שתף קטע נבחר

האלמנה הציגה תיעוד, המשטרה: "אכן התקשרה"

המשטרה עדיין מחפשת אחר שלושה נערים ונערה החשודים במעורבות ברצח גדי ויכמן, אב לשניים בן 36, שנדקר לאחר שהעיר להם על רעש. מפקד משטרת באר שבע טען תחילה שאינו יודע אם המשפחה התקשרה למוקד, והיא הציגה תיעוד של השיחה. המשטרה בדקה ואישרה את הדברים

גדי ויכמן, אב לשניים בן 36 מבאר שבע, שילם לפנות בוקר (שבת) בחייו רק משום שהעיר לחבורת צעירים על הרעש שהקימו, ובערב מתחה המשפחה ביקורת על המשטרה. לאחר שמפקד משטרת באר שבע, ניצב-משנה תומר בדש, טען בתדרוך הכתבים שאינו יודע אם האלמנה מיכל דיווחה על הרעש למוקד 100, הציגה משפחתה תיעוד של שיחתה. "זה פשוט בושה להגיד דבר כזה", אמרו בכעס. בעקבות הטענות, ערכה המשטרה בדיקה ובה התברר שאכן האלמנה התקשרה סמוך למועד הרצח.

 

תיעוד השיחה למוקד 100. המשטרה: אין שיחה כזו ()
תיעוד השיחה למוקד 100. המשטרה: אין שיחה כזו

 

מפקד התחנה מסר בערב: "כפי שהודעתי בעדכון הצהריים, אכן במוקד 100 של המשטרה התקבלו באירוע הקטטה 2 שיחות. אחת ב-2:09 שדיברה על דקירה והשנייה שדיברה על קטטה. בדיקה שערכנו מראה כי אשת הקורבן הזדהתה בשמה כמיכל ולכן הקצין לא יכול היה לקשר שמדובר באשת הקורבן. ברור שהדבר אינו משנה כלל ועיקר את הגעתם המיידית של הכוחות למקום, אך בעקבות פנייתכם, טענותיה של אשת הקורבן שאכן התקשרה למוקד המשטרה מוצדקות ונכונות".

 

המשטרה עדיין מחפשת אחר שלושה נערים ונערה שישבו בפארק. ככל הנראה אחד מהם נגח בויכמן, דקר אותו ואחר כך נמלט עם חבריו מהמקום. בעיר מותחים ביקורת על השוטרים שלא הגיעו בזמן, אבל במשטרה מבהירים: "ההתנהלות הייתה מסודרת אבל נפיק לקחים".

 

רצח בבאר שבע - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

האסון היכה בבית משפחת ויכמן שעות ספורות לאחר שחגגו יום הולדת שנתיים לבת הקטנה. בנו של ויכמן, בן תשע, גילה רק אחר הצהריים על מות אביו לאחר ששהה במהלך היום אצל השכנים. הערב קיימה משטרת באר שבע תדריך עיתונאים ובו מסרה כי מאז הלילה פתחה בחקירה נרחבת ומאומצת במטרה לאתר את החשודים. שוטרי היחידה המרכזית נגב ומשטרת באר שבע התדפקו על הדלתות של כל דירה באזור על מנת לאתר עדי ראייה שיוכלו לסייע בפענוח המקרה.

 

ניצב-משנה בדש, אמר: "אנו כמשטרת ישראל נעשה הכול ואת מיטב המאמצים על מנת להגיע לחקור האמת ולתפוס את האנשים המעורבים". הוא דחה טענות על טיפול לא הולם של המשטרה באירוע. "אני מניח שגם אנחנו נפיק לקחים אך ההתנהלות הייתה מסודרת, יסודית וטובה. אירועי רעש הם שכיחים ויש עשרות אירועים כאלה".

 

על פי המשטרה, האירוע החל בדיווחים למוקד על הפרעת מנוחה בשעה 00:15 ו-00:18, שהתקבלו משני אנשים שונים שאין להם קשר לקורבן. ניידת נשלחה לאתר האירוע וכאשר זו הגיעה למקום, ביצעה סריקה, לא ראתה דבר, ועזבה את המקום. הוא ציין כי בשעתיים שחלפו מהקריאה הראשונה ועד אירוע הרצח, הוזעקו שוטרים לטפל בעוד 40 אירועי הקמת רעש ברחבי העיר.

 

גופתו של ויכמן מוטלת בפארק, מטרים ספורים מביתו (הרצל יוסף) (הרצל יוסף)
גופתו של ויכמן מוטלת בפארק, מטרים ספורים מביתו(הרצל יוסף)

 

זירת הרצח. "מישהו נגח בו ודקר אותו" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
זירת הרצח. "מישהו נגח בו ודקר אותו"(צילום: הרצל יוסף)

 

לפי מפקד משטרת באר שבע, בשעה 2:09 התקבל אירוע על קטטה ותוך כחמש דקות כוחות המשטרה כבר הגיעו למקום, הבחינו בקורבן והחלו בפעולות להזעקת כוחות הצלה וסגירת האירוע. לשאלת כתבים אם המשפחה התקשרה למוקד, השיב נצ"מ בדש: "ממה שאנחנו יודעים, לא התקבלה שיחה מהמשפחה". עם זאת, קרוביו של ויכמן התעקשו כי האלמנה היא זו שהתקשרה ב-2:09 והציגו כראייה צילום מסך שמעיד כי שיחתה ארכה 40 שניות. השיחה השנייה ממנה התקבלה ב-2:14 ונמשכה 4:43 דקות.

 

"זה פשוט בושה להגיד דבר כזה", זעמו בני המשפחה בתגובה להכחשות המשטרה. "לא מספיק כל המחדלים שלהם, הם מעיזים לומר את זה. הם פשוט עושים כיסוי תחת". לטענתם, המשטרה יודעת שלא ביצעה את עבודתה כנדרש. מאוחר יותר, בשיחה עם ynet, הבהיר ניצב-משנה בדש שהתכוון לשיחות הראשונות שבוצעו בסביבות חצות ושאינו יודע מי התקשר זמן קצר לפני הרצח.

 

גורמים במשטרה, יש לציין, סבורים כי השוטרים פעלו כהלכה. "זמני התגובות היו טובים יחסית ורק אם היה שוטר בזירה אפשר היה לעצור את זה", אמר אחד מהם. "כל תחנת באר שבע והמחוז הדרומי מושקעים לטובת איתור מבצעי הרצח", הדגיש ניצב-משנה בדש בתדרוך. "לא ידוע לנו מי הרוצחים אך אני מאמין שנאתר אותם ובהקדם".

 

הקצין ביקש גם להעביר מסר להורים: "הורים צריכים להיות אחראים כלפי הילדים שלהם. אנחנו עדיין לא יודעים אם מדובר בבני נוער או בגירים, אבל מניסיון, נערים הם אלה ששוהים בפארקים. בקיץ זו תופעה נוראית, זה נגמר בתוצאה טרגית. אני קורא לאזרחים להתקשר למשטרה במקרים דומים כי המשטרה עושה". לדבריו, גם אתמול פעלה המשטרה בכוחות מתוגברים. 

 

"המשטרה הגיעה אחרי שהוא כבר נדקר"

אשתו של גדי, מיכל, סיפרה מוקדם יותר: "ניסיתי לחסום אותו, שלא יירד. פחדתי ממה שיכול לקרות. מישהו התקרב אליו בהליכה מהירה, נגח בו ודקר אותו. הוא התמוטט, ואני ראיתי הכול מהמרפסת". היא שיחזרה את אירועי הלילה: "אתמול הייתי לבד. בעלי עוד לא חזר. שמעתי רעשים, קללות. הנערים רבו ביניהם, כל שנייה קיללו. בסוף הזמנתי משטרה. אמרו לי שמגיעה ניידת אבל היא לא הגיעה, כמו בהרבה פעמים שהזמנו ניידת בשישי-שבת.

 

"בסביבות 00:30 בעלי חזר הביתה. הילדה כל הזמן התעוררה בגלל הרעש. הוא ניסה להשכיב אותה לישון, אבל היא כל שנייה קמה. זה היה רעש בלתי נסבל, אז הוא יצא למרפסת והעיר להם: 'גרים פה, בבקשה תהיו יותר בשקט'. הוא אמר את זה בעדינות וקיבל מטר של קללות. הוא ניסה שוב להשכיב אותה לישון ואני הזמנתי משטרה אבל היא הגיעה רק אחרי שהוא כבר נדקר".

 

"היום התחיל ביום הולדת בגן ונגמר ברצח", המשיכה ויכמן. "אני לא מעכלת באיזו קלות אנשים לוקחים סכין, הורסים משפחה שלמה והורסים גם את החיים שלהם. הם כל כך אימפולסיביים. ברגע אחד הכול מתהפך. זה לא נתפס".

  

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', שוחח בנושא עם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, וביקש ממנו לתגבר כוחות בסופי שבוע במוקדים המועדים לפורענות. "מדובר ברצח מזעזע שאסור לעבור עליו לסדר היום. לצערי, אנו עדים לאלימות גוברת בקרב בני נוער וצעירים ברחבי מדינת ישראל והגיע הזמן להיאבק בכך בחומרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדי ויכמן ז"ל ואשתו מיכל
צילום רפרודוקציה: הרצל יוסף
מומלצים