שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; ת"א 25 הוסיף 0.75%

  מחזור המסחר הסתכם בכ-700 מיליון שקל. מלאנוקס זינקה ב-10.2% במחזור הגבוה בבורסה, אלווריון זינקה ב-17% על רקע חילופי המנכ"לים, דלק נדל"ן עלתה ב-13.2% לאחר שהודיעה כי נכון לעכשיו לא הושג הסדר עם נציגויות מחזיקי אגרות החוב

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בעליות על רקע המגמה החיובית שנרשמה בבורסות העולם בשישי. מחזור המסחר הסתכם ב-699 מיליון שקל. 

   

  מדד תל-אביב 25 עלה ב-0.75% ל-1,161.74 נקודות; מדד תל-אביב 100 עלה ב-0.79% ל-1,067.04 נקודות; מדד בלוטק 50 עלה ב-3.02% ל-339.37 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.77% ל-296.5 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  בסקר שערך הבוקר בית ההשקעות פסגות בקרב כ-400 יועצי השקעות עולה כי 92% מהיועצים בבנקים מעריכים כי הנגיד יותיר מחר את הריבית ברמתה הנוכחית - 2.5%. תמימות דעים קיימת גם בקרב הנשאלים בסקר הריבית של "בלומברג": כל 16 הכלכלנים, ביניהם גם כלכלני פסגות, מעריכים שהריבית לחודש מאי תיוותר על כנה גם מחר, בפעם הרביעית ברציפות. 

   

  כלכלני בנק הפועלים ממליצים להעניק עדיפות להשקעה במניות החברות הגדולות, בעלות מדיניות דיבידנדים אגרסיבית, הפונות לייצוא, וכן לחברות הפועלות בענפים כגון פארמה, כימיה ונדל"ן מניב. "כמו כן, אנו ממשיכים להמליץ על הגדלת הרכיב הגלובלי בתיק המנייתי, הן לשם פיזור הסיכון בתיק, והן לשם ניצול המומנטום החיובי בשווקים אלו", הוסיפו בבנק.

   

  קבוצת מדינות ה-G20 הודיעה לממשלות אירופה כי האחריות לתקן את משבר החובות ביבשת תלויה על כתפיהן, ואף הזהירה כי המשבר שהחל לפני שנתיים מאיים על הצמיחה העולמית. בתוך כך, התחייבו השרים להוסיף 430 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינלאומית, לצורך מתן הלוואות חילוץ למדינות אירופה. בכך הכפילו שרי האוצר את אמצעי הקרן המיועדים להתמודדות עם המשבר באירופה.

   

  המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי במגמה מעורבת לאחר פרסום דו"חות ג'נרל אלקטריק ומקדונלד'ס. בסיכום שבועי נאסד"ק ירד ב-0.4% ודאו ג'ונס עלה השבוע ב-1.4%. שוקי המניות באירופה ננעלו ביום שישי בעליות לאחר פרסום דו"ח אמון העסקים בגרמניה, שבניגוד לציפיות רשם עלייה באפריל. זאת בעוד שהמדדים המובילים באסיה סיימו את השבוע בירידות.

   

  "לאסטרטגיית צמיחה של מדינות המתבססות על עזיבת גוש היורו תוך כדי פיחות שער המטבע, יהיו עלויות מרחיקות לכת, היות והחברות בגוש נושאת בחובה יתרונות רבים", כך אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בהרצאה המרכזית בכנס של קרן המטבע הבינלאומית. סוגייה נוספת אליה התייחס הנגיד הייתה המידה הרצויה של הרחבה פיסקלית (תקציבית) בעת משבר. הוא טען כי "התשובה תלויה, מן הסתם, בעומק המיתון, בגודל הגירעון והחוב ובמידת האמון לה זוכה הממשלה ערב המיתון, בשערי הריבית ושער החליפין".

   

  מניות במרכז

  הצרות של דלק נדל"ן ממשיכות. היום הודיעה החברה כי במסגרת תיק הוצאה לפועל שמנהל נגד החברה שוכר לשעבר, אשר זכאי לסך של כ-2.5 מיליון שקל מהחברה, מונה כונס נכסים על מניות אלעד מגורים הנמצאות בבעלות מלאה של החברה. בנוסף פורסם כי הפניקס דורשת מבעל השליטה בחברה יצחק תשובה, לממש מניות המהוות 25% מהונה המונפק והנפרע של אלעד מגורים. לחברת הפניקס שעבוד בדרגה ראשונה על כל מניות אלעד מגורים. בתוך כך הודיעה החברה כי לא הושג הסדר עם נציגויות מחזיקי אגרות החוב וכי נכון למועד דיווח זה לא חל שינוי בנסיבות שעל בסיסן הודיעה כי אין בכוונתה להתנגד לבקשת הפירוק כפי שהוגשה על ידי הנאמן לאגרות החוב. 

   

  "אבנר" ו"דלק קידוחים", שתיהן פועלות תחת "דלק אנרגיה" שבשליטת יצחק תשובה, הודיעו בשבת בערב על השגת המימון להשלמת פיתוח מאגר הגז "תמר". המהלך, שנחשף ביום חמישי האחרון ב"כלכליסט" הושג הודות לקבלת הלוואה מהבנקים הזרים "ברקליס" ו-HSBC בהיקף של 902 מיליון דולר על פי החלוקה הבאה: דלק קידוחים ואבנר, שתיהן מחזיקות בנתח שווה במאגר "תמר" (15.625%), קיבלו הלוואה בגובה 400 מיליון דולר כל אחת. דור גז, שמחזיקה ב4%, נטלה הלוואה מאותם בנקים בהיקף של 102 מיליון דולר.  

   

  חברת הביטוח הראל מנהלת מגעים למכירת "חבר הבורסה" תמורת עשרות מיליוני שקלים. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח, שבשליטת יאיר המבורגר, נענתה לפניות שהתקבלו בשבועות האחרונים מגוף שאיננו אחת חברת הביטוח המתחרות בה ובכוונתה לענות להם. "חבר בורסה" הינו תאגיד העוסק בקנייה ומכירה של ניירות ערך, בעיקר בעבור לקוחותיו. חברי הבורסה מונים 29 חברים ומתחלקים לבנקים ולחברי בורסה שאינם בנקים כמו הראל בית השקעות. 

   

  המניות אלווריון ומלאנוקס חוזרות מוול סטריט עם פערי ארביטראז' חיוביים של 19% ו-11% בהתאמה. אלווריון הודיעה הודיעה כי המנכ"ל ערן גורב, יעזוב אותה ויוחליף על ידי חזי לפיד, בעוד שמניית מלאנוקס השלימה זינוק של כ-50% בוול סטריט מאז שדיווחה על תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה. 

   

  "אנו מורידים המלצה למלאנוקס לתשואת שוק עם מחיר יעד של 60 דולר למניה - דיסקאונט של 3% על מחיר השוק", כך כתב יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראז' שהוסיף כי "אנו מעדיפים לקחת רווחים ולהמתין להזדמנות כניסה נוחה יותר, זאת לאחר ריצה של קרוב ל-90% ב-4 החודשים האחרונים".

    

  דש ברוקראז' הוריד המלצה ל-HOT לתשואת חסר מכיוון ש"הסיכון סביב החברה הולך וגדל". זאת בעקבות מסמך הסדרת השוק הסיטונאי של משרד התקשורת אשר דלף לתקשורת ושצפוי לקבוע כי תבוטל האפשרות שהוענקה ל-HOT להציע חבילת טריפל, שאיפשרה לה למכור חבילות המשלבות מספר מוצרים, בהנחה יחסית על מחיריהם של אותם מוצרים לו היו נמכרים בנפרד.


  פורסם לראשונה 22/04/2012 10:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים