שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בתוך חודש: 88% "הוקפצו" בתור להשתלה

  רק בזכות שהיה להם כרטיס אדי בכיס: בתוך חודש בלבד קודמו בתור 14 חולים שהמתינו לאיברים, בזכות חוק ההשתלות החדש. ארבעה זכו לחיים חדשים בשבוע האחרון הודות לתרומה שהגיעה ממשפחתה של ילנה פשקוב בת ה-41

  חוק ה"קדימות בתור להשתלת" לחתומים על כרטיס אדי ממשיך להראות תוצאות: רק בחודש האחרון "הוקפצו" בתור להשתלה 14 חולים, רק משום שהיו חתומים על כרטיס אדי - ובכך ניצלו חייהם. בשבוע האחרון זכו לכך ארבעה חולים שקיבלו את איבריה של ילנה פשקוב בת ה-41, אחות במקצועה שבני משפחתה הסכימו לתרום את איבריה לאחר שמתה מוות מוחי. 

   

  "אנו עדים לכך שחוק התיעדוף אכן עובד", אומרת דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות. "כמו שחשבנו, חתימה על כרטיס אדי מצילה חיים לא רק במובן של נתינה לאחר המוות, אלא גם כעובדה, כאשר אנחנו בחיים וזקוקים חלילה להשתלה. המספרים והתוצאות בשטח מוכיחים זאת ואנו קוראים לכל אזרחי ישראל לחתום על כרטיס אדי, ובכך להציל את עצמם ואת בני משפחתם".

   

  • לחתימה על כרטיס אדי לתרומת איברים לחצו כאן

   

  העניקו חיים בתרומת איברים :

   

  "היה לנו ברור שהיא תרצה להציל חיים לאחר מותה"

  כאמור, בשבוע האחרון נתרמו איבריה של ילנה פשקוב,שהלכה לעולמה ביום שישי האחרון. משפחתה של פשקוב הסכימה לתרום את איבריה ובכך הצילה חמישה חולים. לארבעה מתוכם היה כרטיס אדי, ותורם ברשימת הממתינים הוקדם. בחודשיים האחרונים מתוך 16 השתלות – 14 קיבלו איבר בזכות כרטיס אדי שהיה ברשותם, ושהקפיצם לראש רשימת הממתינים להשתלה.

   

  משפחתה של פשקוב מספרת כי עם שובה הביתה נהגה לספר לילדיה על מקרי ההצלה בבית החולים בהם סייעה, וכיצד עזרה למטופלים. "היא נתנה מעצמה כל חייה", סיפר דימה, בנה בן ה-22. "זה היה ברור שהיא תרצה להמשיך ולהציל חיים גם לאחר מותה".

    

  מגופה של פשקוב הושתל כבד בחולה בן 60 בבית החולים איכילוב, שתי ריאות בחולות בנות 53 ו-64 בבית החולים בילינסון, כליה בגבר בן 58 באיכילוב, וכליה בגבר בן 45 בבית החולים הדסה בירושלים. שתי הקרניות מגופה של פשקוב נתרמו אף הן, ויצילו את מאור עיניהם של שני ישראלים נוספים. גם מסתמי הלב נתרמו וישמשו להשתלה בחולי לב.

   

  יותר מאלף איש ממתינים להשתלה

  תוכנית הקדימות בתור להשתלה אושרה בחוק ההשתלות בשנת 2010 וקובעת כי חולה החתום על כרטיס אדי ויזדקק להשתלת איבר, יקבל קדימות על חולים שאינם חתומים על הכרטיס. החוק אושר על ידי ועדת מומחים רב מקצועית שכללה רופאים, מומחי אתיקה, נציגי הלכה, משפט וסוציולוגיה ואושרה גם על ידי המועצה הלאומית לביואתיקה.

   

  כיום ממתינים מעל אלף איש להשתלת איבר. מרבית החולים הממתינים זקוקים להשתלת כליה: כ-730 מהם מטופלים מידי יום בדיאליזה עקב אי ספיקת כליות, וללא השתלה לא יוכלו לשרוד עוד זמן רב. כ-150 איש ממתינים להשתלת כבד, 120 להשתלת לב, 70 להשתלת ריאות וכ-15 להשתלת כליה לבלב. עם זאת, חתמו רק כ-560 אלף ישראלים על כרטיס אדי המצווה להשתיל את איבריהם לאחר מותם.

   

  המחסור בחותמי אדי נותן את אותותיו: אשתקד מתו 124 ישראלים בעודם ממתינים להשתלה, רובם ממתינים לכליה, כבד, ריאה ולב. מדובר בעליה משמעותית בהשוואה לשנים קודמות: בשנת 2006 נפטרו 64 ממתינים להשתלה, ב-2007 נפטרו 86 ממתינים, ב-2008 הלכו לעולמם 80 ממתינים וב-2009 נפטרו 92 ישראלים בעודם ממתינים להשתלת איבר.

   

  ב-4.6.12 יתקיים "יום הצלת חיים" של שגרירי רוטשילד והמרכז הלאומי להשתלות. לפרטים לחצו כאן 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ילנה פשקוב ז"ל. "היא נתנה מעצמה כל חייה"
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים