שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יואב עותר לבג"ץ נגד צה"ל: גייסו אותי לקרבי

  כשהיה בן שלוש חלה יואב דנגורי בסרטן מסוג לוקמיה. הוא החלים ועם השנים הפך לספורטאי מצטיין, אך צה"ל מסרב לאפשר לו לשרת ביחידה קרבית. עכשיו הוא מגיש בג"ץ נגד הצבא כדי שיגייס אותו לשירות קרבי

  יואב דנגורי הוא לוחם. מאז ומתמיד היה כזה. בגיל שלוש חלה בלוקמיה, והחלים מהמחלה לאחר שנתיים וחצי של מאבק.

   

  13 שנים חלפו, ויואב שוב נמצא במלחמה, עיקשת לא פחות: מאבק בצה"ל, שקבע כי הוא לא כשיר להיות לוחם בשל אותה מחלת סרטן מפעם. אך עבור יואב אין אופציה אחרת, רק קרבי.

   

  קראו עוד על לוקמיה :

   

  לא מוכן לוותר עד שיגיע לסיירת

  דנגורי, צעיר בן 18 מקיבוץ ברקאי שהתגייס לפני כמה חודשים, הגיש השבוע עתירה לבג"ץ באמצעות עו"ד אורון חדי. "אני רוצה להיות לוחם‭,"‬ הוא דורש בעתירה. כיום משרת יואב כתומך לחימה ביחידת עילית, אולם הוא לא מוכן לוותר עד שיגיע לסיירת או לקורס הטיס היוקרתי. והוא מתכוון להילחם עבור כל הצעירים שחלו בסרטן כשהיו צעירים וצה"ל לא מאפשר להם להתגייס לקרבי.

   

  יואב טוען בעתירה, כי מגיל שמונה ועד גיוסו הוא שיחק כדורגל בקבוצה ועבר מדי שנה מבחני ספורט מחמירים בהצלחה יתרה. אולם לצבא זה לא הספיק.

   

  "כבר במהלך הבדיקות הר פואיות טרם גיוסו התחוור לעותר כי הצבא מסרב לשבצו לתפקיד לחימה‭,"‬ כתב עורך-דינו בעתירה. צה"ל קבע ליואב פרופיל ‭,64‬ שאינו מאפשר להתגייס לתפקידי לחימה, על אף שכמה בדיקות רפואיות קבעו כי הוא בריא וכשיר. "העותר עבר בדיקות שונות כדי להוכיח לשלטונות הצבא את המובן מאליו‭,"‬ נכתב בעתירה. "הוא כשיר לשירות קרבי משמעותי, מצוי בכושר מצוין ובריא לחלוטין‭."‬

   

  במהלך הבדיקות פנה יואב לפרופ' יצחק ניב, מנהל מחלקת המטולוגיה-אונקולוגיה ילדים בבית-החולים שניידר, שטיפל בו במהלך מחלתו. פרופ' ניב פנה במכתב לצה"ל ואמר כי אינו רואה "כל מניעה מלגייס את העותר לצה"ל בפרופיל רפואי מלא‭."‬ אולם צה"ל הותיר את הפרופיל על 64 כיוון שיואב עבר טיפולים כימותרפיים בילדותו.

   

  בכושר מצוין ובריא לחלוטין. יואב דנגורי על אזרחי ()
  בכושר מצוין ובריא לחלוטין. יואב דנגורי על אזרחי

   

  לחייב את הצבא לבחון כל מקרה לגופו

  יואב לא ויתר והגיש השבוע עתירה לבג"ץ נגד הרמטכ"ל, קצין רפואה ראשי וראש אכ"א. לטענתו, יש לבטל את הנוהל של צה"ל המונע ממי שחלה בסרטן ועבר טיפולים כימותרפיים להתגייס לקרבי, ולחייב את הצבא לבחון כל מקרה לגופו.

   

  בעתירה מספר עו"ד חדי כי למשפחתו של יואב היסטוריה ארוכה של שירות בתפקידי לחימה. אביו, יהושע, "השתתף בכיבוש גבעת התחמושת ואיבד חברים בקרב‭."‬ אתמול החליטה השופטת עדנה ארבל להעביר את העתירה לדיון בפני הרכב, וצה"ל יצטרך להסביר לכמה שופטים מדוע יואב לא לוחם.

   

  עו"ד חדי אמר אמש: "פסילתו של יואב משירות קרבי אינה עומדת בשום מבחן משפטי מקובל. אנו מקווים כי בדיוק כשם שבג"ץ קבע כי נשים יכולות להיות טייסות כיוון שאין כל שוני בינן לבין גברים, יקבע בג"ץ כי גם חולי סרטן שהבריאו לחלוטין יוכלו לשמש כלוחמים בצה"ל כיוון שאין כל הבדל בינם לבין חיילים בריאים אחרים‭."‬

   

  מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מברך על רצונו של החייל להתמודד על תפקיד קרבי ומעודד כל רצון לשירות צבאי משמעותי. העתירה איננה מוכרת לפרקליטות הצבאית. כשתגיע, היא תילמד ותיענה בהתאם". ‬   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כשיר לשירות קרבי. יואב דנגורי בצבא
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים