שתף קטע נבחר

בהתנחלות לא מחכים לחגי עמיר: רצח - לא דרכנו

תושבים בשבי שומרון, שם אמור היה מי שקשר קשר לרצוח את רבין לשהות בשבת הראשונה אחרי שחרורו ממאסר, ניסו למנוע את הגעתו להתנחלות: "מתנערים מדרכיו". אחיו: "חגי מאושר, התחושה שלנו - כמו חלום". ח"כ הרצוג: השחרור מעורר חלחלה

חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה שוחרר היום (ו') ממאסר אחרי 16.5 שנים בכלא, לא הביע חרטה, סימן "וי" וביצע תנועה מגונה - ועכשיו הוא בדרכו להתנחלות בה ישהה בשבת הראשונה שלו מחוץ לכלא. לאחר שהתחבק עם בני משפחתו שפגשו אותו מחוץ לכלא איילון ברמלה, אמור היה עמיר להגיע להתנחלות שבי שומרון. בסופו של דבר הוא הגיע דווקא לאלעד.

 

בשבי שומרון לא חיכו לו בכיליון עיניים. כמה מתושבים תלו שלטים עליהם נכתב "לא תרצח" ו-"רצח זו לא דרכנו" ליד הבית בו ישהה במהלך השבת, ואחרים אמרו כי הם "מתנערים מכל מה שחגי עמיר מייצג".

 

אחד מתושבי שבי שומרון אמר: "אנחנו בטוחים שאם הוא מחפש נוף יפה ואוויר טוב יש מספיק מקומות שהוא יכול ללכת לבקר בהם. ברור לנו שמדובר בביקור פרטי, אבל זה אורח שהיינו מאוד שמחים לוותר עליו ואנחנו מקווים שבסוף שחגי עמיר יבחר לא להגיע לכאן". לדבריו, "הביקור הזה יכול רק להזיק לנו, אנחנו כמובן מתנערים לחלוטין מכל מה שקשור לרצח רבין ומכל מה שחגי עמיר מייצג, במיוחד לאור העובדה שלא רק שהוא לא הביע חרטה על מעשיו, אלא הוא אף ממשיך להתפאר בהם".

 

השלטים בשבי שומרון. מזכירים לעמיר את הדיבר השישי (צילום: צדוק לוי) (צילום: צדוק לוי)
השלטים בשבי שומרון. מזכירים לעמיר את הדיבר השישי(צילום: צדוק לוי)

 

שלט נוסף. אורח לא רצוי (צילום: צדוק לוי) (צילום: צדוק לוי)
שלט נוסף. אורח לא רצוי(צילום: צדוק לוי)

 

עמיר בן ה-44 הורשע במעורבות ברצח רבין בעבירות של קשר לביצוע פשע, החזקת נשק ואיומים. הוא ריצה את מאסרו בהפרדה, כשהוא בתא לבד. כל בקשותיו לחופשות נדחו בטענה שהוא מסוכן, ובכך גם חופשות חג. גם בקשתו להפחתת שליש נדחתה. עם יציאתו מהכלא, אמר כי הוא לא מתחרט: "אני גאה במה שעשיתי". הוא פגש עם צאתו ממאסר את אחיו הנוסף, אמיתי עמיר, שאמר: "התחושה שלנו היא כמו חלום, חגי מאושר. אנחנו מלמדים אותו את כל הדברים, כמו מה זה סמארטפון".

 

אמיתי עמיר התייחס להתנגדות תושבי שבי שומרון לביקור: "הם יכולים לתלות איזה שלטים שהם רוצים, הם יכולים להתנגד, זה לא אכפת לנו. זה ביקור פרטי לחלוטין, אין להם סמכות להגיד לנו לא לבוא. אנחנו נסע לשם בכל מקרה".

בעמוד הפייסבוק שלו כתב אמיתי עמיר: הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו. צבועים נמאסתם! אתם הולכים ונעלמים. בלי שורשים ובלי אמונה סופכם לנבול כעלה יבש. שילם את חובו לחברה- לא כשמדובר באחים עמיר. שלטון החוק ובית משפט- לא כשזה נוגע לאחים עמיר. זכויות אדם הומניטריות - לא כשמדובר באחים עמיר. אבל עוצמה ואמונה תמיד מנצחים בסוף.

זהו יום חגנו".

 

עמיר בצאתו מהכלא. הייתה גם תנועה מגונה   (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
עמיר בצאתו מהכלא. הייתה גם תנועה מגונה (צילום: אבי מועלם)

 

ריקודים מחוץ לכלא. בלי חרטות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ריקודים מחוץ לכלא. בלי חרטות(צילום: AFP)

 

פרט למשפחתו, גם מפגינים נגד שחרורו חיכו לחגי עמיר. אחרי שמשפחת רבין חלקה את תחושותיה הקשות בנוגע לשחרורו של אחיו של הרוצח, גם ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס לכך. "שחרורו

 של חגי עמיר מעורר חלחלה", אמר יו"ר סיעת העבודה. "הוא מעלה את הטראומה הלאומית הנוראה של רצח רבין ומזכיר לנו שישנם כוחות אפלים בתוכנו שמאיימים לחרב את הדמוקרטיה ולפגוע במדינה ובאזרחיה".

 

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה שלחרורו של עמיר כי "סימן ה'וי' שסימן באצבעותיו, היעדר החרטה וחגיגות הניצחון המחכות לו, מעוררים קבס וגועל ומעידים כי זרע הקיצוניות האלימה הקוראת תיגר על ישראל הדמוקרטית עדיין טמון בנו ומאיים על החברה הישראלית. אנו מוקיעים ומקיאים מקרבנו את האחים הרוצחים ובכוחות משותפים של מאבק על הדמוקרטיה ועל פניה היפים והשפויים של מדינת ישראל נביס אותם ואת דומיהם. היום אנו מצדיעים ליצחק רבין ומורשתו, שידעה לשלב שלום, בטחון דאגה עמוקה לחברה הישראלית ותרומה בלתי פוסקת לה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חגי עמיר. אדם חופשי
צילום: AFP
האם, גאולה עמיר
צילום: אבי מועלם
מומלצים