שתף קטע נבחר

עד האייזנר הבא

גבירותיי ורבותיי, אל תמהרו לשפוך את דמו של אייזנר. אייזנר הוא השלוח והפרצוף של כולנו. אייזנר עוד יתנצל, אנחנו נמצא לו פתח מילוט, נמשיך להזדהות ולהדחיק

כולם מיהרו להתקומם ולגנות את המעשה של סא"ל שלום אייזנר כלפי הפעיל מדנמרק בהפגנה בבקעת הירדן. נתניהו הוקיע, הרמטכ"ל ראה בחומרה, דובר צה"ל הכריז על בדיקה מיידית ומקיפה, ואת מספר הטוקבקים מי ימנה.

 

יש משהו תמוה ולא מובן בחבטת הנשק של אייזנר כלפי הפעיל הדני. הצופה בסרטון שואל מהו לעזאזל הדבר שגרם לאייזנר להניף את נשקו בצורה כה ברוטלית וחסרת מעצורים ולפצוע אדם שלא היווה איום כלפי איש. לאחר המכה, העדשה קולטת את אייזנר מביט לרגע בתוצאות מעשיו וממשיך הלאה עם מבט של טירוף בעיניים כלפי המטרה הבאה, בהליכה של "נראה מי יתעסק איתי עכשיו". 

 

 

התנהגות זו אינה אלא ביטוי מובהק לרוחו של חייל המושפעת מתחושת אדנות שניטעת בו, מכך שהוא כול יכול, ומכך שאין פיקוח אמיתי על פעולותיו ועל מעשיו, הלכה למעשה. כשרוח זו נושבת במפרשים של אדם שמאבד את עשתונותיו בקלות בלתי נסבלת כל כך, אלו הן התוצאות. אבל לכול ידוע שאם בסגן אלוף כאייזנר נפלה שלהבת, אין לצפות לדבר ולחצי דבר מכל חייל אחר המשרת בשטחים.

 

ואכן, אייזנר הוא חייל אחד מבין עשרות אלפים שמשרתים בשטחים, והסרטון שצולם אינו אלא תמונה אחת מני אלפי תמונות שאינן מצולמות ושאנו לא צופים בהן מתוך בחירה. התמונות האלה מתארות מציאות יום יומית של מג"בניקים משפילים זקנים פלסטינים במחסום ומפגינים כלפיהם אלימות חסרת פשר, של חיילות המצטלמות עם עצורים פלסטינים ומעלות את התמונות לפייסבוק, ושל חיילים מתבדחים על ההרס שזרעו בכפרים פלסטיניים אגב חיפוש אחר מבוקשים.

 

לבסוף מגיעה תמונה בודדה למסך שלנו ואנו ממהרים להקריב תרנגול כפרות. אז גבירותיי ורבותיי, אל תמהרו לשפוך את דמו של אייזנר. אייזנר הוא השלוח והפרצוף של כולנו. הוא רק אחד בים. הדברים קורים עוד מהימים שבהם שירת כחייל פשוט, בכל השנים שבהן כיהן כמפקד והעביר את רוחו ומשנתו לפקודיו, ועד היום שבו זכינו לקבל הצצה במסגרת סרטון מקרי לאופן שבו הוא מביא אותן לידי ביטוי.

 

לאחר כל הדברים הללו, ודאי יבואו חשבון הנפש, וההסברים והתירוצים. אייזנר יביט בכולנו במדי ב' של מילואימניק, בפנים עגלגלות, עם הכיפה לראשו והזיפים על לחייו, ויתנצל על מעשיו. הוא כבר התחיל ("לא הייתי צריך להרים את הנשק", "אלו הן שש שניות מאירוע של שעתיים", "נתתי את כל כולי למען ביטחון ישראל"). אנחנו נמשיך להזדהות ולהדחיק. המערכת בישראל כבר מורגלת במציאת פתחי מילוט לאנשים מעין אייזנר, ואין דוגמה טובה מעונש שמונה שנות המאסר שהוטל על החייל שהשליך צעיר פלסטיני אל מותו מג'יפ שנסע במהירות 80 קמ"ש לקול צעקות "הוא מת! הוא מת!”.

 

אנו נביט בראי, נפתח לאייזנר את לבנו הערל לפלסטינים ולפעילים דניים, ונמצא את פתח המילוט לתת לו ללכת. בכך נכשיר את כל התמונות והמעשים שאנו מכחישים ומדחיקים בשטחים מדי יום. עד האייזנר הבא.

 

טל כלימיאן, לוחם בדובדבן, לשעבר בסדיר ובקבע וכעת ובמילואים.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפשים פתח מילוט. הסמח"ט המכה
ההסברים והתירוצים יבואו. טל כלימיאן
מומלצים