שתף קטע נבחר

איראן כועסת: גוגל לא כותבת "המפרץ הפרסי"

איראן התלונה כי גוגל לא הגדירה את המפרץ הפרסי בשמו זה, אלא הותירה את המקום ללא שם בשירות המפות שלה. השם שנוי במחלוקת, ומדינות ערב טוענות כי השם הוא "המפרץ הערבי". גוגל בתגובה: אנו לא מציינים שם של כל אתר בעולם

איראן התלוננה כי שירות המפות של גוגל, Google Maps, לא ציין את שמו של המפרץ השכן, שהם מכנים "המפרץ הפרסי" והוא ידוע גם כ-"המפרץ הערבי" (כך מכונה בערבית).

 

חדשות נוספות מהעולם:

 

המפרץ הפרסי הוא לשון של מפרץ עומאן המשתרעת בין חצי האי ערב לאיראן, ומפרידה בין איראן לבין שכנותיה מדרום. מדינות רבות בעולם מכנות אזור זה "המפרץ" - כינוי בלתי מקובל לדעת טהרן. הכינוי הרווח במדינות ערב לאזור זה הוא "המפרץ הערבי" - כינוי שמעורר עוד יותר את חמתם של האיראנים.

 

אזור המפרץ כפי שמופיע במפות של גוגל                   (צילום: Street View on Google Maps) (צילום: Street View on Google Maps)
אזור המפרץ כפי שמופיע במפות של גוגל (צילום: Street View on Google Maps)

 

בשנים האחרונות הסוגיה הזו שנויה במחלוקת בין האיראנים למדינות ערב - כל צד טוען שהשם שלו הוא הראוי. נציג של גוגל אמר לרשת BBC כי הם לא מציינים את שמו של כל מקום בעולם. הוא הוסיף כי הם לא רצו לנקוט עמדה פוליטית בתגובה לכעס שהביעה איראן. עם זאת הוא לא סיפק דוגמה למקרה דומה.

 

האיראנים אומרים כי אין כל צידוק היסטורי לקרוא למקום בשם אחר פרט ל"המפרץ הפרסי". עם זאת, יש לחץ גובר מצד גורמים ערבים לקרוא למקום "המפרץ הערבי", או לפחות להשתמש בשני השמות. לפני שמונה שנים השיקו האיראנים קמפיין מגננה מקוון לאחר שנשיונל ג'יאוגרפיק הוציאו אטלס שבו מופיעים שני השמות. איראן ראתה זאת כפגיעה בהיסטוריה ארוכת שנים והחרימה את החברה. "זו קנונייה של הלובי הציוני", נכתב בעיתון בטהרן, אולם החברה סירבה להתנצל.  בשל כך, מי שחיפש בגוגל "המפרץ הערבי" (באנגלית) מצא אתר שמסביר כי מקום כזה אינו קיים.

 

לפני כשנתיים איימה איראן לקרקע מטוסים של חברות תעופה זרות שלא ישתמשו במושג "המפרץ הפרסי". רשת BBC דיווחה כי משרד התחבורה בטהרן הציב אולטימטום לאותן חברות ואיים למנוע כניסה של טיסות לשטחה האווירי של המדינה. לפני שש שנים הטילה איראן חרם על המגזין הכלכלי "אקונומיסט" לאחר שבגליונו האחרון פרסם מפה של האזור, שבה כונה המפרץ הפרסי "המפרץ" בלבד.

 

בשלב זה גוגל לא מפחדת ומנסה להיות נייטרלית - בגוגל ארת' (Google Earth), שירות מפות אינטראקטיבי נוסף שמציעה ענקית האינטרנט, מופיע "המפרץ הערבי" לצד "המפרץ הפרסי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפרץ ששמו שנוי במחלוקת.
צילום: shutterstock
מומלצים