שתף קטע נבחר

פרשת ליברמן: עבודות שירות לשגריר בבלארוס

זאב בן-אריה, השגריר לשעבר בבלארוס, הודה שהעביר מידע שקיבל בנוגע לחקירת פרשת ליברמן לשר החוץ, אף שידע שעליו לשמור על קיומה בסוד. בכך התכוון להכשיל את החקירה. עונשו: 6-4 חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי

יום לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע שיכריע בפרשה שבה מעורב שר החוץ אביגדור ליברמן , הואשם אחד המעורבים העקיפים בה במסגרת עסקת טיעון. שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן-אריה, הואשם והודה היום (ג') במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של גילוי בהפרת חובה ושיבוש מהלכי משפט. התביעה מבקשת לגזור עליו עבודות שירות במשך ארבעה עד שישה חודשים, וכן צפוי להיגזר עליו מאסר על תנאי לתקופה שיקבע בית המשפט השלום בירושלים - שאליו הוגש כתב האישום.

 

עוד בחדשות:

ח"כ לשעבר מרדכי וירשובסקי נפטר בגיל 81

קורבן התקיפה של ארז אפרתי מסכימה להתפשר

חשד: גנב לאביו את המכונית ואסף את החברים

 

מכתב האישום שהגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה עולה כי בין נובמבר 2004 לינואר 2009 היה בן-אריה עובד ציבור. במסגרת שליחותו במשרד החוץ כיהן כשגריר ישראל בבלארוס. בין אביגדור ליברמן לבין הנאשם הייתה היכרות שהחלה מספר שנים קודם לאירועים המוזכרים בכתב האישום - שמתייחס לשנת 2008.

 

פגישה עם ליברמן בבלארוס. זאב בן-אריה (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
פגישה עם ליברמן בבלארוס. זאב בן-אריה(צילום: עטא עוויסאת)

 

בין שאר תפקידיו, נכתב בכתב האישום, מופקד השגריר על פעילות מנהלית, מוגבלת בהיקפה, הנוגעת לטפול בהעברתן של בקשות ישראל לעזרה משפטית במדינות זרות אל המערכת המשפטית במדינה שבה הוא מואמן. במסגרת שיתוף הפעולה בין מדינת ישראל לבין מערכת המשפט במדינה שנתבקשה לסייע, ובשל אופיו המיוחד של ההליך, מגיע לידיעת השגריר, שאינו נמנה עם מערכת אכיפת החוק במדינת ישראל, מידע רגיש ביותר בדבר מהלכי החקירה שאותם יזמו בישראל לשם ביצועם בחו"ל - רובם סמויים. בנסיבות אלה, על השגריר חלה חובה לשמור בסוד את דבר קיומה של הבקשה לעזרה משפטית, ואת פרטיה, לבל תסוכל החקירה.

 

אבל בן-אריה לא מילא אחר ההוראות. בפרואר 2008 הוא קיבל לידיו בשגרירות ישראל בבלארוס בקשה לעזרה משפטית בעניין פלילי שנשלחה על ידי רשויות האכיפה בישראל והופנתה לרשויות המשפט בבלארוס. העזרה המשפטית התבקשה במסגרת חקירת המשטרה כנגד ליברמן. בתוקף תפקידו כשגריר קיבל הנאשם את הבקשה, לשם העברתה כאמור לרשויות הרלוונטיות בבלארוס.

 

באוקטובר 2008 הגיע ליברמן, אשר כיהן באותה תקופה כחבר כנסת, לביקור בבלארוס, ובמסגרתו נפגש עם השגריר. על פי כתב האישום, בפגישתם, אשר התקיימה במלון שבו שהה ליברמן, יידע אותו השגריר על אודות הבקשה לעזרה משפטית שהועברה בעניינו לרשויות בבלארוס ומסר לידיו פרטים, אחדים מהם בכתב, על תוכנה.

 

הנאשם מסר את המידע כאמור, ללא סמכות כדין, לידי ליברמן אשר לא היה מוסמך לקבלו, בייחוד נוכח מעמדו כחשוד שבעניינו הוגשה הבקשה. "כל זאת עשה הנאשם ביודעו שעליו לשמור על עצם קיום הבקשה ופרטיה בסודיות, ביודעו שלא שהייתה לו סמכות כדין למסור את המידע, וביודעו שמר ליברמן לא היה מוסמך או רשאי לקבלו. את אלה עשה הנאשם שעה שהתכוון להכשיל בכך את החקירה הפלילית שידע שהמשטרה מנהלת נגד ליברמן", נכתב בכתב האישום.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאב בן-אריה
צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה
השר אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים