שתף קטע נבחר

הסמח"ט: "להצטלם טוב יותר חשוב מהמשימה?"

סא"ל שלום אייזנר, שהטיח נשק בפניו של פעיל שמאל, הצדיק את מעשיו בשיחה עם אחד מתומכיו ומחה על היחס שקיבל ממפקדי הצבא: "אם הם היו מצלמים את חיילי צה"ל מתקפלים מול המון פורע זה נשמע טוב?". עוד אמר: "הסיפור הזה לא מעניין את הרמטכ"ל והאלוף". הדברים פורסמו בערוץ 10

"מה יותר חשוב, לעמוד במשימה או להיראות טוב ולהצטלם טוב?" - כך תהה היום (ג') סגן-אלוף שלום אייזנר, סגן מפקד חטיבת הבקעה שהושעה מתפקידו לאחר שהטיח את נשקו בפניו של פעיל שמאל מדנמרק. האזינו לתיעוד של השיחה שקיים עם אחד מתומכיו, ששודר לראשונה בערוץ 10. 

אייזנר ורעייתו, הערב בשערי צדק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אייזנר ורעייתו, הערב בשערי צדק(צילום: גיל יוחנן)
 

"אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד, אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו", אמר סגן-אלוף אייזנר בשיחה. באבחנה הרפואית שניתנה לו מצוין כי הוא סובל משבר בחלק המרוחק של הזרת הימנית. בדבריו, הבהיר הסמח"ט כי היה מדובר בעימות של שתי דקות. "נכון שכמה תמונות שם נראות רע", הודה, "אבל בסוף השתמשתי בנשק... השתמשתי בנשק בצורה קרה כמקל, לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד".

 

האבחנה הרפואית של סגן-אלוף אייזנר. שבר בחלק המרוחק של הזרת הימנית ()
האבחנה הרפואית של סגן-אלוף אייזנר. שבר בחלק המרוחק של הזרת הימנית

 

הערב הגיע סגן-אלוף אייזנר עם אשתו לבית החולים שערי צדק בירושלים לאחר שחש כאבים ביד, וכדי לעבור ביקורת. הוא הסביר שלא היה יכול לטפל ביד בגלל האירועים. הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שביקר הערב ניצול שואה לקראת יום השואה, העדיף לא להתייחס לדבריו של הקצין.

 

בשיחה שפורסמה בערוץ 10 נשמע סגן-אלוף אייזנר אומר: "כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהמפגינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה ולא פרצו יותר". אבל, לדבריו, "כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי".

 

פרשת הסמח"ט המכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

לוחמים שהיו בתקרית: 'העיפו אופניים על הסמח"ט'

הסמח"ט: עוברים עליי זמנים קשים, נעבור את זה

מסתמן: "גנץ ידיח את הסמח"ט מתפקידו"

מכתב לוחמים לגנץ: "סא"ל אייזנר מוסרי וערכי"

 

"עכשיו יש פה כמה שאלות", הוסיף סגן-אלוף אייזנר, "אני אמרתי שיכול להיות שזו הייתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות וזה... אני אמרתי לאלוף, לאגאי מפקד האוגדה (תא"ל אגאי יחזקאל, מפקד אוגדה 162) שאני לא מקבל את זה ככשל ערכי בשום פנים ואופן".

 

"יש פה שאלה מה יותר חשוב - לעמוד במשימה או להיראות טוב ולהצטלם טוב?", אמר הסמח"ט, "אני טוען שהמשימה מספיק חשובה, הם טוענים שלא, יכול להיות שפה, שיש... אני טועה והם צודקים, כאילו נזק למדינת ישראל, אני אומר לך כאילו...להם אני אומר באמת...".

 

אייזנר מתעמת עם פעילים, כפי שתועד על ידי צלמים פלסטינים (צילום: סעד נג'ום) (צילום: סעד נג'ום)
אייזנר מתעמת עם פעילים, כפי שתועד על ידי צלמים פלסטינים(צילום: סעד נג'ום)

 

הסמח"ט בין המפגינים. "נתן להפגין בצד הכביש" (צילום: סעד נג'ום) (צילום: סעד נג'ום)
הסמח"ט בין המפגינים. "נתן להפגין בצד הכביש"(צילום: סעד נג'ום)

 

סגן-אלוף אייזנר טען כי אם לא היה פועל בנחישות מול המפגינים, היה נגרם נזק תדמיתי לצה"ל ולמדינת ישראל. "מה, אם הם היו מצלמים את חיילי צה"ל מתקפלים מול המון פורע זה נשמע טוב?", תהה, "מה, אני אתן להם עכשיו לחסום אצלי כבישים? אני אתן להם לסכן חיים? זה כן נשמע טוב? מישהו בתפקיד שברו לו את היד והאלוף אפילו, עוד לפני שהתפרסמו התמונות, הוא ידע שנשברה לי היד, הוא הבין את המשמעות על זה שאנרכיסטים שברו לסגן אלוף בצה"ל את היד? אף אחד לא".

 

חיילים תמכו בסמח"ט, אך מסרו גרסה שונה

חיילים שהיו עדים לעימות בין סא"ל אייזנר לבין המפגינים סיפרו מוקדם יותר ל-ynet כי הוא אכן הותקף על ידי הפעילים, שאף השליכו אופניים לעברו. עם זאת, עלו סתירות מסוימות בין הגרסאות השונות לאירוע וחיילים שהיוו חלק מהכוח אמרו ל-ynet כי לא הבחינו בכך שהסמח"ט הוכה במקלות, כפי שטען.

 

"חייבים להבין שמדובר באירוע קצר שנמשך אולי דקה-שתיים", אמרו חיילי גדוד המילואים שפועל בימים אלו בגזרת יריחו שבה התרחש המקרה. "כל השעתיים שקדמו לו היו שקטות יחסית, רק כי הסמח"ט נתן להם להפגין בצורה בטוחה בצד הכביש. אם הם היו מתפרצים לכביש כפי שניסו, זה היה נגמר בתאונה קשה. לפני אותה התפרצות הכול היה שקט ורגוע, חבל שלא תפסו במצלמה את הרגעים הנכונים".

 

הרמטכ"ל קיבל בצהריים את התחקיר הפיקודי וביקש

לבצע בו מספר השלמות. עתידו של הסמח"ט טרם הוכרע, אך גורמי צבא העריכו הבוקר כי אייזנר יודח מתפקידו, אך אולי יוצע לו תפקיד אחר בצבא. ממצאי התחקיר אינם צפויים לעשות חסד עם הסמח"ט, בין היתר, מאחר שהעדיף לא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות אף שהיו ברשותו.

 

לפנות ערב הפגינו מול הקריה בתל-אביב כמה עשרות אנשים, בראשות ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי), והביעו תמיכה באייזנר. הם אף קראו להעניק לו צל"ש על התנהלותו. אייזנר כבר הודה שטעה שהניף את הנשק לעבר הפעילים, אך חזר על גרסתו כי הותקף באלימות על ידי הפעילים, ועשה הכול כדי לעמוד במשימתו - הצלת חיי אדם על ידי מניעת חסימת כביש הבקעה הסואן.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר פליישמן, קובי נחשוני ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן-אלוף אייזנר, הערב
צילום: גיל יוחנן
הסמח"ט במהלך התקרית
צילום: סעד נג'ום
קצין צה"ל מתעד את האירוע
צילום: סעד נג'ום
רגע התקיפה
מומלצים