שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל מגן עלינו יותר מהתורה. האומנם?
  אפשר לסכם את מצבנו הביטחוני בשתי מילים: השם ישמור. אז אולי בכל זאת צודקים החרדים שטוענים שמה שמחזיק את העם היהודי הוא לימוד תורה? מה לעשות, אני אדם רציונלי
  אין חולק על כך שהחברה החרדית מובילה ברוח ההתנדבות, ההדדיות, הערבות והסולידריות החברתית. ההוכחות רבות ומצויות בדמותם של מתנדבי מד"א, זק"א, בתי תמחוי, אנשי יד שרה ועוד. בסוגיית שירותם הצבאי של בחורי ישיבות, עומדת חברה זו כחומה בצורה ומנהיגיה מאיימים שאם יגזרו על בני הישיבות לסגור את הגמרא ולהתייצב בבקו"ם, הם ירימו את יד ימינם ויאמרו "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" ויעזבו את ארץ ישראל האהובה לגלות. לא בשל השתמטות, אלא להיפך. בגלל אותה רוח התנדבות המחייבת אותם להתמסר ללימוד תורה.

   

  החרדים אכן מאמינים כי לימוד התורה מגן על עם ישראל, לא פחות מהשירות הצבאי. אך מה ההיגיון בכך? בעמוד הדל של "ספר השיאים של גינס" המוקדש לשיאים שנרשמו בישראל, העובדות מפתיעות. לרעה. היא מובילה בשני שיאי גינס ייחודים מסוגם: אלופת העולם במספר קורבנות של פיגועים לנפש ואלופת העולם בהוצאה צבאית ביחס לנפש. כמעט מחצית מהתל"ג בישראל מוקדש לתקציב הביטחון.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  משאירה את העבר באיטליה, ישראל היא העתיד / ענת לוי

  השתלות כליה: צריך לתת תמורה בעד התרומה / יעל גליל

   

  מי מגן יותר על העם היהודי? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מי מגן יותר על העם היהודי? (צילום: רויטרס)

   

  במבחן הסטטיסטי, מדינת ישראל נכשלה אפוא במשימתה המרכזית: הסיכוי של יהודי להירצח בגין היותו יהודי (ולא על רקע סכסוך חניה) גבוה יותר מבכל מקום אחר בעולם. יתרה מזו, מדינת ישראל הפכה לסיבה או לתירוץ המרכזי למתקפות אנטישמיות כלפי יהודים בעולם. כל זאת נכתב ונאמר מבלי להתייחס לאיום המרכזי המרחף על חיי אזרחי ישראל ממאות אלפי משגרי הטילים והרקטות מצפון, מדרום וממזרח. ואין תרופה: לא ספינות, לא טנקים, לא מטוסי קרב. גם במלחמת לבנון השנייה לא הצליח צה"ל לעצור ולו ליום אחד את שיגורי הטילים על ישראל מתוך המחילות התת-קרקעיות בשמורות הטבע שבלבנון.

   

  לפני יותר מעשור באתי יחד עם קבוצת רבנים ואישי ציבור חרדים שהביעו את עמדתם בפני ועדת טל. ועדת טל כזכור, הוקמה על ידי שר הביטחון אהוד ברק, שכיהן אז גם כראש ממשלה, ועסקה בדחייה משירות בצה"ל. הוועדה מונתה לאחר שבג"ץ (שוב בג"ץ) קבע כי אין בסמכות שר הביטחון לקבוע הסדר הענקת פטורים גורף לבני התורה.

   

  סכנת התפרקות הזהות היהודית

  בקיצור, באנו עם קלסרים ודפי עמדה בנושא גיוס בני הישיבות. הטיעון המרכזי, שחלקו אף נכנס לדו"ח הוועדה, היה שבפני עם ישראל ניצבות שתי סכנות במילוי שליחותו בהיסטוריה: סכנה פיזית - מלחמות וניסיונות השמדה, וסכנה רוחנית - התבוללות ומשבר זהות. הקמת מדינת ישראל לא נתנה תשובה לשתי סכנות אלו - העם עדיין עומד מול סכנה פיזית וכן מול התפרקות הזהות היהודית.

   

  השירות הצבאי חשוב ביותר, אף שאני מפקפק באמיתות הסיסמה "שירות שווה לכולם". מחובתנו להחזיק כל אחד שיכול להתגייס לישיבות במשימה החשובה ביותר של המשך לימוד התורה שעובר במסורת מדור לדור מאז מעמד הר סיני. הישיבות הן כור ההיתוך של העם היהודי, ומי שמשתמט מכור ההיתוך ונושר ממנו מוזמן לשירות צבאי.

   

  לאורך ההיסטוריה, מה שהחזיק את העם היהודי היה לימוד התורה. בכל מקום שבו התנתקו יהודים מספסלי הלימוד, הם התבוללו ונעלמו. אי לכך, לימוד התורה חיוני מאין כמוהו להגנה על עם ישראל. בעולם של איומים קיומיים ורוחניים, בעולם שבו מדינת ישראל מבודדת, מאוימת על קיומה באלפי טילים ועוד פצצת גרעין המתבשלת באיראן, ומותקפת באבנים, דקירות וקסאמים, אפשר לסכם את מצבנו הבעייתי בשתי המילים האלמותיות: השם ישמור! אולי בכל זאת צודקים החרדים האלה כשהם טוענים שגם כוח צבאי עצום וגם מיליארדים רבים לא די בהם כדי לעמוד מול פיגועי טרור, התאבדות, עשרות אלפי טילי קסאם ועוד גרעין איראני, וצריך גם סיוע מלמעלה באמצעות הברית הנצחית של לומדי התורה?

   

  אז אם הבחירה היא בין האמונה התפלה (או ההיגיון) שתוספת של עוד כמה חיילים לצה"ל, זה מה שיתרום להגנת המדינה, או בין ההיגיון שלימוד תורה הוא זה שמגן עלינו באופן ניסי ומופלא, אני מעדיף את האופציה השנייה. מה לעשות, אני אדם רציונלי. ואתם?

   

  שי הורוויץ, עורך בעיתון "המבשר"

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הברית הנצחית של לומדי התורה. שי הורוויץ
  מומלצים