שתף קטע נבחר

מקורבי לבני: "ח"כים לוחצים עליה להקים מפלגה"

חשיפת ynet כי ח"כים בקדימה בודקים אפשרות לחבור ללבני על רקע הירידה בסקרים, ממשיכה להסעיר את המפלגה. מקורבי לבני: "ח"כים שתמכו במופז מצטערים עכשיו". דליה איציק: "החששות טבעיים, אבל בסוף כולם יהיו בכנסת". ראש מטה מופז בפריימריז: "נציג גלריה מכובדת, לא נפורר את המפלגה". בתוך כך, ממי פאר, היועץ של מופז פורש: "עוזב בהערכה עמוקה"

ציפי לבני פרשה מהכנסת והצהירה שהיא נשארת במערכת הפוליטית, אבל עדיין לא ברור באיזו מסגרת. מקורביה של יו"ר קדימה לשעבר אמרו הלילה (יום ג') ל-ynet כי חברי כנסת לוחצים עליה להקים מפלגה חדשה, "אולם היא עדיין לא החליטה לאן מועדות פניה וכל האופציות פתוחות".

 

ריח של בחירות - הכתבות האחרונות:

מקורבי מופז: "ועם לבני הם בטוח יהיו בכנסת?"

5 שנים בלי חרדים בצה"ל: "לפיד נותן פטור לכול"

שתיקה שווה ראשות ממשלה / פרשנות

תוכנית בנט עולה לרשת: "אלטרנטיבה לליכוד"

 

לדברי המקורבים, אתמול "נפתחו מחדש" אופציות שנסגרו אחרי ההפסד בפריימריז לח"כ שאול מופז. הם הזכירו את הסקרים הלא מחמיאים, המנבאים לקדימה 11 מנדטים בלבד ואמרו כי "ח"כים שבחרו מופז מבינים שהם למעשה הרחיקו את עצמם מהכנסת, ועכשיו הם מצטערים". 

 

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, אמרה: "החששות של חברי הכנסת בקדימה טבעיים ורגילים. מדובר בחששות שיש בכל מפלגה בסיום קדנציה. אני מאמינה שקדימה תעלה במספר המנדטים וכולם יהיו בכנסת. בסופו של דבר, כל אזרח שרוצה להחליף את הממשלה ישאל את עצמו מי האלטנרטיבה, וכיום יש אלטרנטיבה אחת - שאול מופז. הוא היחיד שיכול להוביל את המדינה גם ביטחונית וגם חברתית. ניהול מדינה זה עסק רציני".

 

"הח"כים יפסידו עם לבני שוב?" 

אמש פורסם לראשונה ב-ynet כי חברי כנסת שתמכו בלבני בפריימריז שוקלים כעת לפרוש מקדימה ולחבור אליה. בעקבות זאת, החלו מקורביו של מופז לערוך בדיקה יסודית בעניין. חברי הכנסת המזוהים איתו ערכו בערב שיחות עם חברי הכנסת המזוהים עם לבני וניסו לחבק אותם ולוודא שמהלך של פילוג אינו עומד על הפרק.

 

ח"כ אבי דואן, מי ששימש כראש המטה של מופז בפריימריז, העריך כי הפילוג לא ייצא אל הפועל. "אין ולא יהיה פיצול כזה", אמר ל-ynet, "קדימה הולכת לבחירות. אני עוסק בנושא במהלך היום הזה וכנראה שבעוד כמה שעות נהיה יותר חכמים. ציפי הפסידה בפריימריז רק לאחרונה. הח"כים שהלכו איתה הפסידו. הם יסכנו את עצמם שוב? יפסידו איתה שוב? יילכו איתה למסלול בלתי ידוע? סקרים הם ברי שינוי, זו לא תעלומה ולא טריפ שאתה יוצא אליו. יש פה דרך, יש מפלגה ודרך למפלגה".

 

לבני ומופז. "אין ולא יהיה פיצול" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני ומופז. "אין ולא יהיה פיצול"(צילום: גיל יוחנן)
 

"בתוך העניין הזה יש לוגיקה, ואני לא רואה את חברי הכנסת הולכים", הוסיף ח"כ דואן, "ההזדמנות לכולם היא הזדמנות שווה. מופז וגם אנחנו לא שוכחים שצריך להציג גלריה מכובדת, איתנה ואמינה ובעלת סיכוי. לא נעשה דברים כדי לפורר את המפלגה".

 

בנוגע לאפשרות שח"כים רבים יישארו מחוץ לכנסת אחרי הבחירות אמר ח"כ דואן:

"פוליטיקה היא לא פוליסת ביטוח. כל אחד מאיתנו יכול להישאר בחוץ. זו ההתמודדות. אנחנו מבחינתנו דיברנו עם חברי הכנסת שלה, חיבקנו אותם אחרי הפריימריז וגם היום חילקנו להם תחומי אחריות ועכשיו צריכים להיות עסוקים בעשייה".

 

כתבנו אטילה שומפלבי מוסיף כי מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו לפרישתה של לבני מקדימה ואמרו כי "מופז עושה את כל הטעויות האפשרויות. הוא היה צריך לעשות הכול כדי להשאיר את לבני. מופז יישאר עם הכבוד, אבל בלי מנדטים".

 

בינתיים, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) תקף את לבני לאחר שבנאום הפרישה שלה טענה שלא נכנעה לסחטנות החרדים. לדבריו, מדובר ב"ניגוד גמור למה שהיה במציאות. הגברת לבני הייתה מוכנה למלא אחר דרישות הסיעות החרדיות ברובם המכריע של הנושאים, כולל בסוגיית דחיית מי שתורתם אומנותם". לדבריו, במהלך המשא ומתן הקואליציוני היא אף גילתה "נדיבות רבה" יותר מהממשלה הנוכחית לגבי תקצוב בני הישיבות והבטחת הכנסה לאברכים.

 

ובתוך כך, אמש הודיעו היועצים האסטרטגיים של מופז, ממי פאר ואיתן לוין, ליו"ר קדימה כי החליטו לפרוש ממטה הבחירות שלו. ממי פאר אמר: "לפני שנתיים הצבנו לעצמנו מטרה שאיש לא האמין בה, להוביל את מופז לתפקיד יו"ר קדימה. אנחנו עוזבים בתחושת גאווה ובתחושה עמוקה של הערכה לשאול מופז‭."‬ השניים טענו כי הם מעדיפים לעבוד עם חברי כנסת ממפלגות שונות בבחירות הפנימיות שלהם לקראת הבחירות הכלליות, ולא להיות מזוהים עם אחת מהמפלגות הגדולות. עם זאת, העיתונאי יובל קרני דיווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי נתגלעו חילוקי דעות בינם לבין האסטרטג ליאור חורב, שהצטרף בשלב מאוחר לקמפיין של מופז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  גיל יוחנן
בדרך למפלגה חדשה? לבני
צילום: גיל יוחנן
צילום: יהונתן צור, חגי דקל
יצליח לאחד את המפלגה? מופז
צילום: יהונתן צור, חגי דקל
"יש אלטרנטיבה אחת - מופז". איציק
צילום: אלכס קולומויסקי
"פוליטיקה זה לא פוליסה". דואן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים