שתף קטע נבחר

צעדה בלבוש מינימלי בי-ם: "אני שרמוטה גאה"

70 בני אדם בלבד, רובם נשים, הפגינו בעד חופש הבחירה של נשים להתלבש כרצונן. אדם דתי שנקלע לצעדה: "הלבוש הפרובוקטיבי שלהן מזמין גברים לתקוף אותן"

"מצעד השרמוטות" , הגרסה הצנועה: כ-70 בני אדם בלבד, רובם נשים, השתתפו היום (ו') בצעדת המחאה בירושלים, שהחלה בכיכר פריז והסתיימה בגן הסוס. המפגינות שחלקן צעדו בלבוש מינימלי ונשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "לא להטרדות", "די נמאס - תאשימו את האנס" ו"אני שרמוטה גאה".

 

"די נמאס - תאשימו את האנס". מצעד ה"שרמוטות" בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"די נמאס - תאשימו את האנס". מצעד ה"שרמוטות" בירושלים, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בהתנחלות לא מחכים לחגי עמיר: רצח - לא דרכנו

בהקפאה: החוקים שימתינו לאישור הכנסת הבאה

 

למרות שהציבור החרדי בבירה הביע את מחאתו לקראת האירוע, הצעדה עברה בשקט יחסי. דוד דוידוב, אדם דתי המתגורר בעיר, טען כי "מדובר בפרובוקציה. לבושן הפרובוקטיבי של הצועדות ושל נשים בכלל מזמין גברים לתקוף אותן". כוח משטרתי ליווה את הצועדות שקראו "לא חלשות" ו"לא נהיה מנוצלות".

 

יוזמת המחאה התפתחה על רקע מקרה שאירע בקנדה ב-2011, שבמהלכו אמר שוטר קנדי כי על מנת שנשים יישארו בטוחות ולא יהפכו לקורבנות, הן צריכות "לא להתלבש כמו שרמוטות". בעקבות המקרה נערך מצעד מחאה בקנדה ולאחר מכן התפשטה היוזמה למדינות נוספות בעולם. בארץ כבר נערכה צעדה דומה בחיפה ובתל-אביב.

 

"אנחנו רוצות להרגיש בטוח ברחובות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אנחנו רוצות להרגיש בטוח ברחובות"(צילום: גיל יוחנן)

 

לא נרשמו עימותים עם הציבור החרדי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לא נרשמו עימותים עם הציבור החרדי(צילום: גיל יוחנן)

 

אור לוי (22) שארגנה את הצעדה בירושלים, אמרה כי "הנשים שהגיעו לכאן שותפות לאותה מטרה. אנחנו מתנגדות למטרידים ורוצות להרגיש בטוח כשאנחנו הולכות ברחובות, בלי קשר לצורת הלבוש שלנו. זכותה של כל אשה להרגיש בטוחה, בדיוק כמו הביטחון שממנו נהנים הגברים".

 

לוי הדגישה כי "לא מדובר בפרובוקציה נגד חרדים. זו העיר בה אנו גרות ולכן כאן אנחנו מפגינות. אנחנו מבינות את הרגישות של החרדים וההפגנה לא נגדם אלא נגד גברים שמטרידים אותנו על בסיס יום יומי".

 

לילי (28), תושבת ירושלים שהשתתפה אף היא בצעדה אמרה כי "יותר מדי פעמים אנחנו שומעים שמאשימים קורבנות בנוסח: איך התלבשת?, למה שתית? ולמה יצאת בשעה כזו מהבית לבד?. החברה שלכאורה מאפשרת לך לעשות מה שאת רוצה, אבל מיד קופצת לשפוט אותך".

 

עוברי אורח שנקלעו לצעדה צפו במפגינות בסקרנות. ליטל לוי, לקוחה במספרה סמוכה למסלול הצעדה אמרה: "הן צודקות בטענות שלהן, אבל אני לא הייתי מצטרפת לצעדה כזאת בירושלים. יש כאן אנשים שרגישים מאוד לצורת לבוש כזאת וזה פוגע בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא נהיה מנוצלות". "מצעד השרמוטות", היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים