שתף קטע נבחר

הפתרון למחסור בחשמל: חיסכון ולא דלק מזהם

רגע לפני ששרי הממשלה מאשרים את צעדי החירום שגובשו להתמודדות עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ הקרוב - בפורום הישראלי לאנרגיה מזהירים מפני ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות, ומציעים חלופות נקיות יותר

ארגוני הסביבה מתריעים מפני הצעדים שגיבשה חברת החשמל להתמודדות עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ הקרוב. בפורום הישראלי לאנרגיה קוראים לשרים שלא לאמץ חלקים מהצעת המחליטים, ומציעים לאמץ חלופות "ירוקות" ובריאות יותר באמצעות שינוי בהרגלי הצריכה.

 

 

הצעת המחליטים, שתעלה מחר (א') לאישור הממשלה, מבקשת לנקוט באמצעי חירום שונים בשעת מחסור בחשמל, כדי לצמצם את הפגיעה הצפויה באספקת החשמל. בתוך כך היא מבקשת לעשות שימוש בגנרטורים לשעת חירום של מערכת הבטחון והשלטון המקומי, להשמיש יחידות ייצור מיושנות, לרכוש טורבינות גז נוספות ולאפשר שימוש במזוט בתחנות הכוח.

 

בפורום מדגישים כי מדובר בפעולות מזהמות ומזיקות לסביבה. "על אף הלחץ בו מצויה הממשלה, הרי שמתן היתר בלתי מוגבל, הלכה לייצור חשמל על ידי יחידות הייצור המזהמות ביותר, תוך שימוש בדלקים המזהמים ביותר - הוא מהלך בלתי סביר - גם תחת הנסיבות הקיימות", אומרת מנכ"לית הפורום, יעל כהן-פארן.

 

בפורום קוראים לממשלה לאמץ אמצעים חלופיים, שמתמקדים בהפחתת הביקושים, לצורך ההתמודדות עם המחסור הצפוי. בין היתר מוצע לעדכן את מבנה תעריף החשמל למדורג, להתקין מערכות טכנולוגיות תוצרת "כחול לבן" להפחתת מתח עודף אצל צרכני חשמל גדולים ולהפעיל תמריצים כלכליים לעדוד החסכון.

 

התייעלות אנרגטית ואנרגיה סולארית

בפורום מציגים מודל לתעריף חשמל מדורג,  שמעודד התייעלות וחסכון בקרב משקי הבית ובו מי שצורך יותר - גם משלם יותר. לטענתם ניתן להחיל אמצעי זה במיידי וכך להפחית אפקטיבית את צריכת החשמל בכ-2% לכל הפחות.

 

בנוסף, מציעים בפורום לממשלה לפתוח במהלך חירום רחב להתקנת מערכות טכנולוגיות מתקדמות מתוצרת "כחול לבן", להפחתת מתח עודף בבנינים גדולים. על פי נתונים שנאספו בפורום, התקנת מערכות בעלות של כ-50 מליון שקל תאפשר להפחית צריכה השקולה ל-25 מגה-ואט, זאת במחצית ממחיריהם של גנרטורים בעל הספק דומה ומבלי עלות שוטפת של רכישת דלקים הדרושים להפעלתו.

 

טכנולוגיה ישראלית נוספת עליה הם ממליצים, היא מערכת להשלת צרכנים בשליטה מרחוק בשעות העומס. "צרכנים המצטרפים לתכנית ומאפשרים כיבוי מרחוק של מכשירי חשמל בביתם בשעות העומס דוגמת מכונת כביסה או מדיח כלים, זוכים בתמורה להנחה קבועה בחשבון החשמל", מסבירים בפורום.

 

בנוסף קוראים בפורום לזרז את הליך האישור, להסדר לתשלום עבור הפחתת ביקושים אותו הציגה לאחרונה רשות החשמל. הצעת המחליטים מציינת אמנם את סוגיית ההסדרים לניהול הביקוש, אולם לדברי כהן פארן, אין בה צעדים אופרטיביים משמעותים בתחום זה. לטענת הפורום, יש להפעיל במיידי ההסדר, ולאפשר לחברות פרטיות ולחברת החשמל להיערך להתקנת מערכות מסוג זה בהיקף רחב.

 

מה עם אנרגיה סולארית?

בפורום גם מצטרפים לקריאה של ארגוני סביבה דוגמת החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, הפורום הישראלי לאנרגיה ואיגוד חברות אנרגיה מתחדשות בישראל, להקמה מהירה של מערכות פוטו-וולטאיות על גגות. ארגונים אלה פנו השבוע לראש הממשלה ולשרים בטענה, כי "אי ניצול אנרגיה סולארית כפוטנציאל להפקת חשמל זמין ומיידי, כחלק מהתמודדות עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ 2012, הינה שערורייה".

 

"בישיבת הממשלה הקרובה צפויה לעלות הצעה המבקשת לאשר צעדים להתמודדות עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ", כתבו הארגונים, "הצעה זו מתעלמת התעלמות מוחלטת מפוטנציאל הקמת גגות סולאריים קיים וזמין, אשר עומד על למעלה מ- 300 מגה ואט ואשר חלק גדול ממנו יכול לזרום כבר בקיץ הקרוב.

 

"הפוטנציאל אינו ממומש בשל מגבלה אבסורדית של מכסות, למרות שבהתקנת גגות סולאריים יתרונות רבים" מוסיפים בארגונים. "אנו קוראים לכם לפעול לאישור מיידי של מכסות להתקנת מתקני גגות סולאריים פוטו וולטאיים, בהיקף שלא יפחת מ-70 מגה ואט, זאת למימוש מיידי של הפוטנציאל הזמין של אנרגיה סולארית וירוקה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים