שתף קטע נבחר

אחרי מצרים: מתחילים לבנות חומה בגבול לבנון

במקביל להמשך העבודות להקמת מכשול משמעותי באורך 240 ק"מ בגבול עם חצי האי סיני, החלו היום ההכנות לבניית חומת בטון בין מטולה לכפר הלבנוני קילה, במקום המכשול הקיים. גובהה יהיה 5-7 מטרים

ישראל ממשיכה להתבצר: אחרי גדר ההפרדה בגדה המערבית והתקדמות הגדר בגבול מצרים, החלו היום (ב') ההכנות לבנייתה של חומת הבטון שתוצב בגבול לבנון. החומה תוצב בין מטולה לכפר הלבנוני קילה, ובנייתה אמורה להסתיים בתוך כחודש.

 

ההכנות לבניית החומה, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ההכנות לבניית החומה, היום(צילום: אביהו שפירא)

 

החומה תיבנה מבטון ומגדר ברזל, ואורכה יהיה כקילומטר. מדובר צה"ל נמסר כי במסגרת הבנייה "ישופר המכשול בין

מטולה לכפר כילה". בצה"ל אמרו כי הסיבה לשדרוג המכשול הקיים שם היא הרצון לשמור על יישובי הצפון ולשפר את ההגנה במוקדי החיכוך בין צה"ל לצבא לבנון. גובהה של הגדר יהיה בין חמישה לשבעה מטרים. הצבתה של הגדר נעשית בשיתוף כוחות יוניפי"ל.

 

אף שהשקט בגבול לבנון נשמר רוב העת, וחדירה של מחבלים לא אירעה כבר שנים, הגבול כיום אינו סגור הרמטית. רק בערב יום העצמאות, בשבוע שעבר, חצה פלסטיני את הגבול מלבנון לישראל עם שני ילדיו הקטנים, ונעצר. הוא לא נשא אמצעי לחימה, ונלקח לחקירה.

 

המהלך מתואם עם כוח יוניפי"ל של האו"ם (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
המהלך מתואם עם כוח יוניפי"ל של האו"ם(צילום: אביהו שפירא)

 

בימים אלה נמשכת הקמתה של גדר באורך כ-240 קילומטרים בגבול מצרים. בשנים האחרונות, במיוחד מאז נפילת משטרו של חוסני מובארק במצרים, הפך חצי האי סיני לכר נוח לפעילות של גורמי איסלאם קיצוני, דבר שבא לידי ביטוי במתקפת הטרור בכביש 12 באוגוסט אשתקד ובירי הגראד לאילת בתחילת החודש.

 

בפברואר האחרון עדכן ראש מינהלת מרחב התפר בצה"ל שמובילה את פרויקט הגדר בגבול מצרים, תת-אלוף ערן אופיר, כי הושלמו כבר 95 ק"מ מהגדר, שנועדה לעצור מלבד הפיגועים גם את שטף המסתננים. לגבי העבודות הוסיף אז: "עד כה

חפרנו 5 מיליון קוב אדמה ונגיע ל-13 מיליון קוב בסוף הפרויקט. 25% מתצרוכת הברזל של מדינת ישראל מושקעת בפרויקט. יש בכל רגע נתון אלף עובדים, מאה קבלנים שונים על כל חלק בפרויקט כדי לחסוך עלויות, 350 ראשי עבודה, 12 אלף טון ברזל שהוצבו עד כה וכמות כפולה בסוף הפרויקט".

 

בסך הכול משקיעה המדינה 1.3 מיליארד שקל בפרויקט. בצבא העריכו בתחילת השנה כי עיקר תוואי הגדר, 180 ק"מ, יושלם עד יולי, ובכל מקרה - תוך פחות משנה כל הגבול יזכה למכשול חדש.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בונים בגבול עם לבנון. זה ייקח חודש
צילום: אביהו שפירא
הכל בתיאום עם כוח שמירת השלום הבינלאומי
צילום: אביהו שפירא
מומלצים