שתף קטע נבחר

מועמד לנשיאות מצרים: מוכן לבקר בישראל

אני מוכן לבקר גם בגיהנום כל עוד יש למצרים אינטרס בכך, הבהיר אחמד שפיק, ראש הממשלה האחרון בעידן מובארק

"אהיה מוכן לבקר בישראל בתנאי שתיתן משהו שיוכיח שיש לה כוונות טובות", כך אמר הבוקר (יום ד') אחמד שפיק, מתמודד לנשיאות מצרים שכיהן כראש הממשלה האחרון במשטרו של הנשיא חוסני מובארק. הוא חידד את הדברים והוסיף כי יהיה מוכן לבקר גם בגיהנום אם זה ישרת את האינטרסים של מצרים.

 

מרוץ לנשיאות במצרים - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

מצרים: 11 הרוגים בקהיר, כוחות צבא הותקפו

מצרים: איסלאמיסטים יצורפו לראשונה לממשלה

מצרים: סמל המהפכה נותן את קולו לאיסלמיסט

סקר במצרים: עמרו מוסא מוביל במרוץ לנשיאות 


שפיק הצליח להיכנס לרשימה הסופית של המועמדים לבחירות, לאחר שוועדת הבחירות קיבלה את ערעורו על חוק הצינון שאושר בכוונה למנוע את התמודדותו. היום הוא צוטט בכלי התקשורת המצריים בהצהרה שהייתה ודאי מפתיעה אפילו את מובארק, שלא ביקר בארץ. אולם ישראל לא תהיה היעד הראשון שלו, לדבריו.

 

במהלך תוכנית הטלוויזיה "הנשיא" ברשת CBS המצרית, שעסקה בבחירות לנשיאות, הסביר שפיק כי המדינה הראשונה שבה בכוונתו לבקר אחרי עלייתו לשלטון היא ארצות הברית, כיוון שלמצרים יש אינטרסים רבים הנוגעים לה. הוא הוסיף כי בין מצרים לארה"ב ישנם יחסים אסטרטגיים בכל המישורים ואין מנוס מלהמשיך את הקשר עמה: "ישנו שיתוף פעולה ביטחוני, צבאי וכלכלי עם ארצות הברית", אמר המועמד.

 

מתנגד לשיטת ממשל פרלמנטרית 

פצצה נוספת שהטיל שפיק באותה תוכנית נגעה לשיטת הממשל במצרים. לדבריו, אם תאושר שיטת משטר פרלמנטרית, הוא יפרוש מהמירוץ לנשיאות כיוון שראש הממשלה יקבל את כל הסמכויות, ואילו לנשיא יישארו סמכויות מוגבלות. הוא מצדו מעדיף את המשטר הנשיאותי.

 

בסקר שפרסם בתחילת השבוע העיתון "אל-אהראם", ניצב שפיק במקום השלישי אחרי עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, המועמד האיסלאמי העצמאי שהודח מתנועת האחים המוסלמים, ולאחר עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר ושר החוץ בזמן מובארק.

 

המירוץ לנשיאות במצרים מלווה במהומות עקובות מדם. לפחות 11 בני אדם נהרגו היום בעימותים שפרצו בין חמושים לבין תומכיו של חאזם סלאח אבו-איסמעיל, המועמד הסלאפי לנשיאות שנפסל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים