שתף קטע נבחר

חייל חרדי שובת רעב: "הכסף שהובטח לא הגיע"

רועי, נשוי ואב לילד מנישואים קודמים, התגייס לצבא למרות התנגדות הוריו, אולם לטענתו לא קיבל כסף שהובטח לו והידרדר לחובות: "לא השאירו לנו שום אופציה חוץ מלרעוב". צה"ל בתגובה: ההטבות משמעותיות, הוא הסיר מעצמו אחריות

"בעלי התגייס לצבא תוך הבטחה שיעזרו לנו, אבל זרקו אותנו לכלבים" - כך טוענת נועה (שם בדוי), רעייתו של חייל חרדי שפתח לפני ימים ספורים בשביתת רעב לאחר שלטענתו צה"ל לא עמד במחויבותיו הכספיות כלפיו ודרדר אותו לחובות של עשרות אלפי שקלים. אתמול (ד') הוא כבר נזקק לעירוי נוזלים, ורופאה שטיפלה בו העידה כי הוא נחלש מאוד.

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

בכירים בש"ס: אנחנו לא רוצים בחירות בקיץ

מתנה לחרדים? סבסוד למעונות בלי מבחן תעסוקה

גבי אשכנזי במאהל הפראיירים: "על כולם לשרת"

 

רועי (שם בדוי), בעלה בן ה-24 של נועה, הוא אב לילד מנישואים קודמים. במרס 2011 התגייס לצבא במסגרת פרויקט לשילוב חרדים בצבא. "לפני הגיוס מש"קית הת"ש בלשכת הגיוס בבאר שבע הבטיחה שנקבל תשמ"ש (תשלומי משפחה, ע"א) ועזרה במזונות. בפועל לא ראינו מזה כמעט כלום", אומרת נועה.

 

"אם ישאלו אותנו - נמליץ לא להתגייס" (צילום ארכיון) (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
"אם ישאלו אותנו - נמליץ לא להתגייס" (צילום ארכיון)(צילום: צביקה טישלר)
 

לפי תלוש המשכורת שלו, רועי משתכר 300 שקלים כמשכורת בסיסית ומקבל 700 שקלים בחודש כסיוע בשכר דירה. במשך שלושה חודשים בלבד הוא קיבל את הסיוע במזונות שהובטח לו. "בכל חודש הצבא היה אמור להעביר לנו אלפי שקלים נוספים שרועי זכאי להם בהיותו נשוי ואב לילד, אבל מכל ההבטחות לא נותר דבר", אומרת אשתו.

 

בקצב מסחרר תפחו חובות בני הזוג להוצאה לפועל לעשרות אלפי שקלים, לאחר שלא עמדו בתשלומי המזונות לגרושתו של רועי. בני הזוג מתגוררים בשכירות בדירת חדר קטנה בפתח תקווה, ומורגש בה המחסור. "אנחנו מעוקלים עד הנשמה", אומרת נועה, "דחקו אותנו לקיר ואין לנו מוצא. אין כסף לשכר דירה, אין כסף לאוכל לשבת. כסף לאוטובוס לעבודה אני לוקחת מבעל הבית שלי".

 

בעקבות החובות הגיעו גם העיקולים השונים. לדברי נועה, "מהמשכורת הצבאית לא מגיע אלינו כלום, הכול עובר ישירות להוצאה לפועל. התקשרנו, כתבנו מכתבים ופנינו לכל העולם. צעקנו, אבל אף אחד לא שמע. לרועי יש אצל מש"קית הת"ש את התיק הכי עבה בצה"ל, אבל גם זה לא עוזר".

  

"מטרטרים לנו את הנשמה"

"לא השאירו לנו שום אופציה חוץ מלרעוב", אומרת נועה, "שביתת רעב היא תוצאה של הדבר היחיד שנותר לנו - הייאוש. במשך שנה וחודשיים, מאז שרועי התגייס, אנחנו רודפים אחרי הזכויות שהבטיחו לנו, אבל אין לנו עם מי לדבר. מטרטרים לנו את הנשמה ולא השאירו לנו חשק לחיות. במקום לעזור לנו הצבא עסוק בלהעביר אותנו מיד ליד ולבקש עוד מסמכים. הבירוקרטיה הצבאית הורגת אותנו".

 

לדבריה, בעלה התגייס לצבא על אף התנגדות הוריו. "אבא שלו, ראש כולל, אמר לנו 'חרדים לא מתגייסים', והזהיר אותנו שלא נקבל את מה שהבטיחו לנו", סיפרה, "לא הקשבנו לו, כי רצינו להשתלב בחברה הישראלית. הלכנו נגד כולם ועם הלב שלנו תוך הבנה ששירות צבאי כמו שהחילונים עושים זה חלק חשוב מכך".

 

באופן מקרי, רועי פתח בשביתת הרעב דווקא ביום שבו "חוק טל" עלה שוב לכותרות כאחת הסיבות העיקריות שיובילו להקדמת הבחירות. "הפוליטיקאים מדברים הרבה על גיוס חרדים ועל שילוב חרדים בחברה", אומרת אשתו, "אבל צעיר חרדי שישאל אותי היום אם להתגייס - אני אומר לו שלא יעשה את הטעות שלנו".

 

בצה"ל הסבירו כי החייל קיבל במהלך שירותו מספר הקלות משמעותיות: מלבד שכר חודשי קבוע של 1,200 שקל (המגלם סיוע בשכר דירה), ניתנו לו גם 300 שקל בממוצע בחודש כתווי קנייה, וכן חופשה מיוחדת בת חודש ימים לצורך עבודה וסידורים. עוד סיפק לו הצבא תנור גז חדש בשווי 1,200 שקל ואישור להשתחרר כל יום מהבסיס בשעה 13:00 על מנת שיוכל לעבוד במשרה מלאה באזרחות.

 

גורמים בצבא הסבירו כי שווי הסיוע היווה בחישוב זהיר יותר מ-5,000 שקל בחודש, הרבה מעבר ל-2,200 שקל שלהם הוא נדרש עבור מזונות.

 

"מעבר לכך, החייל התבקש בתחילת התהליך לפנות לביטוח הלאומי ולדרוש מהם שלא ישלמו את המזונות לגרושתו, כי היא מסרבת לקבל את המזונות מהצבא. הוא לא עשה זאת, ולפיכך ביטוח לאומי העביר את התשלומים. במצב כזה אסור למדינה לשלם פעמיים. אך לפנים משורת הדין, בשלושת החודשים האחרונים הועבר לחשבונו סכום המזונות החודשי, באישור חריג של ראש אכ"א, בצורה של מענק סיוע".

 

המידע הראשוני לידיעה זו התקבל באי-מייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הדבר היחיד שנותר - ייאוש"
צילום: AFP
מומלצים