שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

הגשמתי חלום, הבאתי ילד לזוג מקסים

לאחר שהקמתי משפחה וילדתי שלושה בנים, חיפשתי זוג שייצא איתי למסע. בהריון הפונדקאי, החלטתי לנצל לטובה את אחד מכשרונותיי. אני מקווה שעוד נשים יאזרו אומץ לתת מעצמן

יש כאלו שטיסה לטיול בדרום אמריקה או במזרח הוא חלום עבורם, יש כאלו שחולמים על מכונית חדשה, ויש עוד מיליון חלומות שונים ומשונים. חלקם אפשריים, חלקם פנטזיה גמורה, חלקם בטוחים וחלקם מסוכנים. לפני שנתיים זכיתי להגשים חלום, ילדתי תינוק כפונדקאית.

 

לאחרונה מדברים המון על נשים שמתקשות להרות, על טיפולי IVF מסכני חיים, על סכנות בזמן ההיריון ועל ירידה בפוריות אצל נשים וגברים. שוכחים לספר על מגזר קטן של נשים שנכנסות להריון במהירות מסחררת ולעיתים אפילו בלי שרצו בכך, לא מספרים שכל תלונותיהן על ההריון היו בחילה או צרבת ועייפוּת. אף אחד לא חקר איך ייתכן שיש נשים שאוהבות את גופן בזמן ההיריון ומרגישות טוב עם עצמן. יש אפילו כאלו שאוהבות ללדת ושהלידה עבורן היא חוויה מרוממת ומעצימה.

 

עוד בסדרת הטורים "הזכות להורות" בערוץ הדעות ב-ynet:

החלפתי כאב בתקווה. אני עומד להיות אבא / אילן שיינפלד

סקעת, צא להן מהרחם / שי זמיר

גם אני רוצה להיות אבא / יובל כדורי-אלטמן

הומואים, אל תסחרו בגופן של נשים / אסתר הרצוג

 

לפני מספר שנים, באחת הפגישות עם רופא הנשים שלי הופתעתי לשמוע ממנו שאני נחשבת לפורייה במיוחד ושההריונות שלי "משעממים": תקינים, בריאים ופשוטים. התברר שהתלונות על צרבת לא נחשבות לבעיה בהריון. במשך השנים גיליתי שלא רק שקשה להיכנס להריון אלא שישנן נשים שעוברות הפלות טבעיות, שגופן מפתח קשיים וסובל משלל בעיות שונות ומשונות, חלקן מבלות את ההריון באשפוז בבית חולים וחלקן פשוט לא מצליחות לסיים הריון עם תינוק בידיים.

 

כשנתקלתי במושג פונדקאות, הבנתי לפתע שכמו שיש אנשים שמוכשרים בציור, באפייה או בפיזיקה, ישנן גם כמוני שגופן מוכשר בלהיות בהריון. למה לא לנצל את הכישרון? לאחר שסיימתי להקים את משפחתי וילדתי שלושה בנים, בשלושה הריונות תקינים, ארוכים ומשעממים, בשלוש לידות תקינות ורגילות החלטתי לחזור ולהשתמש ביכולת שלי להרות וחיפשתי זוג שייצא איתי למסע ויגשים לי חלום.

 

במדינת ישראל, פונדקאות מעוגנת בחוק. יש כללים, יש הנחיות, יש פיקוח וכל זוג שיוצא לדרך ומתחיל תהליך פונדקאות חייב לעבור יחד עם הפונדקאית שלו סדרה ארוכה של בדיקות. הן נועדו לוודא שהפונדקאית בריאה בגופה ובנפשה, שעברה הריונות באופן תקין ושהיא מבינה את ההשלכות הרפואיות והנפשיות של הריון פונדקאי.  

 

רק לשם הבהרה, במדינת ישראל תהליך פונדקאות לא יכול להיעשות עם ביצית של הפונדקאית ולכן הפונדקאית לעולם לא תהיה האם הביולוגית של התינוק או אפילו קרובת משפחה. בתהליך IVF ישנם שני חלקים: הראשון שנועד להכין את גוף האם או התורמת לשאיבת ביציות וכרוך בטיפול הורמונלי, לעתים מינימלי ולפעמים משמעותי יותר, בהתאם לצרכים הרפואיים של המטופלת.

 

החלק השני של הטיפול שנעשה לאחר החזרת העובר ומבוצע בגופה של הפונדקאית וכולל תמיכה הורמונלית נמוכה. לאחרונה שמעתי שישנם ניסיונות לעשות אותו ללא תמיכה הורמונלית. חשוב להדגיש ולציין שמדינת ישראל מאוד מתקדמת יחסית לארצות הברית או אירופה ושם לעתים קרובות אין צורך בביקורת של אף גוף רשמי לצורך אישור תהליכי פונדקאות ולעיתים הפונדקאיות הן האמהות הביולוגיות של התינוקות.

 

כסף אינו המניע העיקרי 

בתור פונדקאית, בזמן ההריון ולאחריו נתקלתי בהמון בורות שמקורה העיקרי היה מחסור במידע. אנשים שאלו אם לא הפריע לאם התינוק ששכבתי עם בעלה. הציעו לי לדרוש תוספת כסף מהזוג כשכבר נשאתי בטן גדולה לתפארת. שאלו אותי אם בכוונתי להניק את התינוק ועוד שלל שאלות שונות ומשונות.

 

ילדיי היו שותפים שלי לאורך כל הדרך, הם עזרו ותמכו ולרגע לא רצו שאשאיר את התינוק אצלנו. הם הבינו שההריון הוא הדרך שלנו להניח לרגע את האגואיזים בצד ולעשות משהו למען מישהו אחר. הצעיר בבניי, שהיה בן שלוש, שמח לשמוע שאני בהריון ולרגע התאכזב כשהבין שהתינוק לא שלנו, אבל אצלנו בבית הכול פתוח ודבר לא נסתר מהם. הוא הבין שלפעמים תינוקות באים מהבטן של אמא ולפעמים מגיעים מבטן אחרת. כדי להסביר לילד בן שלוש על פונדקאות, צריך להיות קצת יצירתי ולכן פישטתי את הדברים והסברתי לו שכמו שלפעמים אמא מכינה פיצה בתנור מהחומרים שיש לה, בימים שבהם התנור מקולקל או אין קמח ורוצים פיצה, אפשר להיעזר בתנור של השכנה או להזמין מפיצריה.

 

בעיות פוריות אינן נחלתם הבלעדית של העשירים. גם אנשים ממעמד כלכלי נמוך סובלים מבעיות פוריות, אבל עליהם לרוב לא שומעים ולא מדברים כי זה פחות מעניין, פחות "צהוב" ועסיסי. רוב הפונדקאיות מגיעות לתהליך מתוך צורך כלכלי, אך רובן יספרו שבשלב מסוים הכסף כבר לא היה המניע העיקרי והקשר עם ההורים היה מה שהניע אותן לאורך התהליך. רוב הפונדקאיות הן חד-הוריות, משום שזו אחת הדרישות של הוועדה לנשיאת עוברים ולא בגלל איזו מחשבה של ההורים המיועדים שנשים חד-הוריות הן "טרף קל". אני בטוחה שכל זוג שנזקק לעזרת פונדקאית לא יפסול אשה רק בגלל שהיא נשואה.

 

עבורי, ההריון הפונדקאי נתן תחושה שאני מנצלת לטובה את אחד מכשרונותיי. הזוג המקסים שלו ילדתי, רצה מאוד ילד, ולמרות שהם הורים לתינוקת מקסימה מאומצת, הם רצו גם להגשים חלום ולהיות הורים לילד ביולוגי שלהם. לצערי הרב, אין מספיק פונדקאיות בארץ ולעתים חולפות שנים עד שזוג יזכה לילד מתהליך פונדקאי. אני מקווה שעוד נשים ימצאו את האומץ והכוח לתת משהו מעצמן ולהיות פונדקאיות. 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנחנו לא "טרף קל". אילוסטרציה
צילום: Index Open
מומלצים