שתף קטע נבחר

צילום: נועם מושקוביץ וגיל יוחנן

פרס בכותל: "זאת שעת עצב קורע לב שלא נמוג"

יום הזיכרון התחיל רשמית בצפירה בת דקה שהושמעה בכל רחבי הארץ. אחריה התקיים ברחבת הכותל טקס במעמד נשיא המדינה שמעון פרס והרמטכ"ל בני גנץ, שאמר לבני המשפחות השכולות: "איש מלבדכם לא יוכל להעיד כמה כאבכם הוא עמוק ומטלטל"

עם ישראל מרכין את ראשו: בשעה 20:00 (יום ג') נשמעה צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ, ובמהלכה התייחדו אזרחי ישראל עם זכרם של 22,993 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, שנפלו מאז שנת 1860 ועד היום. הצפירה סימנה רשמית את תחילת יום הזיכרון תשע"ב, ומיד אחריה החל ברחבת הכותל המערבי טקס הדלקת נר זיכרון במעמד הנשיא שמעון פרס והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. הטקס הועבר בשידור ישיר ב-ynet.

 

בדבריו בטקס אמר פרס: "אנו יכולים לאסוף מילים מבוקר עד ערב, להיוועץ במומחים, לנסות כל ביטוי, משפט, מילה בודדת, ואני יודע שעוד לא נמצאה ולא תימצא המילה המסוגלת לרפא כאב. לא נמצא המשפט שבכוחו לברוא נחמה. אין, לא היו ולא יהיו מילים כאלה".  

 

פרס בכותל, הערב. "עיניכם הדומעות צופות מבעד לחלון" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרס בכותל, הערב. "עיניכם הדומעות צופות מבעד לחלון"(צילום: גיל יוחנן)

 

חיילות עומדות בצפירה, הערב על גשר עזריאלי בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חיילות עומדות בצפירה, הערב על גשר עזריאלי בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

חיילים בטקס בכותל. "הזכרונות אינם מרפים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חיילים בטקס בכותל. "הזכרונות אינם מרפים"(צילום: גיל יוחנן)

 

הערב ברחבת הכותל. "לעולם נישאר חייבים לילדים שלכם" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הערב ברחבת הכותל. "לעולם נישאר חייבים לילדים שלכם"(צילום: גיל יוחנן)

 

גנץ בכותל. "שרשרת נוראה של נופלים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גנץ בכותל. "שרשרת נוראה של נופלים"(צילום: גיל יוחנן)

 

"זו אותה חשיכה שיורדת על ארצנו מדי יום, אבל בשעה שלבני ישראל אחרים זו שעת ערב, עבורכן - משפחות שכולות - זו שעת עצב קורע לב שאינו נמוג עם הזמן", המשיך פרס. "עיניכם הדומעות צופות עדיין מבעד לחלון, אוזניכם עדיין כרויות לשמוע את הצעדים בחדר המדרגות. אולי תישמע דפיקה בדלת? אולי בכל זאת...? ההקשבה הדרוכה שלכם לצעדים בחדר המדרגות נענית בשתיקה. המדרגות נותרות אילמות. משפחות יקרות, לעולם נישאר חייבים לילדים שלכם. שום מעשה או מחווה מצידנו לא מסוגלים להיות מזור לכאבכם, לזכרונות שאינם מרפים".

 

אחריו נאם רא"ל גנץ, שהתייחס גם הוא לכאבם הייחודי של בני ובנות המשפחות השכולות: "הכאב המפעם בחלל הריק בלבכם, אין לו מועד או שעה ביום. איש מלבדכם לא יוכל להעיד כמה הוא עמוק ומטלטל. זהו כאב המחזיר אתכם לנקישה על דלת ביתכם, שללא מילים בישרה על הנורא מכל. שכלנו את חברינו ומפקדינו, אחר כך את פקודינו, וברבות השנים, לצערנו הרב, את בניהם שהתבגרו ובחרו ללכת בדרכם. זו שרשרת מופלאה ונוראה המצמררת את גופנו למשמע הצפירה הקורעת את השקט, את הלב.

 

"כמפקדו של צה"ל, בשמם של עמיתיי המפקדים בעוצבות ובחטיבות, בטייסות ובשייטות, ובשם של כלל חיילי צה"ל - אני עומד מולכם ומבטיח להגשים את צוואתם של היקרים מכל, לשמור עליכם, לשמור על כולנו, לשמור על הבית. אם נגזר עלינו לשלם יחד מחיר דמים כואב, יש לנו החובה לגשר על הפערים, להתייצב זה לצד זה ולשרת בצה"ל. רק כך נוכל לכל אתגר ונביא ביטחון אמת לארצנו".

 

בתום הטקס, ובאופן לא מתוכנן, נשא רא"ל גנץ תפילה ליד אבני הכותל.

 

נהגים עוצרים בצפירה, הערב בקריות (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נהגים עוצרים בצפירה, הערב בקריות(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בית העלמין בקריית שאול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בית העלמין בקריית שאול(צילום: ירון ברנר)

 

נתניהו, היום ביד לבנים. "הזמן נעצר" (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו, היום ביד לבנים. "הזמן נעצר"(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

לאורך הערב ובמהלך מחר יתקיימו טקסים ואירועים בכל רחבי הארץ ובמקומות רבים בעולם, ויובילו את הישראלים מיום הזיכרון ליום העצמאות.

 

בשנה החולפת התווספו 126 שמות חדשים לרשימת החללים, ומספרן של המשפחות השכולות בישראל עלה ל-10,524. הן כוללות 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות. במהלך מחר צפויים מיליון איש להגיע לבתי העלמין הצבאיים, בהם משפחותיהם של שני הרוגי צה"ל האחרונים מהשבוע החולף – טוראי יהושע חפץ שנהרג בגיבוש חיל ההנדסה וסגן הילה בצלאלי שנהרגה בקריסת גשר התאורה בהר הרצל.

  

צפירה בתל אביב. נתיבי איילון, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
צפירה בתל אביב. נתיבי איילון, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

יום הזיכרון תשע"ב - כתבות נוספות ב-ynet:

 

אירועי הערב ומחר

אירועי יום הזיכרון נפתחו אחר הצהריים בטקס ביד לבנים בירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ונציגי ארגוני המשפחות השכולות. בדבריו בטקס התייחס נתניהו לשכול שהיכה גם במשפחתו: "עבורנו המשפחות השכולות, הזמן נעצר ברגע שנתקבלה הבשורה המרה. חרב אכזרית ביתרה את חיינו לשניים". שאר אירועי יום הזיכרון:

 

בשעה 20:30, יתקיים בכנסת אירוע "שרים לזכרם", במעמד שר הביטחון, אהוד ברק, ויו"ר הכנסת ריבלין. הטקס יועבר בשידור חי ב-ynet.

 

מחר בשעה 11:00, תושמע צפירה בת שתי דקות, ואחריה יחלו טקסי הזיכרון הממלכתיים וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בהר הרצל יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ. הטקס יועבר בשידור חי ב-ynet. 

 

במקביל, יתקיים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל, במעמד שר הביטחון ברק.

 

ב-13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ. הטקס יועבר בשידור חי ב-ynet.

 

ב-20:00 יתקיים בהר הרצל טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים, במעמד יו"ר הכנסת ריבלין.

 

Read this article in English

 

 

את השידור חי צילם: עוז מרון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטקס בכותל. מיליון איש צפויים להגיע לבתי העלמין
צילום: גיל יוחנן
נהגים עומדים בצפירה, הערב בקריות
צילום: אבישג שאר-ישוב
פרס וגנץ מגיעים להדלקת נר הזיכרון. "להתייצב זה לצד זה ולשרת בצה"ל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים