שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצגה סאטירית בכנסת בוטלה ברגע האחרון

  פורום מוסדות התרבות ביטל את השתתפותה של הפקת הפרינג' הסאטירית "הבועלי", באירוע שייערך השבוע במשכן הכנסת. בהפקה טוענים: "מדובר בצנזורה עצמית מסוכנת". מנכ"ל הפורום: "אין כאן עניין פוליטי"

  פורום מוסדות התרבות ביטל ברגע האחרון את השתתפותה של הפקת הפרינג' הסאטירית, "הבועלי", באירוע שייערך ביום שלישי הקרוב בכנסת ישראל. במכתב ששלח בסוף השבוע מנכ"ל פורום מוסדות התרבות, איתמר גורביץ', לבמאית ההצגה, נכתב: "אני מצטער להודיעך כי הופעתכם במסגרת יום התרבות בכנסת, בוטלה. הרעיון לשלב קטע מתוך ההצגה של התיאטרון הערבי-עברי ביפו היה שלי בעקבות המלצה שקיבלתי ומבלי לדעת את מהות ההצגה".

   

  גורביץ' מציין כי האירוע, שמהותו להעמיד את התרבות במרכז פעולות הכנסת ולו ליום אחד, הוא יוזמה של שדולת התרבות ומארח אותו יו"ר הכנסת, רובי ריבלין. "פורום מוסדות התרבות מטפל בצד האמנותי של האירוע ובהזמנת האנשים לכנסת. במסגרת ההכנות לקביעת הקטעים האמנותיים, עלתה הסתייגות של מספר אנשים המסייעים לנו בעבודתנו מול הכנסת ומוסדותיה משילוב הקטע שלכם. לאור העובדה שהכנסת היא המארחת ואנו בסך הכל משלבים בין הנאומים שלושה קטעים אמנותיים, יש רצון שהקטעים המוצגים יהיו ללא חילוקי דעות".

   

  "הבועלי". לא רוצים שינצלו לרעה את הבמה (צילום: קובי ויינרוט שלום) (צילום: קובי ויינרוט שלום)
  "הבועלי". לא רוצים שינצלו לרעה את הבמה(צילום: קובי ויינרוט שלום)

   

  בשיחה עם ynet מאשר גורביץ' את מרבית הפרטים. "חשבתי שיהיה נכון לשלב הצגה של התיאטרון הערבי-עברי ופנינו אל היוצרים על סמך המלצה ומבלי להכיר את התוכן. לא נאמר לנו שמדובר בסאטירה עוקצנית. כשהתברר לנו התוכן, שלחנו מטעמנו אדם שיראה את ההצגה. בעקבות הצפייה חשבנו שיש בהצגה אלמנטים שעלולים להעליב, לפגוע או להעמיד במצב לא נוח את יוזמי האירוע ואת המארחים. זו פעם ראשונה שהכנסת מעמידה את התרבות במרכז סדר יומה, וחשבנו לנכון שזו אפשרות לקדם את האינטרסים של מוסדות התרבות".

   

  כלומר, לא רציתם להרגיז את היושבים על השיבר?

   

  "ממש לא. יו"ר הכנסת לא יושב על השיבר ואין סיבה להעליב אותו. יש אנשים מטעמנו שידם על הדופק בכל הנוגע לפוליטיקאים וממילא זה לא אמור להיות אירוע שיביא את כל המגוון הרחב שיש בתרבות הישראלית. לא חייבים להביא סאטירה. בסופו של דבר בחרנו להביא פרויקט מיוחד שנעשה עם מוזיקאים בדרום, פרויקט נוסף שתיאטרון הבימה עשה עם מתנ"ס במעלות תרשיחא וקטעים מסרטי קולנוע שזכו בפרסים בינלאומיים".

   

  ברור שלאירוע שכזה אי אפשר להביא את מכלול העשייה התרבותית, אבל היוזמה להזמנת ההפקה היתה שלכם וגם ביטולה. רגליים קרות?

   

  "אף אחד לא קיבל רגליים קרות. אנחנו לא מפחדים מאף אחד. הסתבר לנו בדיעבד שההצגה שהמליצו לנו עליה בעייתית, ובהמלצת אנשים שעובדים אתנו מול הפוליטיקאים, חשבנו שזה לא נכון. אפשר לקרוא לזה 'לרצות' ואפשר לקרוא לזה 'לא לפגוע'. מה הטעם להתארח בביתו של מישהו ולהעליב אותו. זה נכון שביטלנו את האירוע ברגע האחרון ועל זה ניתן לומר שזה לא מקצועי, אבל אין כאן עניין פוליטי. הזמנת ההצגה בוטלה מתוך הבנה והכרה בטעות".

   

  "פורום מוסדות התרבות קיבל רגליים קרות"

  יגאל עזרתי, מנהל אמנותי שותף בתיאטרון ביפו אומר בתגובה לדברים: "תפקיד האמנות להתריס, וסאטירה בעצם מהותה אמורה להיות עוקצנית. צריך לומר את האמת כפשוטה: פורום מוסדות התרבות קיבל רגליים קרות והעדיף לא להסתבך עם מקבלי ההחלטות מפחד שיבולע להם או שברז התקציבים ייסגר. מול כל החוקים החדשים שהכנסת משיתה, גם הנהלות מוסדות התרבות מכופפים ראש. אנשים מפחדים וזה בא לידי ביטוי גם בבחירת הרפרטואר של מוסדות התרבות הממסדיים וזה מדאיג מאוד".

   

  במאית ההצגה, יעל טל, מספרת כי לאחר ההזמנה הראשונית להשתתף באירוע נתבקשו היוצרים לשלוח לנציגי הפורום טקסטים נבחרים מתוך ההצגה. בעקבות הטקסטים הוחלט לשלוח נציג מטעם הפורום לבדיקת התוכן. "הם רצו להבין מה הטונים של ההצגה", אומרת טל. בסופו של דבר נשלח לצפות בהצגה הלוביסט, יער אמיר.

   

  "בשיחה טלפונית יום אחרי ההצגה הוא אמר שזה רגיש. הוא אמר: 'אנחנו מאוד לא רוצים להרגיז את לימור לבנת. היא רגישה לניואנסים ויש לזה משמעויות תקציביות'. ביום חמישי יער צלצל שוב ואמר שהוא נורא מצטער, אבל בגלל שהכנסת מתכוננת לבחירות, הרגישות מאו גבוהה והפורום לא מעוניין שמישהו יחשוב שהם ניצלו לרעה את הבמה".

   

  בתגובה לדברים אומרת טל: "בכנות, התפלאנו כשהוזמנו לכנסת. האווירה שבה מתנהלת הכנסת לא מזמנת סאטירות ולא עושה הרושם שמרבית חבריה מוכנים לשמוע ביקורת. מאוד שמחנו על ההזדמנות לקיומו של דיון שסאטירה טובה אמורה לייצר, אבל מסתבר שבפורום מוסדות התרבות חושבים שסף הרגישות של הח"כים מאוד גבוה. אם אין מקום ביום תרבות לנושאים מעוררי מחלוקת, נשאלת השאלה מהי תרבות בכלל ומה תפקידה בחברה הישראלית. לא ייאמן שדווקא אנשי תרבות ואלה שאמונים על מוסדות התרבות בארץ, פועלים מתוך פחד ומשתפים פעולה עם ההשתקה ומאזן האימה שקושר בין תמיכות ליישור קו אידיאולוגי-פוליטי מסוים. מה שמפחיד במיוחד זה שההתנהלות הזו של הנהלות מוסדות התרבות שמשרתים את מכתיבי המדיניות, כבר לא מפתיעה אף אחד. התרגלנו וזה המצב הכי מסוכן".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קובי ויינרוט שלום
  "הבועלי". בעייתית?
  צילום: קובי ויינרוט שלום
  לאתר ההטבות
  מומלצים