שתף קטע נבחר

מטוסי סודן הפגיזו בדרום: "ילד בער למוות"

חרף נסיגת כוחות דרום סודן מאזור נפט שנוי במחלוקת, נראה כי שתי המדינות השכנות בדרך למלחמה: מטוסי חיל האוויר הסודני הפגיזו באזור הגבול עם הדרום והרגו ילד בשוק מקומי

ילד נהרג ולפחות שני בני אדם נפצעו היום (יום ב') בהפגזה של מטוסי חיל האוויר של סודן באזור הסמוך לעיר בניטו, בירת מדינת המחוז יוניטי שבדרום סודן. כך מסרו גורמי ממשל ועדי ראייה. ההפגזה יצאה לפועל אף שצבא דרום סודן השלים אמש את הנסיגה מאזור שדות הנפט הצפוני בהגליג, המהווה מוקד לסכסוך בין שתי המדינות שהיו עד הקיץ האחרון מדינה אחת.

 

גופת הילד שנהרג בהפגזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גופת הילד שנהרג בהפגזה(צילום: רויטרס)

 

גופת הילד נעטפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גופת הילד נעטפה(צילום: רויטרס)

 

חבית נפט ונפץ - הסודניות בדרך למלחמה:

נשיא סודן: "נשחרר" את הדרום משליטיו

דיווח: ישראלים מחמשים את דרום סודן בטילים

"לא מגרשים, אך לא מחדשים אישורי שהייה"

 

סגן מפקד המודיעין הצבאי של דרום סודן, מאק פול, אמר כי שני מטוסי מיג 29 ששייכים לסודן הטילו שלוש פצצות, שתיים מהן נחתו בסמוך לגשר שמחבר בין בניטו לבין רובקונה. קצין הצבא הבכיר אמר כי הפצצה הנוספת התפוצצה בשוק ברובקונה, אזור אוכלוסייה מרכזי. "זו הסלמה חמורה והפרה של השטח של דרום סודן. זו פרובוקציה ברורה", אמר קצין הצבא הבכיר.

 

כתב של סוכנות הידיעות AP סיפר שראה את גופת הילד שנהרג בהפגזה בשוק ושלפחות שני בני אדם נפצעו, וכתב של סוכנות רויטרס סיפר כי ראה את דוכני השוק עולים באש לאחר ההפגזה ואת גופת הילד בוערת.

  

השריפה בשוק לאחר ההפגזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השריפה בשוק לאחר ההפגזה(צילום: רויטרס)

 

התקפת צבא סודן אמש באה שעות לאחר שהמון מוסלמי הצית כנסייה קתולית בחרטום שאותה פוקדים בעיקר דרום סודנים. נשיא סודן, עומר אל-באשיר, ביקר היום לראשונה בשדה הנפט בהגליג שעליו השתלט צבאו בתום עשרה ימי לחימה עם דרום סודן שהחזיקה בשטח, ואמר כי לא ינהל מו"מ עמה.

 

"הבסנו אותם", הכריז אל-באשיר והשווה את ממשלת דרום סודן לחרק והדגיש את הצורך לחסל מזיקים. 400 חיילים דרום סודנים נהרגו בקרב על השליטה באזור השנוי במחלוקת.

  

שדה הנפט בהגליג עומד זה כחודש במוקד התנגשויות אלימות בין שתי המדינות.

שני הצדדים טוענים לבעלות על האזור, אך עד לאחרונה הייתה זו סודן שהפעילה את מתקני הנפט, שאחראים לייצור חצי מתפוקת הנפט היומית של המדינה (60 אלף חביות). העיר הגליג נמצאת במרחק של 100 קילומטרים מזרחית לאזור אביי, שגם גורלו עדיין לא נקבע מאז התפצלה דרום סודן מסודן והכריזה בחודש יולי האחרון על עצמאות.

 

בקהילה הבינלאומית מגנים בתוקף את מצב הלחימה בגבול סודן וקראו לשני הצדדים לנצור אש. נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא אמש לסיים את העימות בין סודן לדרום סודן ולקיים משא ומתן. אובמה אמר: "ממשלת סודן צריכה להפסיק את פעולותיה הצבאיות, וממשלת דרום סודן צריכה להפסיק לתמוך בארגונים חמושים ולהפסיק את פעולותיה הצבאיות מעבר לגבול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופת הילד בשוק
צילום: רויטרס
חייל בצבא דרום סודן. נסוגו מהגליג
צילום: AFP
אל-באשיר. השווה את ממשלת דרום סודן לחרק
צילום: AFP
מומלצים