שתף קטע נבחר

ציפי - אל תשתיקי את הקול הנשי

את לא יכולה להרשות לעצמך ללכת הביתה. נכון, שגית, עשית טעויות. כל מי שעושה, טועה. ללכת הביתה זו כניעה

הכנסת ה-18, שכנראה תמלא גם היא את ימיה מוקדם מאורכה הקבוע בחוק, הייתה הכנסת שבה אחוז הנשים הגבוה אי פעם בישראל. 24 ח"כיות - 20% ייצוג ל-50% אחוז מהאוכלוסhיה.

 

הילרי קלינטון אמרה שהמרוץ שלה למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות היה "ניסיון לשבור את תקרת הזכוכית הגבוהה והקשיחה ביותר". אבל קלינטון, שהפסידה במרוץ לנשיאות, בחרה להישאר במשחק. היא לא הלכה הביתה. למרות הקמפיין המטורף, למרות הימים הארוכים בוואן ברחבי ארצות הברית, למרות האמירות הסקסיסטיות המשפילות. היא הבינה שמה שיש לה לתת לעם האמריקני ולעולם כולו הוא בעל ערך גדול יותר מהפוזיציה שבה היא יושבת.

  

עוד בערוץ הדעות של ynet:

אני יודע מי גנב לי את האוטו מול המשטרה / יאיר נתיב

דין אחד לגבעת האולפנה ולאוניברסיטת תל-אביב / חיים משגב

 

פוליטיקה היא משחק קשה, קשוח. לאחרונה העידו פוליטיקאיות בכירות מרחבי העולם בסקר במגזין "foreign policy" שהעולם הפוליטי עדיין נתפש כ"מעוז בנים" ונשים צריכות להוכיח שהן יכולות להיות "אחד מהחבר'ה" לפני שתינתן להן דריסת רגל משמעותית.

 

בניגוד לכמה פוליטיקאים במערכת שלנו ולכמה שמתיימרים להיכנס לתוכה, לציפי לבני יש זכויות רבות בשירות במערכת הציבורית בישראל. לא רבים (רבות בוודאי) היו שרות חוץ, שרות משפטים, ראש רשות החברות הממשלתיות ועוד כהנה וכהנה תפקידים. לא רבים הצליחו לסחוף אחריהם 29 מנדטים מהציבור הישראלי. לא רבים ורבות זכו לאות אביר השלטון בהוקרה ייחודית על חיזוקו של שלטון החוק ולהגנה על עקרונות הדמוקרטיה. ועם זאת, רבים, כמו ציפי לבני, עשו טעויות קשות, גם כאלה שעלו בחיי אדם.

 

אבל זה לא אומר שעכשיו עושים אחורה פנה ומרימים דגל לבן. כי ללכת הביתה - זו כניעה. בעיקר כפי שנראית כרגע המערכת הפוליטית שלנו, החברה הישראלית שלנו. משבר המנהיגות בישראל הוציא לראשונה בהיסטוריה במדינת ישראל רבבות תושבים שהתעוררו לאג'נדה אזרחית מול הפוליטיקאים שמייצגים אותם. הם מתחו ביקורת חסרת תקדים על סדר העדיפויות המעוות וקבלת ההחלטות המשובשת של המנהיגים והמגזר הציבורי, המפקירים אזרחים - את כולנו.

 

ובימים שכאלה, ציפי לבני, את לא יכולה להרשות לעצמך ללכת הביתה. נכון, שגית. עשית טעויות. כל מי שעושה טועה. וגם שילמת מחיר יקר, הכי יקר פוליטית. ועדיין, את מהטובות שהיו כאן ולא היו הרבה. בית נבחרים אמור לייצג נאמנה את אזרחיו - נשים וגברים. החותם שלך, ציפי, טרם הוטבע.

 

נשים בדרך כלל נאמנות לעצמן ועושות מתמטיקה קצת יותר מורכבת, בדרך כלל יותר אחראית. כשלתי, ועכשיו אשלם. גם נתניהו נכשל בעברו כראש ממשלה, מה שרבים מאיתנו נוטים לשכוח. אבל הוא נשאר, נלחם, התאושש, קם על רגליו, הפך שוב למנהיג הציבור ואולי, על פי הסקרים, גם יזכה לקדנציה נוספת.

 

פרישה שלך, ציפי לבני, תהיה אבידה לכולנו. הטובות לפוליטיקה. ואת יודעת, שרק שם - למרות השריטות בתקרת הזכוכית - צריך להיות, ורק משם ניתן להשפיע על עתידה של המדינה שלנו ושל ילדינו. 

 

יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת כ"ן - כוח נשים המקדמת מנהיגות נשים בישראל

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבים עשו טעויות. ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
פוליטיקה היא משחק קשוח. יפעת זמיר
מומלצים