שתף קטע נבחר

אפגניסטן: 150 ילדות הורעלו כי הלכו לביה"ס

כשהטליבאן שלט במדינה הוא אסר על נשים ללמוד, ומאז שהופל ב-2001 הותר להן לשוב ולרכוש השכלה. אבל גורמים קיצוניים ממשיכים לנסות לפגוע בהן, ולפי החשד היום זיהמו בכוונה מים בבי"ס בצפון המדינה. מצבן של 150 ילדות קשה

כ-150 תלמידות בית ספר באפגניסטן הורעלו היום (ג') אחרי ששתו מים מזוהמים בבית ספר תיכון בצפון המדינה. גורמים רשמיים במדינה האשימו קיצונים שמרנים המתנגדים לחינוך נשים כי הם האחראים לזיהום שגרם להרעלה.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בימי שלטון הטליבאן, שהופל ב-2001 בעקבות פלישת הכוחות הזרים לאפגניסטן, נאסר על נשים וילדות ברחבי המדינה ללמוד ולרכוש השכלה. אולם מאז הפלת הארגון הקיצוני מהשלטון שבו נשים ללמוד, במיוחד בבירה קאבול.

 

עם זאת, התקפות עדיין מתרחשות מעת לעת נגד ילדות, מורים ובנייני בית הספר שבהם הן לומדות, בדרך כלל באזורים השמרניים יותר במזרח המדינה ובדרומה. מאזורים אלה שואב הטליבאן את עיקר התמיכה שהוא זוכה לה.

 

"אנחנו בטוחים במאת האחוזים שהמים שהן שותות בכיתות הורעלו. או שזו פעולה שביצעו אלה שמתנגדים לחינוך ילדות או שזו פעולה של גורמים מיליטנטיים שנהגו בחוסר אחריות", אמר ג'אן מוחמד נביזדה, דובר מחלקת החינוך במחוז טחאר שבצפון המדינה.

 

גורמים רשמיים במדינה אמרו שכ-150 ילדות שהורעלו סבלו מכאבי ראש ומהקאות ומצבן קשה. בנות אחרות היו מסוגלות לשוב לבתיהן אחרי שקיבלו טיפול בבית החולים. "זו לא מחלה טבעית. זה מעשה מכוון של הרעלת תלמידות בית ספר",

אמר חאפיזוללה סאפי, ראש מחלקת בריאות הציבור בטחאר. איש מבין הגורמים הרשמיים לא האשים ארגון ספציפי בהתקפה, מחשש לנקמה.

 

ממשלת אפגניסטן אמרה בשנה שעברה כי הטליבאן זנח את ההתנגדות שלו לחינוך נשים על רקע שיחות השלום שלו עם הממשלה, אולם הטליבאן עצמו מעולם לא הצהיר כך מפורשות. בעבר השליכו קיצונים איסלאמים חומצה על נשים וילדות בשעה שהיו בדרכן לבית הספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המים הורעלו, אבל מי אחראי?
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים