שתף קטע נבחר

צפו: "איש מת בוחר" - לועגים לבחירות של אסד

פעילי האופוזיציה מחרימים את הבחירות לפרלמנט ועורכים בחירות משלהם - בסרטונים סאטיריים שהם מעלים לרשת. הכוכבים: מצביעים בתכריכים, ילדים, עזים וכפכפים

ארה"ב כינתה את הבחירות הנערכות היום (יום ב') בסוריה "על גבול המגוחכות", ופעילי האופוזיציה אכן עושים מהן צחוק בסרטונים שהעלו לרשת. משטרו של הנשיא בשאר אסד מנסה להציג את הבחירות לפרלמנט כחלק מרפורמה פוליטית דמוקרטית רחבה יותר, אך האופוזיציה, שהחרימה את ההצבעה, לא מאמינה לכך.

 

בסרטון מכפר סיג'נה הצפוני נראים "מצביעים" בתור לקלפי מלאכותית. הראשון בתור הוא שחקן עטוף בתכריכים, שנהרג מאש כוחות הביטחון. "ירחם האל על נשמתך", אומר לו "הכתב" לפני שהוא שואל אותו לדעתו על הבחירות. "הבחירות חופשיות והוגנות!", מצהיר המת המצביע. מאחוריו בתור עומד פצוע מכוסה בתחבושות מוכתמות בדם.

 

 

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה שידרה מראות של אזרחים משלשלים פתקים לקלפיות ומספרים בשבחי הדמוקרטיה הסורית המתהווה. אך המתנגדים העדיפו להציג תמונה אחרת.

 

בסרטון מהכפר ביפתמון שבצפון סוריה, נראים ילדים ניגשים ל"קלפי". במקום פתקים, אחד מהם משלשל לתוכה תרמילי רובים. "ההשתתפות הייתה 99%", אומר אחד הילדים וסוחב אחריו עז, "אפילו החיות הצביעו". בסרטון אחר נראים ילדים משלשלים כפכפים לתוך "קלפי". "אתם מצביעים לנשיא?", שואל אותם גבר שעומד בסמוך. ילד עונה בחיוב והגבר נותן לו כסף.

 

 

בסרטון מאידיליב נראית קלפי שהקימו התושבים וסביבה מתקבצים עשרות בני אדם וילדים רבים. כל מצביע משלשל לתוכה בתורו פתקים שעליהם אמירות נגד אסד: "תסתלק", "המשטר ייפול', "אין מחיאות כפיים אחרי היום".

 

 

בסצנה שבוימה בחלב נראית קלפי שעליה כתוב "מרכז הבחירות למועצת השקר". המועמדים מוצגים כחיות, למשל חמורים, ועל הקיר יש רשימה של תנאים להתמודדות – למשל, חוסר מצפון. הצלם אומר בציניות כי מדובר בבחירות הוגנות ושקופות ומסביר לבוחרים בצחוק: "הקול שלכם חשוב לנו". ילדים משחקים אנשי כוחות ביטחון שמאבטחים את הקלפי.

 

 

לא ברור מה היה שיעור ההצבעה בבחירות. פעילים דיווחו כי בערים רבות נערכו שביתות כלליות ופרסמו סרטונים שבהם נראות חנויות סגורות ורחובות חסומים. בשבועות האחרונים נתלו ברחבי דמשק כרזות

שעליהן תמונות המתמודדים. הפעילים הגיבו בכרזות משלהם, שנשאו את תמונות ההרוגים.

 

במסגרת הבחירות מתמודדים 7,195 בני אדם, גברים ונשים, ב-15 אזורי בחירה על 250 מושבים בפרלמנט בדמשק. מספר האזרחים בעלי זכות הבחירה בסוריה עומד על 14,788,644 בני אדם. לראשונה רשאיות מפלגות שאינן הבעת' להתמודד בבחירות. הטלוויזיה הסורית כבר החלה במכונת התעמולה המשומנת ומשדרת כל העת תשדירים הקוראים לאזרחי סוריה ללכת ולהצביע. "ההצבעה היא חובה לאומית וכולנו צריכים להצביע למען אחדות המדינה", נאמר בשופרו של המשטר בדמשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מת מצביע
חי מצביע
צילום: AFP
אסד ומעריצים, אתמול בדמשק
צילום: EPA
מומלצים