שתף קטע נבחר

מופזיגזג

יו"ר קדימה בילף שוב וגמר את עצמו ציבורית, כל הדרך לחיקו החם של נתניהו, שרושם תרגיל פוליטי נאה נוסף. גם אהוד ברק, ההוא מהישרדות VIP, ניצל ממבחן הבוחר. איך שרים הגששים? "עובדים עלינו בפנים"

על נתניהו וברק נכתב כבר הכול. על מופז, לעומת זאת, שכה רצה להוכיח למבקריו הציניים כי הוא אינו פוליטיקאי אופורטוניסט – עוד ייכתב רבות – ורעות. האיש שהכריז כי "בית לא עוזבים", ונטש את הליכוד תוך שעות ספורות, עשה הלילה את אחד הזיגזגים המפוארים בתולדות הפוליטיקה הישראלית. אחרי שכינה את ראש הממשלה "שקרן", הצהיר שלא ייכנס לממשלתו ושהוא האלטרנטיבה היחידה, מכר מופז את כל הבטחותיו ואפילו לא מיצמץ במסיבת העיתונאים הנלעגת שערך היום לצד ראש הממשלה.

 

הרבה זמן לא העביר פוליטיקאי ישראלי מסר עם ריח רע כל כך לאזרחים. הרבה זמן פוליטיקאי בכיר לא בילף כך. החשש ממבחן הבוחר ומהתרסקות קדימה בבחירות הביאו את מופז לאבד את שאריות האמינות שעוד נותרו בו ולגמור את עצמו ציבורית. איך שרים הגששים? "עובדים עלינו בפנים".

 

איבד את שאריות האמינות. הפייסבוק של מופז: הבטחות לחוד, מעשים לחוד ()
איבד את שאריות האמינות. הפייסבוק של מופז: הבטחות לחוד, מעשים לחוד

 

ומאידך, מבחינה פוליטית טהורה, הדיל שרקחו נתניהו, מופז וברק מתחת לאף של כו-לם, ראוי לציון. ההסכם הופך את נתניהו לאחד מראשי הממשלה החזקים בישראל מאז הקמתה, ולאחד הפוליטיקאים המתוחכמים בזירה. נתניהו צ'יפר את עצמו בשנה וחצי נוספות בשלטון, עם נוחות קואליציונית שלא הייתה פה שנים, ובמהלכה יחליט אולי לבצע צעדים דרמטיים באחד מהתחומים האזרחיים (לא ברור איך אפשר לעשות זאת עם החרדים), המדיניים (אם הוא בכלל רוצה) או הביטחוניים (לא מן הנמנע, אגב, שבתקופה הקרובה יתחילו נתניהו ומופז לפזר רמזים על "האתגרים העומדים בפני ישראל", כדי לרמוז על פעולה אפשרית של ישראל באיראן על מנת להצדיק הצטרפות מופז לממשלה). 

 

החיוך שאומר הכול. נתניהו אמש, אחרי השלמת התרגיל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
החיוך שאומר הכול. נתניהו אמש, אחרי השלמת התרגיל(צילום: אוהד צויגנברג)

 

כך או כך, מופז וברק יכולים לנשום לרווחה, בינתיים. הם על הגלגל, מתגלגלים לעוד שנה לפחות בפוליטיקה. מכונת הגריסה האכזרית של הבוחר הישראלי נעצרה, והם לא רוסקו. נתניהו, שמנהל עם ברק מערכת יחסים יוצאת דופן, העניק למפקדו הנערץ מימי הסיירת צינור חמצן. מבחינת שר הביטחון, ההסכם הופך אותו לכוכב המפוספס של סדרת הריאליטי "הישרדות" (אפילו לבוקי נאה יש מה ללמוד ממנו). עם הכישורים שהפגין ברק בשנים האחרונות בזירה הפוליטית, תארו לעצמכם מה יכול היה לעשות על המסך הקטן. מי שמצליח להיחלץ פעם אחר פעם מהמקומות שאליהם הגיע ברק בדעת הקהל הישראלית, הוא לא פחות משרדן בלתי נלאה.

 

94 חברים בקואליציה - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

פצצת האחדות: מי הרוויח ומי הפסיד?

בקדימה מתמוגגים: "מופז יודע לעשות פוליטיקה"

מופז אמר: נתניהו שקרן, לא ניכנס לממשלה שלו

 

הישרדות VIP (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי) (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)
הישרדות VIP(צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)
 

חזרה למופז. ססמת הבחירות של הקמפיין שלו לראשות קדימה נראית היום מגוחכת מתמיד: "מופז. ראש הממשלה", נכתב שם. מופז הוליך שולל עשרות אלפי מתפקדים. הוא מכר להם שהוא הולך עד הסוף, למלחמה, ובסוף הזדנב לממשלה. בקמפיין הבחירות לא הזכיר מופז במילה את שאיפתו להתמנות לשר ללא תיק ולמשנה השלישי של נתניהו. הוא בעיקר דפק על השולחן, ניסה להפגין נחישות וסירב להתרגש מן הסקרים. לפחות בפומבי.

  

כעת מתברר שמופז רעד מפחד. כשהסקרים ניבאו לקדימה בראשותו התרסקות, כששמע את הח"כים המבוהלים מאיימים לנטוש את הספינה הטובעת – הוא הבין כי ב-5 בספטמבר, למחרת הבחירות שתוכננו, הוא עשוי להתעורר בתור הבדיחה העצובה של הפוליטיקה הישראלית, בתור פארסה. למזלו האסטרטג ליאור חורב היה בסביבה. הוא הבין כי אם ייתן למופז לנווט, קדימה תעצור רק בתחתית והוביל אותו לזרועות נתניהו.

 

מצד שני, במהלך הזה יש גם סיכון גדול מאוד: מופז עלול למצוא את עצמו בהסתברות גבוהה מקוטלג בקטגוריית הפוליטיקאים שהציבור לא סובל אותם. לא נעים להיות בפוזיציה הזו. מופז יכול לשמוע עליה מאהוד ברק, עכשיו יהיה להם הרבה זמן לדבר. אגב, אם היה מופז מביט לאחור, הוא היה מגלה שבבחירות 2006 היה אחד, בנימין נתניהו, שהתרסק. עם 12 מנדטים הוא שיקם את עצמו והפך עתה לאחד מראשי הממשלה החזקים שהיו פה. אבל למה להזיע במדבר אם אפשר להגיד לציבור א' ולמחרת לעשות ב'? 

 

אין גבול לציניות. קמפיין הבחירות של מופז לראשות קדימה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אין גבול לציניות. קמפיין הבחירות של מופז לראשות קדימה(צילום: עידו ארז)

 

מבחינת היועץ הוותיק חורב, עדיפה כעת הביקורת הקטלנית שצפוי מופז לספוג בימים הקרובים, על פניה של התרסקות רבתי בעוד כארבעה חודשים. מופז, מצדו, הוכיח כי אמירת אמת מצד פוליטיקאי ועמידה במילה - הן אפילו לא המלצה. הן פנטזיה, אוטופיה. הוא הוכיח הלילה כי גם את גבולות הציניות, חוסר האמינות וחוסר המנהיגות ניתן לשבור.

 

מי שכן צריכים להתחיל לבכות הבוקר הם יאיר לפיד, שלי יחימוביץ', אריה דרעי, אלדד יניב (שרצה לרשום את מפלגתו היום) וכל מי שחלם להחליק לכנסת ה-19 בקלות. בעוד נתניהו, ברק, מופז, אלי ישי, אביגדור ליברמן ושאר השרים והח"כים קיבלו עוד שנה נוחה בשלטון – כל השאר הפסידו. נתניהו לקח אותם בחשבון: מפני לפיד הוא חשש, על יחימוביץ' לא באמת סמך, ואת ישי הוא כבר מכיר. למה לו להיסחף להרפתקאות חדשות עם פרטנרים חדשים? עדיף שישבו בחוץ ויחכו. יחימוביץ' יכולה להתנחם באאודי המשוריינת של יו"ר האופוזיציה ובמאבטחים.

 

שמחה רבה לא אמורה להירשם גם בקרב הציבור הישראלי. פרט לעובדה שנמנעה מערכת בחירות מיותרת, קבורת חמור של אופוזיציה בישראל היא חדשות רעות לדמוקרטיה. מזמן לא הוקמה קואליציה כה רחבה, כה תאבת שלטון. מעולם לא הייתה כאן ממשלה כל כך כוחנית ואלימה ביחסה לבית המשפט העליון ולחופש הביטוי. עם הרחבתה היא עשויה להרגיש שאפשר להתפרע עוד יותר. אלה ממש לא חדשות טובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. האמת היא רק המלצה
צלום: אוהד צויגנברג
כמעט כל הכנסת בממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים