שתף קטע נבחר

סבא"א: השיחות עם איראן יתמקדו במתקן בפרצ'ין

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר כי קבלת גישה לבסיס שבו נטען כי איראן עורכת ניסויים הקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים, יהיה בראש סדר העדיפויות בשיחות עם האיראנים החודש. "צריך להתחיל עם הנושא הזה", אמר

קבלת גישה לבסיס מפתח איראני בפרצ'ין תהיה בראש סדר העדיפויות של פקחי הגרעין של האו"ם, כשאלו יחדשו את השיחות עם נציגי הרפובליקה האיסלאמית באמצע החודש. כך אמר אחר-הצהריים (יום ו') יוקיה אמאנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

 

המאבק בגרעין האיראני - דיווחים אחרונים ב-ynet:

בכיר איראני: האיום הגרעיני מישראל - לא מאיראן

אין חלל ריק בדרך לגרעין האיראני

בגלל הסנקציות: "פחת הסיכוי למלחמה עם איראן"

 

בסיס פרצ'ין שוכן כ-30 קילומטרים מטהרן. בדו"ח חמור על איראן שפרסמה סבא"א בנובמבר נטען כי בבסיס נערכים ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים.

 

בסיס פרצ'ין, צילום לוויין ()
בסיס פרצ'ין, צילום לוויין

 

אמאנו, ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א), אמר כי האיראנים טרם מסרו "תשובה חיובית" בנוגע לבקשה לבקר בבסיס למחקר הצבאי בפרצ'ין.

 

"אנחנו צריכים לבחון את כל הנושאים החשובים", הוא אמר. "אבל פרצ'ין נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו וצריך להתחיל עם הנושא הזה". דיפלומטים מערביים אמרו כי איראן תבלום את הבקשה של סוכנות הגרעין לגבי פרצ'ין. הדיפלומטים חוששים כי השלטון בטהרן "מטשטש ראיות" לפני שפקחים יגיעו למקום. אמאנו אמר כי הסוכנות לא יודעת איזו פעילות מתבצעת במקום, כיוון שאין שם פקחים.

 

בראיון לרשת CNN, שהתפרסם בחודש מרס, אמר אמאנו כי "איראן אינה פתוחה לגבי תוכנית הגרעין שלה". לדבריו, "אנו דורשים מאיראן להידבר איתנו מיוזמתם, יש שאלות שעל איראן להשיב עליהן". הוא הוסיף כי איראן הודיעה לסבא"א שיש לה כמה מתקנים גרעיניים, שנתונים תחת פיקוח.

 

בהמשך הראיון הביע אמאנו תקווה כי מאמצי הסוכנות לאנרגיה אטומית יחד עם הלחץ הבינלאומי של המעצמות יוביל לדיאלוג עם איראן. "אנחנו פתוחים לשיחות באווירה חיובית", הוא אמר. "אני מנסה שלא להיות אופטימי או פסימי. אני מקווה שנצליח להגיע לתוצאה מוחשית"

 

לפני חודשיים דווח כי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יש אינדיקציות מצילומי לווין לכך שייתכן כי בבסיס הצבאי האיראני פרצ'ין

 מתבצעות "פעולות", אשר מוסיפות דחיפות לבקשתה של סבא"א מטהרן שתאפשר לפקחים לבקר במתקן. כך אמרו אז דיפלומטים מערביים.

 

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, הדיפלומטים סיפרו כי הרמן נקארטס, ראש משלחת הפקחים של סבא"א שביקרה פעמיים בתחילת השנה באיראן, התבטא בנושא המתקן הצבאי בפרצ'ין בתדרוך בדלתיים סגורות בפני נציגי המדינות החברות בסבא"א.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבסיס בפרצ'ין
צילום: Google Earth, GeoEye
יוקיה אמאנו
צילום: AFP
מומלצים