שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

"תיקון טעות", "התנאים השתנו". כל תירוצי מופז

יו"ר קדימה נאלץ להסביר מדוע החליט להצטרף לממשלת נתניהו אף שהתחייב לאחרונה שלא לעשות זאת וכינה אותו "שקרן". הנסיבות שהשתנו, חוק טל, תיקון טעות היסטורית וההבטחות של נתניהו היו רק חלק מהנימוקים: "היה חוסר אחריות להגיד לו לא"

לא מעט גבות הורמו לנוכח החבירה של שאול מופז לבנימין נתניהו וממשלתו - לא רק בגלל העובדה שהדבר נעשה רגעים אחדים לפני החלטה רשמית על הליכה לבחירות, אלא גם בשל הדברים הקשים שהטיח לאחרונה מופז בנתניהו. יו"ר קדימה כינה את ראש הממשלה "שקרן", הציג עצמו כאלטרנטיבה היחידה לנתניהו, והבטיח שמפלגתו לא תיכנס לממשלה שלו.

 

פצצת אחדות - עמוד מיוחד ב-ynet :

 

את מסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז אתמול (יום ד') בצהריים, ניצל יו"ר קדימה בעיקר כדי לדחות את הטענות נגדו על רקע זה, והוא סיפק בה שלל הסברים להחלטתו להיכנס לממשלה, בניסיון להניח את דעת הציבור. קִראו בעצמכם.

 

"לא רציתי לדחוק את התחליף לחוק טל"

במסיבת העיתונאים אמר מופז כי ראש האופוזיציה חייב להיות נאמן לתפקידו: "תפקיד האופוזיציה הוא לבקר ולהעלות נושאים לא מטופלים. אני לא אהבתי את התהליך שבו אנחנו דוחקים הצדה את חוק טל והולכים לבחירות. אמרתי - (קודם) להביא חוק של שירות לכול, ואחר כך שיהיו בחירות. בעניין הזה כל יו"ר אופוזיציה שלא יצביע על הנקודות הנכונות שצריך לתקן, לא יעשה את מלאכתו נאמנה".

 

נתניהו כבר לא "שקרן"? "השארנו את זה מאחורינו"

מופז התייחס לאמירה שלו בינואר השנה כי נתניהו "שקרן". תקרית ה"שקרן" אירעה במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שבראשה יושב מופז. האחרון הכריז בזעם על פיזור הנוכחים, וטען כי אנשי לשכתו של נתניהו סילפו דברים שאמר במהלך הדיון. מופז שמע כי בלשכת ראש הממשלה ייחסו לו משפט שלפיו "הרמטכ"ל לא אמר אמת ביחס לתקציב הביטחון", וזעם על נתניהו: "לא יעלה על הדעת שיועצי התקשורת שלך יכניסו לפי דברים שלא אמרתי".

 

נתניהו ומופז. עכשיו הם משלבים ידיים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ומופז. עכשיו הם משלבים ידיים(צילום: גיל יוחנן)

 

במסיבת העיתונאים אתמול אמר מופז: "בהקשר שאמרתי לראש הממשלה שקרן, אנחנו דיברנו על זה, החלטנו לשים את זה מאחורינו ואנחנו מסתכלים על העתיד".

 

פתאום אחדות? "מתקנים טעות היסטורית"

מופז אמר כי הוא אינו רואה "שום בעיית אמינות" בחבירת קדימה לקואליציה, שאותה כינה "צעד היסטורי". "המפגש בקואליציה משותפת משרת את האינטרסים של מדינת ישראל, והאזרחים לדעתי מאוד מרוצים מהאחדות. יכול להיות שחלק מהתקשורת, שצריכה לבקר, מוצאת בזה סימני שאלה.

 

עוד כתבות על הדרמה הפוליטית:

 • מופז על "נתניהו שקרן": שמנו את זה מאחורינו
 • מופזיגזג / פרשנות, אטילה שומפלבי
 • יו"ר הכנסת מזהיר: המערכת הפרלמנטרית תתנוון
 • החרדים לא חוששים מחוק טל חדש: מופז אינו לבני
 • חבורת סוד כמוס מהסיירת: כך נרקח התרגיל

   

  "אני אומר לכם במלוא האחריות שעשיתי את המהלך הזה עבור ארבעת היעדים שקדימה מאמינה בהם. בשנים האחרונות קדימה לא הייתה שותפה לממשלת אחדות, וזו הייתה טעות היסטורית - אנחנו מתקנים את הטעות. לגבי המחאה החברתית - נהיה איפה שצריך. קדימה לא הולכת לאבד את זהותה אלא לעזור לממשלת ישראל ולהיות שותפה".

   

  למה לא נכנסתם קודם? "לא היו תנאים"

  מופז טען כי לפני התקופה הנוכחית, קדימה לא נכנסה לממשלה מפני ש"לא היו התנאים לכניסה לקואליציה". הוא שאל את אחד הכתבים: "יש תהליך שבו ראש ממשלה בישראל רוצה לעשות שינוי בשיטת הממשלה. זה עשרות בשנים שלא נעשה (שינוי כזה), והוא מוכן לעשות את זה. אני שואל אותך, האם ח"כ או יו"ר תנועה של 28 ח"כים שזה אולי אחד הסעיפים הראשונים במצע שלו צריך להגיד 'לא, אני לא מוכן לעשות את זה'?".

   

   (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי ) (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )
  (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )

   

  94 ח"כים בקואליציה, 26 באופוזיציה ()
  94 ח"כים בקואליציה, 26 באופוזיציה

   

  מופז התייחס לחלופה לחוק טל ולחלוקת השוויון בנטל השירות: "בג"ץ קבע שחייבים לעמוד בלוח הזמנים עד 31 ביולי. הולכים להסיר את הכתם המוסרי של הבחנה בין דם לדם, שירות שוויוני".

   

  "נתניהו הבטיח תהליך מדיני - שלא אסייע?"

  מופז המשיך להצטדק בנוגע לשינוי הכיוון שלו והחלטתו להיכנס לממשלה: "האם אני צריך להגיד לא? אני מתעקש להישאר באופוזיציה ולא לתקן את זה עבור עם ישראל. כשאומר ראש הממשלה 'אני הולך להתניע תהליך של משא ומתן עם הפלסטינים, ואתה הולך להיות שותף בקבלת החלטות בנושאים הבוערים', אתה אומר 'לא, אני נשאר באופוזיציה'? כשאנו יודעים שלפנינו הכנת תקציב קשה, קל מאוד להיות באופוזיציה, אבל כאשר יש לך כוח פוליטי כמו לקדימה אתה יכול לסייע לראש הממשלה על מנת להשיג את יעדיה. זה היה חוסר אחריות להגיד לו לא".

    

  "לא בשביל הכיסאות, נכנסנו כמו שבגין עשה"

  מופז הדגיש כי לא התנה את כניסתו לממשלה בפרישת חברות קואליציוניות אחרות, וכי לא חיפש לזכות בכיסאות. "חברי סיעתי כיבדו את ההחלטה הזו והצביעו בעדה, ואני חושב שקדימה התנהגה באחריות ובכובד ראש מתוקף האחריות של מפלגה בעלת 28 ח"כים שיכולה להשפיע מתוך הממשלה". הוא נתלה באילנות פוליטיים גבוהים מההיסטוריה ואמר: "לכן ההחלטה הזו של לנהוג בדרכו של מנחם בגין הייתה מאוד נכונה. יש עוד שנה וחצי לפעול, וזה הרבה זמן". בגין הצטרף לממשלת אחדות לאומית ערב מלחמת ששת הימים.

   

  "האחדות ערך חשוב, מנענו חוסר יציבות"

  יו"ר קדימה אמר כי מפלגתו התחילה להתכונן לבחירות הכלליות, וכי השאלה הייתה אם היא רואה באחדות ערך לאומי במדינת ישראל. "בשעה שהתנאים האלה הבשילו אני רואה בזה ערך חשוב מאוד. מנענו בחירות גם במובן של חוסר היציבות השלטונית. יש עוד שנה וחצי, זה הרבה זמן, ולכן בעיניי עניין האחדות גבר על כל דבר אחר".

   

  עוד על הדרמה הפוליטית:

   

  מופז הדגיש את הצורך בתחליף לחוק טל ובשינוי שיטת הממשל, את המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ואת ההתמודדות של ישראל עם "שורת אתגרים, כולל החברתי והכלכלי". "נכון לשתף בזה פעולה ולאחד כוחות. כל דבר שנחליט עליו בהסכמה רחבה, נוכל לבצע יותר טוב", אמר.

   

  "היינו צריכים להיות בקואליציה מלכתחילה"

  מופז אמר כי הישיבה באופוזיציה אינה חטא, וכי מפלגתו ניסתה לעשות שם כמיטב יכולתה. "לקדימה 28 מנדטים לאחר שלא הרכיבה ממשלה. היא הייתה צריכה מלכתחילה להיות בקואליציה. בנקודת הזמן הזו יש שני נושאים שאילולא הצטרפות קדימה לא היו יכולים לצאת לדרך, ואני מקווה שהם יסתיימו במועדם - החוק לשוויוניות בנטל ושינוי שיטת

  הממשל". הוא אמר כי כששני החוקים יונחו על שולחן הממשלה "זה יהיה הישג גדול לקדימה".

   

  מופז אמר כי סירב לקבל תפקיד מסוים שנתניהו הציע לו, אך לא סיפר איזה תפקיד. "אהיה בתפקיד שבו אהיה מעורב בכל הנושאים הביטחוניים והלאומיים של מדינת ישראל המונחים על שולחן הממשלה", אמר מופז, שימונה לשר בלי תיק ולמשנה לראש הממשלה. "זה נקרא להשפיע, ואני מבטיח לכם שההשפעה שלנו תורגש". • פורסם לראשונה 08/05/2012 23:37

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאול מופז. "הייתי צריך להגיד לנתניהו שאני לא מוכן?"
  צילום: אוהד צויגנברג
  ראשי הסיעות חותמים על ההסכם הקואליציוני
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים