שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; ת"א 25 הוסיף 0.9%

  מדד ת"א 100 עלה ב-0.68% ומדד בלוטק 50 זינק ב-3.33%. המנכ"ל ערן גורב עוזב את אלווריון, ומניית החברה קפצה ב-4.4%. מלאנוקס זינקה ב-26.8% לאחר שפרסמה תוצאות שיא לרבעון הראשון של השנה

  המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל היום (ה') בעליות למרות המגמה המעורבת שנרשמות באירופה והירידות בחוזים בוול סטריט. מחזור המסחר הסתכם ב-867 מיליון שקל.

   

   

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.9% ל-1,153.11 נקודות; מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.68% ל-1,058.69 נקודות; מדד בלוטק 50 עלה ב-3.33% ל-329.42 נקודות. מנגד, מדד נדל"ן ירד ב-0.27% ל-294.24 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  המפקח על הבנקים דודו זקן והממונה על הביטוח ושוק ההון עודד שריג הציגו אתמול כללים חדשים לעניין השליטה בבנקים ובחברות הביטוח באמצעות גרעיני שליטה. הכללים מטפלים בשני מצבים: התנאים והמחויבויות של בעל גרעין השליטה בגוף פיננסי ומעבר של גוף פיננסי מהתנהלות עם גרעין שליטה להתנהלות ללא גרעין שליטה.  

   

  על פי הכללים החדשים, שיעור האחזקה שיידרש מבעל שליטה בגוף הפיננסי ייקבע על פי גודל הגוף. אף שההגדרות המדויקות לקביעת גודל הגוף הפיננסי לא פורסמו, המפקח על הבנקים קבע כי גרעין שליטה בבנק הפועלים ובבנק לאומי

  יהיה מרמת אחזקה של 30%, במזרחי טפחות והבנק הבינלאומי שיעור ההחזקה המינימלי לא יהיה לפחות 40%, ובבנקים ירושלים ואגוד יחויב בעל השליטה באחזקה של 50.01% מהמניות לפחות. טרם התקבלה החלטה לגבי הגדרת גודלו של בנק דיסקונט.  

   

  קרן אייפקס, שמחפשת בחודשים האחרונים את הדרך הטובה ביותר למימוש אחזקותיה בתנובה, תשקול גם להנפיק את החברה בשנה הבאה. מהלך זה זוכה להתנגדות בעלי המניות האחרים של החברה. איציק בדר, דירקטור בתנובה המייצג את מניות הקיבוצים, אמר עם פרישת יו"ר תנובה שלמה רודב ל"כלכליסט" כי "אייפקס מחפשת את הדרך הנכונה למכור את אחזקותיה, ובאופן טבעי להשיג את המחיר הגבוה ביותר. ככל שזה יקרה מהר יותר, כך ייטב גם לאייפקס וגם לתנובה. אנחנו מצדנו נתנגד למהלך הנפקת תנובה, נראה לנו שזהו כיוון לא נכון שאיננו משרת את האינטרסים של תנובה כחברה ושלנו כבעלי מניות".

   

  "אנו לא עומדים לפני פירוק גוש האירו או משבר בארה"ב אך לא ניתן לדעת מה יהיה בשנה שנתיים הקרובות", כך אמר נגיד בנק ישראל באוניברסטית בר אילן בכנס שכותרתו: "אי-וודאות בעולם והמדיניות הכלכלית בישראל". "מה שקורה באירופה זה המשך המשבר מ-2007-8. המצב בגוש היורו יותר טוב אבל עדיין לא טוב", הוסיף פישר. לדבריו יש דאגה לגבי ספרד אך להבדיל מפורטוגל ויוון ספרד היא משק גדול.

   

  מניות במרכז

  אלווריון הודיעה כי המנכ"ל ערן גורב, שנכנס לתפקידו לפני כשנתיים במטרה להבריא ולשקם את החברה, יעזוב אותה אחרי שדיווחה בתחילת החודש על אזהרת רווח חמורה לרבעון הראשון. מי שיחליף את גורב הוא חזי לפיד, ששימש בעבר כמנכ"ל אינוויב שנרכשה על ידי אלווריון בשנת 2003. 

   

  דלק נדל"ן הודיעה היום על קבלת מכתב דרישה מאת בנק הפועלים, לפיו לבנק יש עילה להעמדת חוב החברה כלפיו בסך של 50.5 מיליון שקל. 

   

  נציגי החברות דלק אנרגיה שבבעלות יצחק תשובה ודור גז שבבעלות דודי ויסמן נמצאים בימים אלו בלונדון, במטרה לקבל הלוואה בהיקף משוער של כמיליארד דולר מהבנקים ברקליס קפיטל ו־HSBC עבור השלמת המימון לפרויקט תמר, כך נודע ל"כלכליסט". מימון הפרויקט מוערך ב-3 מיליארד דולר, כאשר כל אחת מהשותפות אמורה לממן חלק ביחס לאחזקותיה בו. חברת נובל אנרג'י מגייסת כסף ממקורות עצמיים וחברת ישראמקו השיגה את המימון מהלוואות מבנקים זרים. 

   

  אתמול פרסם משרד התקשורת מסמך מדיניות המתאר את הצעדים שינקוט בשנים הקרובות להגברת התחרות בשירותי התקשורת הקווית והטלוויזיה. מסמך המדיניות מבוסס ברובו על המלצות ועדת חייק בראשות אמיר חייק, שהגישה את המלצותיה באוקטובר 2011 - ומתמקד בשינויים הצפויים בעקבות הקמת השוק הסיטונאי בענף. על פי המדיניות, בזק ו-HOT יחויבו לנהל מו"מ מול כל חברה שתבקש לרכוש או לחכור חלק מתשתיותיהן, במטרה להגיע למחיר ולתנאים המוסכמים על שני הצדדים. 

   

  הראל, אנליסט וחברת ההשקעות עילדב, שלושת בעלי המניות הגדולים בחברת פועלים אי.בי.אי חיתום שאינם נמנים על גרעין השליטה בה, אינם מתכוונים להיענות להצעת הרכש החלקית שהגישו בעלי השליטה, בית ההשקעות אי.בי.אי ויו"ר פועלים אי.בי.אי, רונן צלניר. 

   

  מלאנוקס, ספקית מובילה לפתרונות קישוריות מקצה לקצה עבור שרתים ומערכות אחסון, פרסמה לאחר תום המסחר בוול סטריט את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2012. הכנסות החברה זינקו לשיא של 88.7 מיליון דולר ברבעון הראשון, עלייה של 22.1% בהשוואה להכנסות של 72.7 מיליון דולר שרשמה החברה ברבעון האחרון של 2011. 

   

  חברת פרטנר הודיעה אתמול כי חתמה על הסכם לתקופה של חמש שנים עם בזק לאספקת שירותי תמסורת לצורכי הרשת הסלולרית של פרטנר. ההסכם מחליף הסכם קודם בין הצדדים משנת 2008. 

   

  בי.ג'י.איי, שבשליטת צביקה בארינבוים, הודיעה כי היא מנהלת מגעים ראשוניים עם סקיילקס, לבחינת האפשרות לרכישה של פעילות הייבוא, השיווק וההפצה של מוצרי טלפוניה סלולארית מתוצרת סמסונג, באופן שסקיילקס תמשיך להיות בעלת השליטה בפעילות, על המגעים בין החברות פורסם לראשונה ב"כלכליסט". 

   

  כלכלית ירושלים הודיעה כי היא נמצאת במשא ומתן מתקדם עם חברת הבנייה תדהר לפיו לתדהר תוענק אופציה לשווק יחידות דיור במתחם הסוללים בתל-אביב על ידי ארגון קבוצות רכישה. 

   

  רוסטה גרין סיימה בהצלחה ניסוי בהפקת חלבון מסוג הורמון גדילה אנושי באצות – כך עולה מהודעה שפרסמה אתמול החברה. רוסטה עוסקת בהשבחת גידולים לתעשיית החקלאות והדלקים האלטרנטיביים באמצעות גנים מיוחדים מסוג מיקרו RNA. חלבונים שהופקו מהאצה המטופלת ומאצת ביקורת נשלחו לבדיקת פעילות ביולוגית בהם נמצא פעילות של הורמון הגדילה – הורמון.


  פורסם לראשונה 19/04/2012 10:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים