שתף קטע נבחר

החרדים זועמים: "צעדת השרמוטות" מגיעה לבירה

מאות בני אדם צפויים לצעוד ביום שישי במרכז הבירה ולהפגין בעד חופש הבחירה של נשים להתלבש כרצונן. אחת המארגנות: "נבהיר שצורת הלבוש לא מהווה תירוץ להטרדה". נציג יהדות התורה בעירייה: "לאן הגענו? אני מתמלא בבושה ובגועל"

אחרי חיפה ותל-אביב גם לבירת ישראל יש מצעד "שרמוטות" משלה ונציגי החרדים פועלים במרץ כדי למנוע את "הבושה" מעיר הקודש. כ-160 נשים וגברים כבר הבטיחו את השתתפותם במצעד המחאה שצפוי להתקיים ביום שישי במרכז ירושלים. בהתאם לאישור שקיבלו המארגנים ממשטרת מחוז ירושלים, הצעדה תתחיל בכיכר פריז ותסתיים בגן הסוס בעיר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מקורבי מופז: "ועם לבני הם בטוח יהיו בכנסת?"

התיק נסגר: "צה"ל לא ביצע פשעי מלחמה בעזה"

5 שנים בלי חרדים בצה"ל: "לפיד נותן פטור לכול"  

 

יוזמת המחאה התפתחה על רקע מקרה שאירע בקנדה ב-2011, שבמהלכו אמר שוטר קנדי כי על מנת שנשים יישארו בטוחות ולא יהפכו לקורבנות, הן צריכות "לא להתלבש כמו שרמוטות". בעקבות המקרה נערך מצעד מחאה בקנדה ולאחר מכן התפשטה היוזמה למדינות נוספות בעולם.

 

אור לוי (22), יוזמת המצעד בירושלים סיפרה כי "לפני כמה חודשים הלכתי ברחוב קינג ג'ורג' בלבוש מעט חשוף ונתקלתי בצעקות של אשה שהתחילה לקלל אותי ולקרוא לי 'פרוצה'. הכוונה שלנו היא לדרוש עבור נשים את הזכות שמתקבלת כמובנת מאליה כשמדובר בגברים: ללכת בבטחה ברחוב, ללא קשר לצורת הלבוש שבה אנחנו בוחרות".

 

לוי ציינה כי המארגנים לא חוששים שגורמים חרדים ינסו לשבש את המצעד. "זה לא מצעד שמכוון נגדם, אלא נגד תפישה גברית כוללת", אמרה.  

 

כך זה נראה בתל-אביב, מה יהיה בירושלים? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כך זה נראה בתל-אביב, מה יהיה בירושלים?(צילום: מוטי קמחי)

 

חלק מהנשים שישתתפו במצעד מתכוונות להגיע לאירוע בלבוש חושפני או מינימלי. "לכל אשה יש את החירות להתלבש כראות עיניה ואין לנו כוונה לומר לנשים איך להתלבש", אמרה שרית השקס (28), סטודנטית ששותפה לארגון המצעד הירושלמי.

 

השקס מבטיחה כי תגיע למצעד כשעל חזהּ יתנוססו מדבקות שעליהן ייכתב: "איך אני מתלבשת? חייג 1800- זה לא עניינך". לדברי השקס, "כל אחת תגיע לבושה באופן שבו תבחר. המטרה היא להבהיר שהאופן שבו אשה בוחרת להתלבש לא מהווה תירוץ או עילה להטריד ולתקוף אותה. אי אפשר להאשים קורבנות של הטרדה או אונס בצורת הלבוש שלהן".

 

והחרדים, כאמור, כבר זועמים. יוסי דייטש, ממלא מקום ראש העיר ירושלים מטעם סיעת יהדות התורה, אמר ל-ynet בתגובה למצעד המתוכנן: "אני מתכוון לבדוק אם יש דרכים לבטל את המצעד המביש הזה. אני בהלם ומתמלא בבושה ובגועל מעצם הרעיון והשם. לאן הגענו אם אשה שרוצה לומר 'אני לא אובייקט' בוחרת בדרך ובמצעד שכזה?".

 

דייטש אמר עוד כי "רק השם של המצעד כבר מעלה סימני שאלה גדולים. ירושלים זו עיר שונה שיש בה קדושה שאין בכל עיר אחרת וצריך לנהוג בה באחריות יתרה. לא כל דבר שקורה בתל-אביב צריך לייבא לירושלים, יש דברים שצריך לעצור בכניסה לעיר".

פורסם לראשונה 01/05/2012 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעדת מחאה (ארכיון)
צילום: מוטי קמחי
מומלצים