שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

ארה"ב על הקואליציה: אין שינוי בגישתנו לישראל

לנוכח הדרמה הפוליטית בישראל, שמר הבית הלבן על איפוק דיפלומטי. "אנחנו ממשיכים לקיים קשרים טובים מאוד עם ישראל", אמר הדובר. ואף מילה על איראן

הבית הלבן הגיב הערב (יום ג') בדיפלומטיות לשינוי הפוליטי שהפתיע את תושבי ישראל והודיע כי הקמת ממשלת האחדות הרחבה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא תביא לשינוי בגישתו כלפי בעלת בריתו הקרובה.

 

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-ynet :

בעולם הופתעו: נתניהו הפציץ. איראן הבאה בתור?

מופז על "נתניהו שקרן": שמנו את זה מאחורינו

יאיר לפיד: מופז ונתניהו הפכו אותנו לאלטרנטיבה

 

"קואליציה חדשה בישראל בהחלט לא משנה את המדיניות שלנו", אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. "אנחנו ממשיכים לקיים קשרים טובים מאוד עם ישראל".

 

"אנחנו תומכים באינטרסים הביטחוניים של ישראל בתיאום עם הצבא, אנחנו חולקים מידע מודיעיני רב, ונעבוד באופן הדוק עם הישראלים בעתיד", אמר קרני לכתבים. הוא לא הזכיר את המילה "איראן" בדבריו, אף שהעיתונים המובילים בארה"ב ובעולם העלו את האפשרות שהצעד הפוליטי קשור לתקיפה ישראלית ברפובליקה האיסלאמית.

 

נתניהו כינס בצהריים מסיבת עיתונאים עם שותפו החדש, יו"ר קדימה שאול מופז, ובה הכריז על הקמת ממשלת האחדות ועל קיום בחירות במועדן. הצעד, שיביא לקואליציה רחבה של 94 חברי כנסת, קומם רבים, בעיקר בשל הבטחותיו המפורשות של מופז שלא ייכנס לממשלה עם נתניהו.

 

אתרי החדשות והעיתונים המובילים בעולם לא נותרו אדישים למהלך החשאי הלילי. ה"גרדיאן"

הבריטי הסביר כי "מפלגת האופוזיציה הגדולה תשווה לממשלתו של נתניהו פנים מתונות יותר". על רקע ניסיונותיה של איראן להשיג נשק גרעיני למטרות צבאיות, ציינו בעיתון הבריטי כי הפצצה הפוליטית שהטיל נתניהו קשורה אולי לאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

 

גם ב-CNN הזכירו את הסוגיה האיראנית וכתבו שההסכם הקואליציוני בין קדימה לבין הליכוד עשוי לשנות את עמדתה של ישראל לגבי תקיפת מתקני הגרעין. בהקשר זה, צוין כי מופז - לשעבר הרמטכ"ל ושר הביטחון - מחזיק בעמדה נצית פחות מנתניהו בסוגיה האיראנית ומתנגד לתקיפה ישראלית.

 

"התפנית הדרמטית באירועים עשויה להשפיע על כל החלטה על תקיפה ישראלית אפשרית באיראן",

כתבו ב"טיימס" הלונדוני בידיעה שכותרתה "נתניהו כונן קואליציה מפתיעה עם קדימה", והזכירו בהקשר זה את עמדתו של יו"ר מפלגת קדימה בסוגיה האיראנית: "ראש קדימה שאול מופז היה מבקר חריף של תקיפת מתקני הגרעין האיראניים על ידי ישראל".

 

ה"ניו יורק טיימס" הדגיש את ה"זגזוג" של מופז, וציין כי הוא אחד המרוויחים הגדולים מהפצצה הפוליטית שרקח ביחד עם נתניהו לאור העובדה שסקרי דעת הקהל בישראל חזו לו מפלה צורבת ואיבוד מנדטים רבים. "היה זה תמריץ ברור למופז להסכים לממשלת אחדות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה. "נעבוד באופן הדוק עם הישראלים"
צילום: AP
מומלצים