שתף קטע נבחר

מחאה לפני ההשבעה: "פוטין חושב שהוא מוכתר"

יום לפני השבעתו של פוטין לנשיא יצאו 20 אלף מפגינים לרחובות מוסקבה וכמה מהם ניסו להגיע לקרמלין. עשרות נעצרו, בהם שלושה מנהיגי אופוזיציה. "האמנתי בפוטין כשהוא משל במגבלות החוקה אבל הוא והליצן שלו מדבדב ירקו על זה"

מחאה אחרונה לפני שראש הממשלה מושבע לנשיא. רבבות בני אדם הפגינו היום (יום א') במוסקבה במחאה על שלטונו של ולדימיר פוטין, שיושבע מחר לנשיאות לאחר שכיהן כראש הממשלה. משטרת ההפגנות הרוסית עצרה עשרות מפגינים, בהם שלושה ממנהיגי האופוזיציה.

 

ההפגנה במוסקבה. "שלום פוטין" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההפגנה במוסקבה. "שלום פוטין"(צילום: EPA)

 

פוטין בילה את יום ראשון בכנסייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פוטין בילה את יום ראשון בכנסייה(צילום: AFP)

 

השוטרים ניצבו מול המוחים שיצאו מהתחום שהוקצה להם וביקשו להתקדם לעבר הקרמלין. האופוזיציה ניסתה לערוך "מצעד של מיליון בני אדם", אך רק כ-20 אלף הגיעו לאי הסמוך לקרמלין. המצעד התקיים ללא אלימות עד שקבוצה קטנה פרצה החוצה מהקהל וניסתה לחצות גשר מעל נהר מוסקבה.

 

השוטרים חסמו את הגשר. הם הכו חלק מהם באלות. כמה מהמפגינים השליכו בקבוקי פלסטיק לעבר השוטרים ואחד זרק עליהם פצצת עשן. מארגני ההפגנה קראו לנוכחים להתיישב במקומם ולא להתפנות.

 

מחר ייערך בקרמלין טקס מפואר שבמהלכו יושבע פוטין לנשיא ויקבל את ברכת הכנסייה הרוסית האורתודוכסית. מאוחר יותר צפויים אלפים מתומכיו של פוטין לערוך הפגנת נגד במוסקבה.

 

"הלווייה של הפוליטיקה ההגונה"

"אנחנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים ולצפות בבושה הזו", אמר בוריס נמצוב, מנהיג אופוזיציה, זמן קצר לפני שנעצר. הוא אמר כי פוטין רואה את השבעתו כסוג של הכתרה אך למעשה יש לראות אותה "כהלווייה של הפוליטיקה ההגונה". בכירים נוספים שנעצרו הם אלכסיי נבלני וסרגיי אודלצוב.

 

מפגינה נגד פוטין במוסקבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינה נגד פוטין במוסקבה(צילום: EPA)

 

מפגין נעצר במוסקבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגין נעצר במוסקבה(צילום: רויטרס)

 

המפגינים נשאו שלטים וקראו סיסמאות בגנות הנשיא הבא: "פוטין – גנב", "רוסיה ללא פוטין". בוולדיווסטוק נשאו מפגינים ארון קבורה שחור שעליו נכתבה המילה "דמוקרטיה". גם שם נעצרו מספר מוחים, וכמו כן במערב סיביר.

 

"ההיסטוריה מראה שאם אדם אחד נשאר בשלטון זמן רב, במיוחד אם הוא משתמש בשיטות של דיקטטור, שום דבר טוב לא יוצא מזה למדינה", אמר אלכסנדר, מפגין בן 85, ותיק מלחמת העולם השנייה.

 

אנדריי אסיאנוב, מפגין בן 44, נשא שלט שעליו נכתב "פוטין איבד את אמוני" והסביר: "האמנתי בפוטין כשהוא משל במגבלות החוקה אבל החוק מגביל את הנשיאות לשתי כהונות רצופות. הוא והליצן שלו מדבדב ירקו על זה".

 

מדבדב ופוטין. "שום דבר טוב לא ייצא למדינה מזה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מדבדב ופוטין. "שום דבר טוב לא ייצא למדינה מזה"(צילום: EPA)

 

פוטין, בן 59, מונה לראשונה לנשיא רוסיה בסוף שנת 1999, לאחר התפטרותו של בוריס ילצין. הוא ניצח במערכות הבחירות לנשיאות ב-2000 עם 53% מהקולות וב-2004 עם 71% מהקולות, אך ב-2008 לא יכול היה להתמודד בשל סעיף בחוקה המונע מנשיא המדינה להיבחר שלוש פעמים ברציפות. במקומו נבחר לנשיא מקורבו דמיטרי מדבדב, שמיהר למנות את פוטין לראש הממשלה.

 

במרס נבחר פוטין לנשיא והוא צפוי להישאר בתפקידו עוד זמן רב – לפחות עד 2018 ואפילו עד 2024. הסיבה לכך היא שהפרלמנט הרוסי - ביוזמת מדבדב - האריך בסוף 2008 את כהונת הנשיא לשש שנים. המשמעות - פוטין יכול, על פי החוק, לכהן שתי קדנציות רצופות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה מפוצצת בלון פוטין שחור
צילום: EPA
הפגנת תמיכה בפוטין תיערך מאוחר יותר
צילום: MCT
מומלצים