שתף קטע נבחר

"לכולם ברור שלא יכריחו אף חרדי להתגייס"

אי-פיזור הכנסת אמנם גרם לכך שהממשלה תיאלץ למצוא תחליף ל"חוק טל", אבל בציבור החרדים מרוצים מהמציאות החדשה של ממשלת האחדות: "גם בהסכם הקואליציוני מדובר על קביעת 'יעדים ברורים' ולא על גיוס ממש"

"גיוס לכולם" הוא סעיף מרכזי בהסכם הקואליציוני הטרי שבין סיעות הליכוד וקדימה, אבל ברחוב החרדי לא מאוד מודאגים מממשלת האחדות החדשה. מבחינתם, עולם כמנהגו ינהג - והגיוס הכללי ימתין.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

עסקן בכיר במגזר החרדי, המקורב לעולם הישיבות, העריך בשיחה עם ynet כי המצב הקיים, שבו כל המצהיר כי "תורתו אומנותו" אינו מגויס, יימשך גם לאחר ה-31 ביולי, התאריך שבו יפוג תוקפו של "חוק טל". 

 

כמי ששותף למאמצים למציאת חלופה לחוק שנפסל בבג"ץ, העריך העסקן כי השינויים שיבוצעו בסופו של דבר יהיו קוסמטיים בלבד. הוא ציין כי רמז לכך ניתן למצוא גם בהסכם הקואליציוני עצמו, שבו מדובר על קביעת "יעדים ברורים" ולא על גיוס של ממש. "לא יכריחו אף חרדי לעזוב את הישיבה וללכת לצבא", הבהיר, "זה כל-כך ברור, לכולם, שאפילו לא צריך לומר את זה".

 

לדבריו, אמנם קיימת דריכות כלשהי לקראת אוגוסט - תאריך היעד שקבע בית המשפט – אבל בכל הנוגע לחרדים, הכניסה של קדימה לממשלה דווקא טובה, למרות שהיא מחלישה את כוחן והשפעתן של המפלגות החרדיות. זהו הרע במיעוטו, טען.

 

"אם הכנסת הייתה מתפזרת, אמנם הייתה ניתנת ארכה של כמה חודשים לחוק טל, אבל אז מערכת הבחירות כולה הייתה סביב העניין הזה, כשכולם מתחרים מי מכה יותר חזק בחרדים ומגייס כמה שיותר תלמידי ישיבה", אמר. "בממשלת האחדות, לעומת זאת, אמנם חזרנו לתאריך המקורי לחקיקה - סוף יולי - וזה מלחיץ, אבל הדבר ייעשה באחריות, על ידי ממשלה מכהנת, בלי יאיר לפיד או מאהל הפראיירים שנושפים בעורפה, ובעיקר - לא משיקולי פופולריות".

 

לנו זה לא יקרה

גם יוסף (שם בדוי), תלמיד ישיבה מירושלים, לא מודאג מההתפתחויות הפוליטיות של היממה האחרונה ומהצבת גיוס החרדים כאחד מיעדי ממשלת האחדות החדשה.

 

"אנחנו נמשיך ללמוד תורה - מי יותר ומי פחות – ולא נתגייס, נקודה", אמר. "אני לא מבין במה שקורה בכנסת ובבג"ץ, אבל מי שחושב שהוא יוכל לשלוח את כולנו לצבא לא מבין איפה הוא חי. אני אפילו לא רואה צורך להכריז ולאיים שנעדיף ללכת לכלא. זה פשוט לא יקרה".

 

להתגייס, תכף יהיה רוב חרדי

לעומתם, עו"ד יחזקאל רוזנבלום מתנועת "טוב" (חרדים עובדים) סבור כי יש לשתף פעולה עם הניסיונות לגבש הסדר חוקי חדש לסוגיית גיוס בני הישיבות. "זו לא צריכה להיות רק דרישה חילונית אלא עניין שלנו", הסביר, "בעוד כמה עשרות שנים יהיה פה רוב חרדי, וכדי שהמדינה תוכל להתקיים - לא תהיה לנו ברירה אלא להיות שם, בצבא. צריך להיערך לזה כבר עכשיו בחקיקה מושכלת ונבונה שלא תזעזע את עולם הישיבות".

 

רוזנבלום מסכים עם עקרונות הגישה החרדית לפיה כל מי שתורתו אומנותו לא צריך להתגייס בצבא, אך מחדד הבדל קטן: "אני אומר את זה

על מי שרוצה ויכול ללמוד תורה, ולא על כל מי שנמצא בישיבה. אחרים – שיתכבדו ויתגייסו".

 

כמו כן ציין רוזנבלום כי יש הסכמות רבות בין החרדים לחילונים בעניין הזה: "גם גפני אומר שמי שלא לומד צריך ללכת לצבא, ומנגד גם בשמאל מסכימים שיש כאלה שצריכים לקבל פטור".

 

בעניין זה הוסיף עורך הדין כי הוא מצר על כך שתלמידים חילונים בבתי הספר הממלכתיים כלל לא לומדים לימודי "ליבה יהודית", כהגדרתו, וכך קורה ש"בני הישיבות הם היחידים שממשיכים את המסורת התורנית של עם ישראל, והם שומרי הגחלת". לדבריו, אם החילונים היו נמצאים יותר בישיבה - היה נוח יותר לקרוא לחרדים לשרת בצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימשיכו לקבל פטורים? חרדים בבקו"ם
צילום: צביקה טישלר
מומלצים