שתף קטע נבחר

מסביב לעולם ב-19 חודשים - ובסירה סולארית

לראשונה: סירת קטמרן סולארית הקיפה את כדור הארץ, לאחר שעברה יותר מ-59,545 קילומטרים. המסע, שהחל והסתיים במונקו, נמשך לאורך קו המשווה על מנת לנצל כמה שיותר אנרגיית שמש

"פלאנט סולאר" (Turanor PlanetSolar), סירת קטמרן באורך 30 מטר בעלת מראה עתידני, השלימה בסוף השבוע הקפה שלמה של כדור הארץ כשהיא מונעת באמצעות אנרגיה סולארית בלבד. קטמרן היא סירה שמורכבת משני גופי ציפה המחוברים יחדיו.

 

נקודת הפתיחה והסיום של המסע היתה במונקו והמסע עצמו ארך 19 חודשים וכלל עצירה ב-28 מדינות. מטרת המסע: קידום המודעות לחשיבותה של אנרגיה סולארית. שמו של כלי השיט "פלאנט סולאר" נלקח מטרילוגיית "שר הטבעות" של ג'.ר.ר. טולקין ומשמעותו "כוחה של השמש". בלילות חמים ישן צוות הסירה תחת השמיים זרועי הכוכבים מתחת לפנלים הסולאריים של הסירה.

 

המסע עבר לאורך קו המשווה על מנת לנצל כמה שיותר אנרגיית שמש. הקטמרן עברה למעלה מ- 59,545 קילומטרים וקבע מספר שיאי גינס. צוות הסירה מנה חמישה גברים שנהינו מביקורים במחוזות אקזוטיים כגון טנג'ר, מיאמי, קנקון, איי הגאלפאגוס, פולינזיה הצרפתית, בריסביין, הונג קונג, סינגפור, בומביי, אבו דאבי ודוחה.

 

Turanor PlanetSolar (צילום: AP) (צילום: AP)
Turanor PlanetSolar(צילום: AP)

 

שגריר של אנרגיה סולארית

לאחר שובו למונקו, אמר "קפטן" המסע רפאל דומג'ן: "אנו מאד שמחים על שיכולנו להשלים את השיט הראשון סביב העולם באמצעות אנרגיה סולארית. הוכחנו שבידינו הטכנולוגיה וכן הידע הדרושים לקיימות ולשמירה על כדור הארץ".

 

אחד מהמשקיעים הראשיים בפרויקט ומומחה לאנרגיה סולארית מגרמניה, אימו סטרוהר, כינה את כלי השיט "שגריר של אנרגיה סולארית" והוסיף: "ההגעה למונקו היא רק ההתחלה. כעת עלינו לנצל את התהילה של PlanetSolar כדי לקדם את השימוש באנרגיה סולארית".

 

השיאים ששברה הקטמרן הם: המסע הארוך ביותר באמצעות כלי שיט המונע על ידי אנרגיה סולארית; הקפה ראשונה של כדור הארץ באמצעות כלי שיט המונע על ידי אנרגיה סולארית; החצייה המהירה ביותר של הים הסיני הדרומי באמצעות כלי שיט המונע על ידי אנרגיה סולארית; כלי השיט הגדול בעולם המונע באמצעות אנרגיה סולארית.

 

הסירה נבנתה בגרמניה בעלות של 10 מיליון דולר. גובהה 7.6 מטרים, רוחבה 15.24 מטרים. היא בנויה בעיקר מסיבי פחמן ומונעת על-ידי ארבעה מנועים חשמליים בעלי הנעה שקטה ונקיה.

פורסם לראשונה 08/05/2012 17:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים