שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: הודו גירשה איראני "שעקב אחר ישראלים"
  עיתון הודי דיווח כי "סוכן איראני" גורש לאחר שעקב אחר אתרים יהודיים בעיר פּוּנֵה, ומסר את המידע לטהרן. הכיסוי שלו היה מחקר לדוקטורט על מדיניות החוץ האיראנית

  הודו גירשה בחודש שעבר אזרח איראני בן 40 בחשד שריגל אחר מטרות ישראליות בעיר פּוּנֵה - כך דיווח אמש (יום ה') העיתון המקומי "פונה מירור". לפי הדיווחים, חמיד קשקולי עקב אחר מטרות כמו בית חב"ד בעיר ובית כנסת מקומי. החוקרים ההודים חושדים ששירותי הביון של הרפובליקה האיסלאמית שילמו לו.

   

  טהרן מכה מעבר לגבול:

  מתקפה על שגרירויות: ישראלית נפצעה בהודו

   

  קשקולי, שלמד בתוכנית דוקטורט באוניברסיטת פונה (UoP), הובא בפני בית משפט בחודש שעבר, ושם הוחלט לגרשו מהודו. נושא מחקרו בפקולטה ללימודי ביטחון ואסטרטגיה באוניברסיטה בעיר היה "מדיניות החוץ של הרפובליקה האסלאמית של איראן במהלך נשיאותו של חתאמי".

   

  האיראני חי באחד הפרברים של פונה, והיה חבר פעיל באגודת הסטודנטים האיראנים. המשטרה ההודית טענה שקשקולי פעל כסוכן סמוי של הממשלה האיראנית. "הוא בא להודו במעטה של סטודנט, אבל פקח עיניים על מרכזים יהודיים בפונה. הוא אסף מידע על תנועות המבקרים באתרים, שאותו העביר לאנשי מודיעין בטהרן", אמר אחד החוקרים.

   

  החקירה התמקדה לראשונה באיראני בינואר 2011, כשהתברר שבמשך ארבע שנים הוא לא התקדם במחקרו, ואף לא שלח דו"חות על מצבו לאוניברסיטה. עוד דבר שעורר חשד נגדו הייתה שלא הייתה לא אשרת שהייה של חוקר או סטודנט.

  לדבריהם, העובדה המחשידה ביותר הייתה שהוא נוסע במכונית פרטית לקונסוליה האיראנית במומבאי מסיבות לא ברורות.

   

  הוא היה שוכר נהג פרטי מהעיר בשביל הנסיעות הללו. הנהג סיפר בחקירה כי לאחר תקופת מה שבה עבד עבור קשקולי, זה בטח בו וסיפר לו שהוא עובד של הממשלה האיראנית, ושבכירים במשטר מגיעים לעתים לתכופות כדי לפגוש אותו.

   

  בבדיקה בקונסוליה האיראנית התגלה שהוא אכן עובד ממשלה איראני. בהמשך יירטו תכתובות שלו בדואר האלקטרוני, שהוכיחו כי הוא סוכן חשאי. במכתבים הוא פירט את המידע שברשותו על יהודים החיים בפונה ועל עסקיהם. עוד נודע כי הוא היה בקשר עם איראנים אחרים בניו דלהי.

   

  בחודש שעבר דווח כי משטרת הודו פענחה את פיגוע הטרור שבו נפצעה בחודש פברואר טל קורן יהושע, אשתו של עובד שגרירות ישראל בניו-דלהי, והגיעה למסקנה כי סוכנים איראנים הם האחראים למעשה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפיגוע ליד השגרירות בניו דלהי
  צילום: רויטרס
  בית חב"ד בפונה, ארכיון
  צילום: באדיבות בית חב"ד פונה
  מומלצים