שתף קטע נבחר
צילום: נועם מושקוביץ וגיל יוחנן

מדריך: משפחות שכולות זכאיות להטבות בדיור

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מהווה הזדמנות לבדוק לאילו זכויות, מענקים והטבות בתחום הדיור זכאים אלו ששילמו את המחיר הכבד ביותר למען ביטחון המדינה - נכי צה"ל, נפגעי פעולות האיבה והמשפחות השכולות

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מהווה הזדמנות להיזכר בזכויות, המענקים וההטבות בתחום הדיור שלהם זכאים נכי צה"ל, נפגעי האיבה והמשפחות השכולות.

 

 

מס רכישה: נכה, נפגע פעולת איבה או בן משפחה של חייל שנספה במערכה זכאי לקבל הטבה בשתי עסקאות מקרקעין אשר יעשה במהלך חייו, בהן יהא זכאי לתשלום מס רכישה מופחת בשיעור של 0.5% ממחיר המקרקעין - ובלבד שמקרקעין אלו נרכשו לצורך מגוריו.

 

ארנונה עירונית: הורים שכולים, אלמנות צה"ל, נכי צה"ל ושאירים זכאים להנחה של 66% בתשלום הארנונה העירונית לגבי 70 מ"ר משטח הנכס, במידה ומדובר במשפחה ובה עד ארבע נפשות. אם מדובר במשפחה בת חמש נפשות ומעלה, 66% הנחה יוענקו בגין 90 מ״ר משטח הנכס. על מנת לקבל הנחה זו יש להציג בפני העירייה את אישור משרד הביטחון, כל כך שהזכאי נמנה על אחת מקבוצת הזכאים המפורטת מעלה.

 

פטור והחזר תשלומים למינהל מקרקעי ישראל: נכה צה"ל, אשר דרגת נכותו עולה על 50%, יהיה זכאי לפטור מתשלום דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל, בגין העברת המקרקעין המוחזקים בידו בחכירה. בנוסף, נכה שדרגת נכותו היא 100% יהא זכאי, בתנאים הקבועים, להחזר תשלום דמי חכירה ואף להחזר מלא של דמי ההיוון, במידה שאלו אכן שולמו על ידו.

 

סיוע בדיור: אלמנות ויתומי צה"ל זכאים לסיוע חד פעמי ברכישת דירה ראשונה / החלפת דירה ראשונה או החזר משכנתא וכן בסיוע בשיפוץ הדירה. כך, אלמנת צה"ל אשר לה עד שלושה יתומי צה"ל ואין לא ואף לא הייתה לה דירה בבעלותה, זכאית למענק של עד 177,500 שקל. זאת בנוסף להלוואה של עד 226,500 שקל.

 

לחילופין, יכולה אלמנת צה"ל להסתייע בהלוואה של עד 113,250 שקל, לטובת החלפת דירתה או במענק של עד 22,300 שקל לשיפוץ דירתה. זאת במידה שלא קיבלה בעבר מענק לאחת ממטרות הדיור הנוספות. עוד זכאית אלמנת צה"ל לקבל סיוע בשכר דירתה, במידה שהיא עומדת בתנאים אשר נקבעו לכך.

 

נכי צה"ל מחוסרי דיור, הרוכשים דירה ראשונה בקומה נמוכה, זכאים למענק של בין 25,700 שקל ועד ל-94,500 שקל בגין רכישת דירה זו. נכי צה"ל שמחליפים את דירתם ועוברים מדירה הממוקמת בקומה גבוהה לדירת אחרת הממוקמת בקומה נמוכה, זכאים למענק של עד 51,400 שקל בגין החלפת הדירה.

 

הדעות בעניין גובה הסיוע הניתן לנכי צה"ל, לאלמנות וליתומי צה"ל חלוקות.  בעניין זה קיימת גישה הסבורה כי על מענקים אלו לגדול באופן משמעותי, כמו גם הסיוע הניתן לנפגעים, לנכים, ליתומים ולאלמנות בכל התחומים בכלל ובתחום הדיור בפרט. מהיכרותי את שוק הנדל"ן, איני יכול לראות כיצד מענק בגובה של 177,500 שקל הוא זה שיסייע לאלמנת צה"ל עם שלושה ילדים לרכוש דירה במחירי השוק הקיימים כיום.

 

הכותב הוא מומחה בתחום הנדל"ן, התכנון והבנייה ומנהל את תחום הנדל"ן במשרד יצחק אופק ושות - עורכי דין


פורסם לראשונה 24/04/2012 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשוב לבדוק למה את זכאים
צילום: index open
צילום: ניר יפה
עו"ד בועז אופק
צילום: ניר יפה
מומלצים