדירה קטנה מתחילה לרוב בעיצוב הקירות, הרצפה והתקרה, שמקיפים את הנוכחים בחלל ומשמשים כמעין מעטפת. כדי להפוך חדר קטן לגדול לא חייבים בהכרח לשבור קירות - די במספר פעולות פשוטות שאמנם ישאירו את גודלו של החדר על כנו, אך ישנו את תחושת המרחב שבו ואת המראה.

 

"חשוב לא להעמיס על החלל ולהשאיר ספייס בעין על ידי שימוש בגוונים בהירים כמו לבן, שמנת או גוונים פסטליים, עדיף בגימור מבריק, בצבעוניות שמחזירה טוב יותר את האור ומשווה לחלל מראה פתוח ואוורירי", אומרת שמיר. "אם קיים קיר בעייתי, סדוק או לא לגמרי חלק, מומלץ לצבוע אותו בצבע כהה ולא בצבע בהיר, כפי שנהוג לחשוב. בנוסף, כדי ליצור תחושת מרחב בבית, מומלץ לדאוג שהארונות, המטבח והדלתות יהיו בגוון של הקירות. זאת במטרה להבליע אותם ולא להבליט אותם כקונטרסט לקירות".

 

לדבריה, חשוב גם לשמור על תקרה בהירה - כאשר בחללים קטנים בהם היא נמוכה מומלץ אף להשתמש בתקרה מתוחה. "מדובר בטכנולוגיה המאפשרת לכסות את התקרה הקיימת במגוון חומרים, צבעים ועיצובים. על מנת ליצור תחושת מרחב ואשליה של תקרה גבוהה יותר, בחרו בתקרה מתוחה המשלבת אלמנט של השתקפות, כזו העשויה זכוכית או מראה", היא מוסיפה.

 

גם חיפוי הקירות בטפט עשוי לשמש ככלי פרקטי ליצירת תחושת מרחב. לדברי שרית קרייתי-גולדשטיין מגולדשטיין גלרי טפט, המפתח ליצירת אשליה של מרחב, עומק ונפח טמון בשני אלמנטים מרכזיים: הצבעים והדוגמאות. "הכלל החשוב ביותר הוא לבחור טפטים בגוונים בהירים, שמחזירים אור טוב יותר ויוצרים אפקט של חדר מואר ומרווח", היא מסבירה.

 

לדבריה, "האור הטבעי שנכנס לחדר משתקף טוב יותר בקירות בהירים, ויוצר מראה מרווח וגדול יותר. גוונים קרים כמו תכלת, ורדרד, בז' או ירוק בהיר יטיבו עם חדר צר וקטן". הדרך המשמעותית השנייה ליצירת אשליה של עומק והגדלת החלל, מוסיפה קרייתי-גולדשטיין, טמונה בדוגמאות ובהדפסים שעל גבי הטפט. קיימים חיפויי קירות עם דוגמאות ייחודיות, שיוצרות אשליות אופטיות של עומק ושל תנועה - ועל ידי כך מגבירות את תחושת הגודל של החלל.

 

 

 

כמו באירופה - רק יותר גדול

קטגוריה נוספת בתחום החיפויים היא האריחים, שהפכו עם הזמן לגדולים יותר. שלא כמו בעבר, אז הייתה העדפה לאריחי ריצוף קטנים בגודל 45X45, מידה שעדיין פופולרית באירופה, בשנתיים האחרונות הקנייה המועדפת היא של אריחים בגדלי 80X80 - מידה שבכוחה ליצור תחושת חלל גדול יותר.

 

גד אויזרט, סמנכ"ל רשת חרש המתמחה בעיצוב הבית, הבנייה והשיפוץ, מסביר כיצד ניתן ליצור תחושת מרחב גדול יותר בחלל האמבט. "מלבד בחירה בחיפוי קירות האמבט באריחים בגוונים בהירים, שבאופן טבעי מאירים יותר את החלל ויוצרים בו תחושה נינוחה ומרווחת, בכוחם של אריחים מלבניים גדולים המודבקים במאוזן זה לזה, ליצור את אותה תחושה אוורירית של חלל גדול יותר מכפי שהוא בפועל".

 

לדבריו, אחת הדרכים ליצירת תחושה של תקרה גבוהה יותר היא חיפוי הקירות באריחים בדוגמת פסים מאונכים, היוצרים תחושת גובה; או חיפויי הקיר באריחים בדוגמאות שונות בחלקו התחתון ובחלקו העליון של הקיר, כאשר חלקו התחתון נמוך יותר ונחתם בפס קישוט - צורת חיפוי שעשויה ליצור תחושה של תקרה גבוהה.

 

את הרצפה, בדומה לקירות, מוסיף אויזרט, אפשר לחפות באריחים ריבועיים גדולים בגוונים בהירים שישוו לחלל מראה פתוח יותר. בכל הקשור לכלים הסניטריים, כדאי להימנע מכיור משטח שתופס הרבה מקום - ולהעדיף כיור על רגל שיוצר מרחב גדול יותר, כמו גם אסלה תלויה שתופסת מקום קטן יותר.

 

רהיטים דו-שימושיים

השלב השני בעיצוב חלל הבית, כך שתיווצר תחושה של מרחב גדול יותר, הוא אבזור הבית וריהוטו. שילוב נכון של גופי תאורה, לצד הרהיטים הנכונים יטיבו עם דירה קטנה. "לממד התאורה תפקיד חשוב בעיצוב החלל בכלל ובעיצובו של חלל קטן בפרט, כאשר שימוש נכון בתאורה זהו שם המשחק", אומר דורי קמחי, מבעלי דורי קמחי תאורה אדריכלית.

 

לדבריו, פינות חדר חשוכות מקטינות את החלל וגורמות לאיבוד ויזואלי של מקום, ולכן חשוב לדאוג לחלל שמואר היטב. "הדרכים ליצור זאת מגוונות", הוא אומר, "כך, למשל, מומלץ לפזר גופי תאורה קירית up-down, המרחיקה את התקרה ויוצרת תחושת חלל גדול יותר - ולא גופי תאורה תקרתיים התלויים במרכז החלל. כשהאור מבצבץ מגופי התאורה הצמודים לקיר ולא רואים את הנורות, הוא מתפזר בחדר בצורה מאוד טובה".

 

בכל הקשור לריהוט, מצביעה שמיר על מספר כללי אצבע שאימוצם עשוי ליצור תחושת מרחב גדולה יותר. "ליצירת חלל גדול יותר מומלץ לשלב רהיטים נמוכים, קלילים ובהירים, כמו שולחנות, כסאות פרספקס שקופים, פינות אוכל ועוד בעיצוב מינימליסטי, וכאלו המשלבים זכוכית - חומר המשווה לחלל מראה אוורירי ולא מכביד", היא אומרת. "במקרים בהם החדר שרוצים לעצב הוא צר וארוך, כדי להדגיש את האורך ולנצלו מומלץ למקם את הרהיטים השונים על הקיר הארוך".

 

לדבריה, בחדרי השינה והילדים מומלץ לשלב רהיטים מודולריים ואחרים הממלאים מספר פונקציות. "בחללים קטנים בהם התקרה גבוהה, שלבו פתרונות ריהוט חכמים המנצלים את יתרון הגובה ולא מבזבזים שטח יקר מרצפת החדר הקטנה", היא ממליצה. "דרך אחת לעשות זאת היא להגביה את המיטה באמצעות מיטת קיר - אחד הפטנטים המובילים כיום בתחום הריהוט, וליצור בחלל שמתחתיה חלל אחסון או אירוח".

 

מילי עשור, מבעלי רשת האוס אין, המתמחה בעיצוב וייצור חדרי ילדים ונוער ופריטי ריהוט בהתאמה אישית, סבורה כי רהיטים דו-שימושיים יכולים לנצל בצורה יעילה את החלל. "לאור העובדה שחלל חדר הילדים הצטמצם לאחרונה, ובו בזמן משמש כחדר המרכזי בו מבלים הילדים את רוב שעות היום, התעורר הצורך בשילוב רהיטים מודולריים ודו-שימושיים", היא מספרת.

 

לדבריה, "לניצול יעיל של החלל ניתן לשלב מיטה שהיא גם ספריה, המשולבת במדפים ומגירות אחסון; ארון הכולל בתוכו שידה ניידת על גלגלים, שניתן לשלוף ולהחזיר פנימה בהתאם לצרכים המשתנים; ספסל דו מושבי, שלא רק מאחסן אלא גם הופך לכזה שמספק ארבעה מקומות ישיבה, ועוד". בין פתרונות הריהוט הפופולריים לניצול יעיל של המרחב נמצא הפוטון, שהופך בקלות למיטה. ברשת פוטון העיר מציעים מיטות פוטון המתקפלות לספה, סלוני פוטון ואפילו נדנדות פוטון שנפתחות למיטה.

 

גם מוצרי החשמל, במיוחד אלו המותאמים לחלל המטבח, הצטמצו בגודלם. "התפתחות טכנולוגית, צמצום חלל הבית וחשיבה עיצובית הביאו לפיתוח מכשירי חשמל שביכולתם לעמוד באותן משימות בהן עומד המכשיר בגודל הסטנדרטי, אך הפעם בפחות נוכחות פיזית", מספר אסי ארביב, מבעלי קלינטון סחר, יבואנית מותג מוצרי החשמל הבינלאומי Teka.

 

רשת האוס אין

 

 


פורסם לראשונה 11/04/2012 21:59

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם תחום עיצוב הפנים עבר מתיחת פנים
מומלצים