שתף קטע נבחר

איראן? הבוחרים האמריקנים מתעניינים בסביבה

סקר מגלה שרוב האמריקנים יצביעו למועמד שיעלה את המסים על דלקי מאובנים, כמו פחם ונפט, במקביל להורדת המיסוי על ההכנסות. כמו כן, שלושה מכל ארבעה מעוניינים ברגולציה על פליטת פחמן דו-חמצני ו-72% חושבים שההתחממות צריכה להיות במקום גבוה בסדר העדיפויות של הנשיא הבא

האם סוגיות סביבתיות יקבעו את זהותו של נשיא ארצות הברית הבא? שלושה מכל ארבעה מצביעים אמריקנים מעוניינים ברגולציה על פליטת פחמן דו-חמצני והרוב חושבים שההתחממות הגלובלית צריכה להיות במקום גבוה בסדר העדיפויות של של אובמה או המועמד הרפובליקני מיט רומני, כך עולה מסקר שנערך על ידי אוניברסיטאות ייל וג'ורג מייסון.

 

מהנתונים עולה, כי רוב האמריקאים יצביעו למועמד שיעלה את המיסים על דלקי מאובנים כמו פחם ונפט, הפולטים בעת שריפתם פחמן דו-חמצני שתורם להתחממות הגלובלית. במקביל להעלאת מסים אלו, הבוחרים מעוניינים להוריד את המיסוי על ההכנסות.

 

צעד זה, שלא יתרום אמנם להכנסות הממשלה אבל ישנה את מקורותיהם, נידון כבר זמן רב ומקודם על ידי סגן נשיא ארצות הברית לשעבר אל גור, ונציג קונגרס מהמפלגה הרפובליקאית לשעבר, בוב אינגליס. 61% אמרו כי יש סיכוי גדול יותר שיצביעו למועמד שתומך במהלך שכזה, בעוד ש-20% השיבו כי הסיכוי שיצביעו למועמד שכזה יפחת.

 

לדברי אנתוני לייסורוויץ, מפרויקט השינוי האקלימי של אוניברסיטת ייל, על אף שהדמוקרטים נתפסים לרוב בתור "ירוקים" יותר מהרפובליקאים, הסקר מגלה שכל המשיבים מעדיפים העלאה של מס על דלקי מאובנים במקביל להורדה במס הכנסה, לצד הוספת תקנות ידידותיות לסביבה.

 

רומני מבקר מדיניות האנרגיה של אובמה

72% מהמשיבים לסקר אמרו כי לדעתם ההתחממות הגלובלית צריכה להיות ממוקמת גבוה מאוד, או במידה בינונית בסדר העדיפויות של הנשיא והקונגרס.

 

בנוסף, 75% מהמשיבים אמרו שהם תומכים ברגולציה על פחמן דו חמצני, צעד שאושר ב-2007 על ידי בית המשפט העליון ומקודם על ידי הסוכנות האמריקנית להגנה על הסביבה, ה-EPA. לדברי ליסרוויץ, יש פער בין הבוחרים הרפובליקאים לחברי הקונגרס המייצגים אותם: שני שליש מהבוחרים תומכים במהלך, בעוד שרוב הרפובליקאים בבתי הנבחרים מתנגדים לו.

 

מסקר אחר, שנערך על ידי ארגון ללא מטרת רווח בשם Civil Society Institue, עלה כי 76% מהאמריקאים חושבים שארצות הברית צריכה להתקדם לעתיד בר-קיימא בתחום האנרגיה, על ידי הפחתת התלות בתחנות כוח גרעיניות, גז טבעי ופחם, ותוך הגברת השימוש באנרגיה מתחדשת והגדלת יעילות צריכת האנרגיה.

 

בראיון שהעניק לאחרונה הנשיא ברק אובמה למגזין רולינג סטון, הוא ייחס חשיבות רבה לתחום הסביבתי. אובמה מכיר בכך שיהיה קשה לגרום לאמריקנים להתמקד בשינוי האקלימי, כשבראש סדר העדיפויות שלהם בשנים האחרונות עומדים מקומות העבודה, הדיור ומחירי הדלק.

 

מיט רומני, המועמד הרפובליקאי, לא מציין את השינוי האקלימי בתור אחד מהנושאים בראש סדר העדיפויות שלו, אך משמיע ביקרת נגד מדיניות האנרגיה של אובמה כ"לא קוהרנטית". על פי מקורביו, רומני מתכנן להגן על הסביבה אך גם על המשרות של האמריקנים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה הפחמן הדו חמצני, טמבל
צילום: EPA
מומלצים