שתף קטע נבחר

בכיר ברבנות צבאית: דו"ח המבקר כבר נשכח

במייל ששלח ל-170 רבנים צבאיים קרא מפקיד בסיס הרבנות בצריפין להמשיך ב"מלאכת הקודש האמיתית", וציין: "אף אחד כבר לא זוכר מה פירסם המבקר אך לפני מספר ימים"

ברבנות הצבאית לא ממש מתרגשים מדו"ח מבקר המדינה, זהו לפחות הרושם שמתקבל כשקוראים את המייל ששיגר אחד מהבכירים ביחידה לרשימת תפוצה הכוללת כ-170 רבנים בצה"ל.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

את המייל המדובר שלח מפקד בסיס הרבנות הצבאית בצריפין, סגן אלוף אמיר רוזנבאום, שמדבריו משתמע כי הוא מזלזל בדו"ח מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לידנשטראוס. מדבריו עולה כי, לדעתו, אל לה לרבנות הצבאית להיות מוטרדת מדו"ח המבקר בעניינה.

 

"ידידיי, אף אחד כבר לא זוכר מה פירסם המבקר אך לפני מספר ימים", כתב סא"ל רוזנבאום, והוסיף וקרא: "חיזקו ואימצו ידיכם העוסקים במלאכת הקודש האמיתית ביחידות עצמן. אנחנו פה לסייע ככל הניתן".

 

גורמים ברבנות הצבאית הביעו פליאה על נוסח המייל, שהופץ בתפוצה רחבה ולא הוסתר בחדרי חדרים: "זה לא סוד שהיה מתח בשנים האחרונות בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך, שם טענו טענות נגד הפעילות שלנו, והדברים של רוזנבאום הם המשך ישיר לאותו קו. העניין הוא שהפעם העמדה הזו הופנתה נגד גוף חיצוני, מבקר המדינה, באמצעות הערה עוקצנית.

 

"כל עוד פעילות החינוך של גורמי הדת בצבא, מאושרת על-ידי הגורמים הבכירים בצבא ומפוקחת, לאף אחד, כולל המבקר, אין סיבה להתערב. אנחנו הצלחנו היכן אחרים לא הצליחו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במייל המדובר ציין מפקד בסיס הרבנות הצבאית שלמרות שהשיח התקשורתי כבר אינו עוסק בדו"ח מבקר המדינה, צריך ללמוד ולהחכים ממנו. יצוין כי כוונתו הייתה לשבח את הדו"ח ואת הרבנים הצבאיים אשר פעלו בהתאם לפקודות".

 

דבר המבקר

בדו"ח המבקר נמתחה ביקורת על חוסר ההסדרה בהיקף ועומק הפעילות החינוכית שמקבלים חיילי צה"ל מהרבנות הצבאית, לעומת הפעילות החינוכית שהם אמורים לקבל מחיל החינוך.

 

המבקר הזכיר טענות שהשמיע בעבר קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר, שהביע התנגדות "לפלישת פעילות הרבנות הצבאית לתחום

החינוך", ואף שלח מכתב לרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, על מה שהגדיר כ"השפעה דתית על השירות בצה"ל".

 

המבקר המליץ בהערותיו כי "הטענות הנשמעות בצבא לגבי הקשר בין תופעה של שינוי בסטטוס קוו שהיה קיים בנושאי דת בצבא ובין אופיין של פעילויות החינוך בצה"ל, ובמיוחד אלו הנוגעות לזהות ישראלית-יהודית ולתודעה יהודית, מחייבות ביתר שאת, שהרמטכ"ל ופורום המטכ"ל יידרשו לנושא, יכריעו בו ויקבעו הנחיות ברורות".

 

מנגד, בצבא הסבירו כי "סוגיית תיאום פעילות החינוך והרבנות הצבאית בתחום הזהות היהודית הוסדרה: לחיל החינוך הסמכות והאחריות לעיסוק בנושא הזהות הישראלית-יהודית, ולרבנות הצבאית הסמכות והאחריות לעיסוק בנושא התודעה היהודית ממקורות תורניים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס
צילום: עידו ארז
מומלצים