שתף קטע נבחר

פעילי המטס הונחו למחות בנמלי התעופה בחו"ל

רבים מפעילי המטס לא הורשו לעלות על הטיסות. הפעילים הונחו להגיע בכל זאת לנמלי התעופה בחו"ל ולמחות נגד "הכלא הענק בפלסטין". בנתב"ג מחכים להם עם מכתבים רשמיים הממליצים להם לטוס לסוריה

המטס לנתב"ג אמור היה לכלול מאות פעילים, אך רבים מהם לא הורשו לעלות על טיסות ולכן נראה כי מפגן המחאה יהיה קטן בהרבה מהמתוכנן. קבוצת הפעילים הגדולה ביותר הייתה אמורה להגיע מצרפת. הפעילים הונחו להגיע ב-5:00 לפנות בוקר לטרמינל בשדה התעופה "שארל דה-גול". אם לא יורשו לעלות לטיסות, יסתפקו במכתבים לתקשורת שבהם יסבירו מדוע לקחו חלק בקמפיין.

 

המארגנים תדרכו אמש ברשתות החברתיות את הפעילים לנסות ולאתגר בכל מקרה את חברות התעופה והממשלות, ולהגיע לנמלי התעופה עם כרטיסיהם. "הממשלות חייבות ללחוץ על ישראל כדי שזו תאפשר את הגעתם של המבקרים לשטחים הכבושים. הסגר הזה הוא הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית. ישראל הפכה את פלסטין לכלא ענק", כתבו. המארגנים ציינו בהודעתם כי בשל המטס החליטו פקחי יחידת "עוז" של רשות ההגירה להפסיק את שביתתם: "הגזענות מאחדת בין הממשלה לעובדיה", כתבו.  

 

הפעילים הפיצו מכתב ששלחה ישראל לנמלי תעופה בעולם  ()
הפעילים הפיצו מכתב ששלחה ישראל לנמלי תעופה בעולם

  

פעילי המטס קיבלו הנחיות מדויקות שבהן מוסבר להם כיצד לנהוג במקרה שהשלטונות בישראל יסרבו לתת להם להיכנס. בהוראות מונחים הפעילים להשאיר העתק של הדרכון שלהם אצל בני משפחה קרובים ולקחת איתם מספרי טלפון של אנשי ממשל בארצותיהם כמו חברי פרלמנט. כמו כן תודרכו בדבר ההנחיות והחוקים בשדה התעופה בישראל, כדי שיהיה להם קל יותר להתמודד עם הטיעונים של אי מתן הכניסה לישראל.

 

הפעילים זועמים על חברות התעופה הזרות ששיתפו פעולה עם ישראל. שיפצו בתמונה את מטוס לופטהנזה עם דגל ישראל  ()
הפעילים זועמים על חברות התעופה הזרות ששיתפו פעולה עם ישראל. שיפצו בתמונה את מטוס לופטהנזה עם דגל ישראל

 

המארגנים ביקשו מהפעילים "להישאר רגועים, אך נחושים" אם תישלל מהם אפשרות הכניסה, ולזכור שהם אינם לבד ושיש מי שבתחילה נשללה מהם הכניסה, אך לבסוף הורשו להיכנס - חלקם מיד אחרי שערערו על ההחלטה ואחרים אחרי ששבו לישראל כמה ימים או שבועות מאוחר יותר. הפעילים הונחו לא לעורר מהומות או להיכנס להתקפי זעם ולא להעליב את האחראים בנתב"ג אם לא יורשו להיכנס, "משום שזה רק יחמיר את המצב". מיד עם קבלת הדחייה, הונחו הפעילים להגיש ערעור על ההחלטה, או לקבל הסבר עליה. המטרה היא לערב עורך דין.

 

הפעילים מונחים ליצור קשר מיידי עם השגרירות בתל-אביב כדי לעדכן על מצבם. בנוסף המארגנים מבקשים כי הפעילים יצרו עמם קשר כדי שיוכלו לפרסם את מה שמתרחש בתוך שדה התעופה. המארגנים הבהירו לפעילים את חשיבות כוחה של התקשורת כדי ללחוץ על השלטונות בישראל לשנות את החלטתם.

 

המכתב שיקבלו הפעילים בנתב"ג  ()
המכתב שיקבלו הפעילים בנתב"ג

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הביע אתמול שביעות רצון משיתוף הפעולה עם חברות התעופה הזרות. "אנחנו בקשר גם עם חברות תעופה וגם עם מדינות וביקשנו מהם שכל מי שמזוהה על-ידנו שלא לאפשר לו לטוס, אני חושב שהם די פעלו בהתאם". הפעילים הפרו-פלסטינים שיגיעו לנתב"ג יתקבלו במכתב מטעם מדינת ישראל, שבו נכתב בין היתר: "פעיל יקר, אנו מעריכים את בחירתך בישראל כמושא דאגותיך בתחום זכויות האדם. אנו יודעים שעמדו בפניך אפשרויות ראויות רבות. היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, שגבה אלפי קורבנות".

 

עוד נכתב: "אתה בחרת למחות נגד ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בה קיים שוויון זכויות לנשים, העיתונות מבקרת את הממשלה, ארגוני זכויות אדם חופשיים לפעול, קיים חופש פולחן לכולם ומיעוטים אינם חיים בפחד. לכן אנו מציעים לך ראשית לפתור את הבעיות האמיתיות באזור ואחר כך לשוב לישראל כדי לחלוק עמנו את ניסיונך. טיסה נעימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
שוטר בנתב"ג, אמש
צילום: עופר עמרם
מומלצים