שתף קטע נבחר

המחנה המשותף נגד תוכנית לפיד: 'אסור שתקרה'

פעילי המאבק לגיוס לכולם מתחו ביקורת על התוכנית שבשלב א' שלה לא יגוייסו חרדים במשך 5 שנים: "תוספת נוראה ואיומה"

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על תוכניתו של יאיר לפיד לגיוס לכולם, ועכשיו גם הפעילים הנאבקים למען שוויון בנטל יוצאים נגד היוזמה, שבשלב הראשון שלה חרדים לא יחוייבו להתגייס במשך חמש שנים.

 

בדרך לגיוס חרדים? עוד כתבות ב-ynet:

5 שנים בלי חרדים בצה"ל: "לפיד נותן פטור לכול"

דו"ח המבקר: הממשלה לא עושה די לגייס חרדים

 

"התוכנית של יאיר לפיד עומדת בקנה אחד עם מרבית התוכניות האחרות שהוצגו, למעט נושא אחד - שהוא מוכן לדחות הכל בחמש שנים", אמר עידן מילר, יו"ר המחנה המשותף הנאבק בחוק טל המסדיר את הפטור לחרדים. "בעיניי מדובר בתוספת נוראה ואיומה שפשוט אסור שתקרה".

 

לפי תוכנית לפיד, בחמש השנים הראשונות של התוכנית יקבלו החרדים פטור אוטומטי מגיוס. כעבור חמש שנים, כל אזרח שיגיע לגיל 18 יחוייב להתגייס לשירות צבאי או אזרחי, כאשר לצה"ל תינתן עדיפות במיון. לוחמים ותומכי לחימה ישרתו שלוש שנים והיתר שנתיים.

 

חיילים שישרתו שלוש שנים, יקבלו החל מהשנה השנייה משכורת מינימום ובעת שחרורם יקבלו מלגת לימודים מלאה לתואר ראשון. מי שיסרב לשרת, יופעל נגדו החוק ויישללו זכויותיו לקצבאות לימודים או מחייה, מלבד קצבת ביטוח לאומי.

 

"ממשלה עתידית תשאיר את המצב על כנו" 

"אין ספק שבמציאות הפוליטית במדינת ישראל, אם יועבר חוק שיאפשר חמש שנות השתמטות, הדבר יוביל בוודאות לכך שממשלה עתידית, לאור צרכים קואליציוניים, תשאיר את המצב על כנו", אמר מילר על התוכנית.

 

לדבריו, יש להתחיל באופן מיידי בגיוס חרדים. "מדובר בתהליך מובנה שיתפרש על פני חמש שנים, אבל הוא חייב להתחיל עכשיו", אמר, "אין ברירה. ובנושא הזה תוכניתו של לפיד לוקה בחסר".

 

יואב קיש, חבר במחנה המשותף, הוסיף כי "יאיר לפיד מבין שהמצב חייב להשתנות,

ולכן הדיון הוא לא על המהות, אלא על הדרך. אני לא חושב שדחייה של חמש שנים זה משהו שהציבור יהיה מוכן לקבל. אפשר לבנות מנגנון שבאמצעותו יהיה ניתן להגיע לדיאלוג מסוים מול החרדים ומול הערבים, שלגבי האחרונים אמר לפיד כי גיוסם יהיה בהתנדבות. בעיניי שילוב ערבים בתרומה אזרחית צריך להיות חובה. המטרה היא לטפל בכולם - המשתמטים בכל מגזר שהוא".

 

גם בפורום לשוויון בנטל לא אהבו את תוכנית לפיד. "המתווה שהציג הוא לא יותר מאחיזת עיניים, שכן המשמעות של פטור גורף לחמש שנים אינה עומדת לזכות אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית, עליהן חל חוק שירות ביטחון", נמסר מוקדם יותר, "לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד מציג את התוכנית
צילום: עופר עמרם
מומלצים