שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תומכי ישראל אינם רצויים במגדל השן האקדמי

  הרצאות של מומחים פרו-ישראלים מבוטלות, ואלו שמגיעים מוברחים מדלתות אחוריות. עיתונאי איטלקי מזהיר שאוניברסיטאות המערב הופכות למעוזים מבהילים של שנאה

  במבט מבחוץ, הפקולטות באוניברסיטאות המערב נראות כמו נווה מדבר מעודן ושופע בחוכמה ובידע. למעשה, מוסדות מערביים להשכלה גבוהה הופכים להמשך ישיר וברוטלי לשנאה כלפי היהודים. פקולטות מפורסמות שהיוו את ערש התרבות האירופית מקריבות את החופש ואת ישראל לטובת ברבריות והתנגדות לקידמה.

   

  אפילו באמריקה מורידים כבר את הכפפות. המכון למחקר יהודי בסן פרנסיסקו פרסם לאחרונה דו"ח תחת הכותרת "לבד במערכה: להבין את בידודו של הסטודנט היהודי בקמפוס", אחד המחקרים המקיפים ביותר מסוגו. על-פי הדו"ח, יותר מ-40% מהסטודנטים אישרו שקיימת אנטישמיות בקמפוס שלהם. כ-41% מהם נתקלו בהערות אנטי-ישראליות מצד מרצים בכיתה.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  נראה אתכם במחאת האוהלים 2? / הני זובידה

  עסקה סבירה במחיר סוף עונה / שאול רוזנפלד

   

  המספרים מגלים תמונה קשה גם באירופה. בעוד האוניברסיטאות האירופיות מתגאות באוכלוסיה מוסלמית גדולה ובסטודנטים רבים מארצות ערב, נותרו בהן מעט מאוד סטודנטים יהודים או פרו-ישראלים. בעוד ש-15-20% מהנרשמים לאוניברסיטאות המובילות בארצות הברית הם יהודים, באירופה מעט פקולטות יכולות לטעון אפילו לעשירית מהמספר הזה.

   

  לא לישראלים, כן לחיזבאללה

  בימים אלה אנו עדים לגל העכור ביותר של שנאה אנטי-ישראלית מאז 6 באפריל 2002, כש-123 אקדמאיים חתמו על מכתב פתוח שפורסם ב"גרדיאן" הבריטי בקריאה להשעיית כל קשרי התרבות עם ישראל.

   

  באוניברסיטת פרובנס שבצרפת נמנעה הופעתה של סופרת ישראלית ניצולת שואה, אך נציגי חיזבאללה הורשו לנאום באוניברסיטת סורבון היוקרתית. בהולנד, אוניברסיטת ארסמוס אירחה לאחרונה אירועים שבהם הושוותה ישראל למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה. אך המקרה של פיטר ון דר הורסט, מרצה להיסטוריה נוצרית ויהודית קדומה באוניברסיטת אוטרכט ההולנדית, משקף יותר מכל את הפחד והשנאה שמושלים בכיפה באקדמיה ההולנדית.

   

  החוקר פורץ הדרך התכוון לטעון בנאום הפרידה שלו ש"האיסלאמיזציה של האנטישמיות האירופית היא אחת ההתפתחויות המפחידות ביותר בעשורים האחרונים". נשיא האוניברסיטה מנע ממנו מלעשות זאת וצינזר את ההרצאה.

   

  "זו הייתה אמורה להיות ההרצאה האחרונה שלי", אמר לי ון דר הורסט. "במזרח התיכון של ימינו, הדמוניזציה של היהודים הגיעה לרמות חסרות תקדים. היהודים מואשמים בכל הרוע תחת השמש, החל מקניבליזם וכלה בהתקפות על מגדלי התאומים, הצונאמי, שפעת העופות, מחלת האיידס, ועוד. הוועדה המנהלת באוניברסיטה טענה שהנאום המלא מסוכן מדי מפני שהוא עלול להוביל לתגובות אלימות מצד 'ארגוני סטודנטים מוסלמים מאורגנים היטב'. החלטתי להגיש טקסט מקוצר כי לא רציתי לחשוף את עצמי ואחרים לסכנה פוטנציאלית".

   

  "נכנעתי לצנזורה עצמית", הוסיף ון דר הורסט. "במדינתה של אנה פרנק אנו מקבלים את העובדה שכיום היהודים ברחוב נמנעים מסמלים דתיים. אנו מקבלים את העובדה שבתי הכנסת בהולנד מאובטחים על ידי המשטרה. מה יהיה הסוף של כל זה?"

   

  שנאה גוברת בבריטניה  

  עשרות אקדמאים חתמו לאחרונה על עצומה שמגנה את אוניברסיטת ליברפול בעקבות הזמנת סגן שגריר ישראל בבריטניה לנאום שם. באוניברסיטת אדינבורו בסקוטלנד, הסטודנטים הצביעו בעד החרמת מוצרים ישראלים. באוניברסיטת קווינס בבלפסט, פעילים פלסטינים אלימים תקפו את הציר הישראלי סולון סולומון.

   

  פרופ' בני מוריס מאוניברסיטת בן-גוריון הותקף בשנה שעברה על ידי קבוצה של מוסלמים לפני כנס ב"לונדון סקול אוף אקונומיקס". לאחר שסיים את הרצאתו על מלחמת העצמאות של ישראל, הובל מוריס ללא כל גינונים לדלת האחורית של הפקולטה, על פני פחי האשפה, מחשש לבטחונו אם יעזוב את הבניין בדרך הרגילה. "הרגשתי כמו יהודי בברלין בשנות ה-20", אמר לי מוריס המזועזע. "ישראל היא טאבו מוחלט באירופה. בקיימברידג' בוטל הקורס שלי אחרי מסע הפחדה של קבוצות איסלאמיות. אני חושש שזה ילך ויחמיר בהמשך".

   

  ועוד בבריטניה, המומחה הגרמני למדעי המדינה מתיאס קונצל הוזמן על-ידי אוניברסיטת לידס לסמינר של שלושה ימים. הרצאתו על "מורשתו של היטלר: אנטישמיות איסלאמית במזרח התיכון" הייתה צפויה למשוך קהל רב. אך כשקונצל הגיע לפקולטה, נאמר לו שהרצאתו בוטלה "מסיבות ביטחוניות".

   

  "שלום עם ישראל הוא פשע" 

  בסתיו שעבר, המרצה הישראלי רונן כהן, ש"חטאו" היחיד הוא עצם עבודתו במרכז האוניברסיטאי באריאל, גורש מכנס אקדמי בברלין (הוא הוחזר לאחר מכן בעקבות מחאה סוערת). בספרד, שר הבינוי פסל את המרכז באריאל מלהשתתף בתחרות בינלאומית של אנרגיה סולרית בגלל מיקומו של המוסד האקדמי בשומרון.

   

  על-פי סקר שהוזמן על ידי משרד החוץ הספרדי, 62% מהסטודנטים באוניברסיטה אינם רוצים יהודים בכיתתם. המספרים הללו אינם מפתיעים כמו שהם מדאיגים: האנשים האנטישמים ביותר בספרד הם לכאורה גם המשכילים ביותר.

   

  באיטליה, אתרי אינטרנט פופולריים קוראים להכנת "רשימה שחורה" של מרצים יהודים. סטודנט ישראלי באוניברסיטת טורינו, אמיר פאר, סיפר לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" ש"היהודים כאן מסתירים את זהותם בגלל הסכנה שיהפכו למטרה". מהציר הישראלי שי כהן מנעו לנאום באוניברסיטת פיזה בעקבות תקיפה אלימה של סטודנטים, שקראו לעברו "קצב". השגריר הישראלי באיטליה, אהוד גול, נמלט מאוניברסיטת פירנצה בעקבות "מחאה" דומה.

   

  גם בסקנדינביה המצב דומה. נעל הושלכה על שגריר ישראל, בני דגן, בזמן הרצאתו באוניברסיטת שטוקהולם. באותו מוסד פרסם מרצה מאמר שקורא ליהודים להרחיק את עצמם ממדינת ישראל על מנת שלא להפוך למטרה לאנטישמיות. באוניברסיטת אוסלו נאלצה סטודנטית יהודיה, אניה סבסוניק, להפסיק את לימודי העברית עקב התקפות אנטישמיות מצד חבריה לאוניברסיטה. אוניברסיטאות נורבגיות אסרו גם על אלן דרשוביץ, המרצה הנודע מהרווארד, להופיע בתחומן עקב דעותיו הפרו-ישראליות.

   

  בשנת 1936, בתחילתו של גל פרעות חדש נגד היהודים, כתב המנהיג הציוני ברל כצנלסון: "אנו נתבעים להגן על עצמנו לא רק מפני הפורעים הגופניים כי אם גם מפני פורעים רוחניים". אך כיום, הפורעים הרוחניים יושבים בפקולטות מערביות. מדובר ב"פתרון סופי" אקדמאי שניתן לתמצת באמצעות שלט שתלוי על קירות אוניברסיטת לונדון: "שלום עם ישראל הוא פשע".

   

  ג'וליו מיאוטי הוא עיתונאי איטלקי ומחבר הספר "שואה חדשה: הסיפור הלא מסופר של קורבנות הטרור הישראלים"

   

  Read this article in English

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: giulio meotti
  הפתרון הסופי האקדמי. ג'וליו מיאוטי
  צילום: giulio meotti
  מומלצים