שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדשות הספרות: רכבת ישראל מצנזרת שירה

  רכבת ישראל מנעה מקבוצת משוררים לארגן אירוע שירה לכבוד חג הפועלים, וגם - נפתחה הוצאת ספרים העוסקת בז'אנר הפנטזיה, הרשתות הגדולות יצאו במבצעי ענק לפני שבוע הספר וערב חגיגי לכבוד הספר "אנציקלופדיה של הרעיונות"

  אז מה היה לנו השבוע

   רכבת ישראל נגד שירה? תהל פרוש, משוררת ועורכת, הוזמנה לארגן אירוע של משוררות ומשוררים לכבוד ה-1 במאי מטעם חבורת החללית, שמציגה במוזיאון חיפה לאמנות. כדי לקבל אישור להופיע ברכבת פנתה פרוש יחד עם רותי דירקטור, אוצרת התערוכה, לדובר הרכבת אשר מסר כי ההנהלה ביקשה לראות את השירים לפני אישור הפרויקט. אולם האישור להתקיימותו של האירוע לא התקבל, משום מחלוקת לגבי המילים של השירים שעלולות לפגוע ברגשות הנוסעים. פרוש נדרשה לתגובה לנושא ולטענה הופתעה לשמוע שהנהלת רכבת ישראל "חוששת מהקראת שירת עבודה ופועלים לכבוד ה-1 במאי בין קרונותיה".

   

  "רכבת ישראל, גוף ציבורי שאמור לפעול לטובת הציבור", טוענת פרוש, "שמה עצמה משום מה כצנזורית לגבי מה מותר וממלכתי לקרוא ומה לא. בשעה שהיא מתירה לחברות מסחריות נכלוליות לפרסם בשטח הציבורי של כולנו היא אוסרת על פעולות אמנות שעלולות כפי הנראה לדעתה לנטוע רעיונות בראשי הנוסעים והכרטיסנים".

   

  עמוס עוז. ספר ראשון בשיתוף עם בתו (צילום: קולין מקפירסון) (צילום: קולין מקפירסון)
  עמוס עוז. ספר ראשון בשיתוף עם בתו (צילום: קולין מקפירסון)

   

  אתמול (ג') מת סופר הילדים והמאייר האמריקני מוריס סנדק, הנודע בעיקר בזכות ספרו, "ארץ יצורי הפרא" שעובד לסרט מצליח. סנדק הלך לעולמו כתוצאה מסיבוכי מחלה קשה בעודו בן 83, במהלך הקריירה הארוכה שלו הוא אייר עשרות ספרים ובעיקר ספרי ילדים, שגם זיכו אותו במספר פרסים יוקרתיים בארצות הברית ומחוצה לה, ביניהם הפרס על שם האנס כריסטיאן אנדרסון שהוענק לו ב-1970 מטעם ממשלת שבדיה

   

  הסופר עמוס עוז ובתו, פרופסור פניה עוז-זלצברגר יפרסמו ספר באנגלית, פרי עבודה משותפת. הספר, שייקרא, Jews and Words, ייצא כתוספת לכרך הראשון באנתולוגיה של עשרה כרכים ובהם טקסטים יהודיים לאורך ההיסטוריה. הפרויקט הוא יוזמה של הוצאת הספרים של אוניברסטית ייל וקרן פוזן, וספרם המשותף של עוז הנו מסה המתייחסת למפעל התרבותי באופן ספציפי.

   

  בית הוצאה לאור חדש בשם "ענתות ספרים" נכנס כשחקן חדש לזירת המו"לות הישראלית. המקימות והעורכות הראשיות, רוני קנר-שניידר וורד רווה-שמואל - שתי חברות טובות שלהן חיבה עזה לפנטזיה אורבנית ורומן על טבעי. השתיים החליטו להביא לקוראים (ובעיקר הקוראות, לטענתן) ממיטב הספרות בסוגות אלו, שזוכות להצלחה רבה בעולם.

   

  כפי שפורסם השבוע ב"דה מרקר", הוצאות הספרים טוענות כי המבצעים של שתי הרשתות: "צומת ספרים" ו"סטימצקי", מאיימים לפגוע בצורה מהותית בהכנסות משבוע הספר העברי. הסיבה לכך נטועה בהקדמת המבצעים האגרסיביים כבר לחודש מאי, בעוד שאירועי שבוע הספר עתידים להיפתח ב-6 ביוני. בהוצאות הספרים סבורים כי הרשתות מרוקנות מתוכן את שבוע הספר, וכי רכישה במסגרת המבצעים במהלך חודש מאי תסכן את רווחיהם מהאירוע המצופה, ואף פוגעת במהותו התרבותית.

   

  בהמשך לנושא זה, רשת סטימצקי תעניק פרס שנתי לשלושה סופרים ישראלים שספריהם היו רבי מכר. הפרס נחשב לתקדים, מכיוון שזהו הפרס הראשון שמחולק על פי נתוני מכירות בלבד. גובה הפרס יעמוד על 25 אלף שקלים, ויחולק לראשונה לאשכול נבו על ספרו "נוילנד", לשמי זרחין על ספרו "עד שיום אחד", ולצרויה שלו על ספרה "שארית החיים".

   

   המשוררים עינה ארדל ומתי שמואלוף הוזמנו לסדנת תרגום של משוררים ישראלים וגרמנים בברלין, בעוד עשרה שירים של המשוררים הוקלטו לאתר בינלאומי של שירה (lyrikline.org) באולפן מקצועי שנמצא כחלק ממכלול האמצעים המקומיים לתמוך בשירה. שמואלוף מספר כי סדנה זו "הינה הזדמנות מעולה להכיר שפה, פואטיקה ותרבות אחרת". ארדל ושמואלוף עבדו יחד עם המשוררים מירקו בונה ואורסוליה קלאס, ועם המתרגמים מרקוס למפקה ולידיה בוהמר. 

   

  קבוצת המשוררים הירושלמית "כתובת", חוגגת עשור ל"מקום לשירה" - מרכז ששם לעצמו מטרה לקדם את תחום השירה בארץ. לכבוד חגיגות העשור, מתקיימים השבוע מופעי שירה חגיגיים ומפגשי משוררים. כמו-כן, יושק הגיליון החמישי של כתב-העת של "כתובת", ויוקרן הסרט התיעודי על הקבוצה.

   

  אירועים קרובים

  מופע השקה לספר "אנציקלופדיה של רעיונות" מאת דוד גורביץ' ודן ערב ("בבל"), ייערך ביום ה', ה-10.5.2012. "האנציקלופדיה" היא חיבור מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בת זמננו. באירוע יקראו, ישירו ויגישו ערכים מתוך הספר. בין המשתתפים: גל זייד, איתמר רוטשילד, עלמה זק, מנשה נוי, ערן סבאג, קרן מור, אלון נוימן, יסמין אבן, רוני סומק, פרופ' חביבה פדיה ואחרים. בשעה: 20:30. תיאטרון צוותא, רחוב אבן גבירול 30, תל-אביב. כרטיסים: 20 ש"ח.

   

  ביום ו', ה-11.5.2012תחת הכותרת "מחזיר אהבות קודמות" יתקיים מופע מיוחד וחד פעמי המוקדש ליצירותיו של הסופר והמתרגם יהושע קנז. המופע יכלול קטעים מספריו של קנז שהולחנו במיוחד עבור המופע.כמו כן יבוצעו שירים ברוח יצירותיו ויוקראו קטעים מספריו. האירוע יתקיים במסגרת הסדרה "תן למילים לעשות בך" במדיטק חולון, בעריכתו של אלי שנברג ובהשתתפותם של עמנואל הלפרין, אפרת בן-צור, א.ב. יהושע, עמיר לב, קרני פוסטל, ערן צור ודרור קרן. בשעה: 12:00. מדיטק חולון, שדרות גולדה מאיר 6. כרטיס: 50 ש"ח.

   

  כנס המשוררים 2012: יום עיון על מצב השירה העברית ועל חוק השירה העברית - ייערך היום (ד'), באולם "גליל" בכנסת. להבדיל מכנסים, אירועים, פסטיבלים ותחרויות בהם משתתפים משוררים, בכנס הזה לא יקראו שירה, אלא יעסקו במצבה ובמעמדה. לכנס שתי מטרות מרכזיות: לעורר שיח ציבורי-חברתי-פוליטי אודות מצב השירה והמשוררים וכנובע מכך הצורך בהצעת חוק השירה. ובנוסף, להצביע על כיוונים לשיפור ותיקון המצב הקיים וכיווני פעולה עתידיים. המשתתפים בכנס: פרופ' חמוטל בר יוסף, המשורר איתמר יעוז קסט, המשורר ארז ביטון, ח"כ אריה ביבי, פרופ' דן לאור, הרצל חקק, ח"כ זהבה גלאון, פרופ' מירון ח' איזקסון, פרופ' נעים עריידי, המשוררת נעמי טישלר, פרופ' עוזי שביט, פרופ' קרן אלקלעי־גוט.

   

  המלצת השבוע

  "הכוח המדמה", הוא שם ספר שיריה החדש של המשוררת המוערכת של ריקי דסקל,

  אשר רואה אור בימים אלו בהוצאת "עם עובד". דסקל בחרה להמליץ על הספר "עמוד שניים ליום" שכתב צדוק עלון (הוצאת "עמדה", 2010). דסקל מספרת כי הינו "מאותם ספרים היוצאים בשקט, בשקט, כמעט בלחש. הצניעות המחתרתית של קובץ הסיפורים הזה הוא חלק ממהותו: סיפורים על אנשים שאתה נדחק אתם לאותה מעלית, פוגש אותם בתור בבית המרקחת, נשען עמם על דלפק הפורמייקה בדואר. החוט המקשר ביניהם הוא השופט יעקב המוכן להאמין באמונות טפלות רק למען שלום יקיריו, ולבו נמס בקרבו כשהוא שומע את לאונרד כהן שר". 

   

  חם מהתנור

  הרומן החדש של אלה יבלונסקי, "הניסוי הגדול" (מודן), ראה אור השבוע. הרומן מבוסס על אירועים היסטוריים שהתרחשו בתקופה מסעירה בפריז של המאה ה-17. יבלונסקי מספרת כי הספר מגולל את "סיפור חייו המרתק של ז'אן-בטיסט דני, ששירת כרופא החצר של לואי ה-14, וכל חייו ניסה לפענח את סודו של הדם האנושי. היסטוריונים מניחים שהוא היה הרופא הראשון שהצליח לבצע העברת דם מחיה לאדם." יבלונסקי מוסיפה כי "הספר מעלה שאלות רבות, אבל השאלה המרכזית שנשאלת היא האם בדרכם של אלה שמקדימים את זמנם, נסחפים למסע חסר פשרות ונופלים בדרך - האם יש בלבם גם מקום לאהבה. במהלך הכתיבה זכיתי לעצב דמויות, לבנות סיפור, לתאר נופים רחוקים שמעולם לא ראיתי", היא מסבירה. "נהניתי מאד מהתכנון, מהמחקר ומהכתיבה. נכון שהמילה 'דם' היא מגרש ביתי עבורי, אך ריתק אותי לגלות שוב כמה דרכו של חוקר דומה לדרכו של סופר, למלחמת יחיד על עצמאות הנפש".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תהל פרוש. מילות השירים עלולות לפגוע בנוסעי הרכבת
  לאתר ההטבות
  מומלצים