שתף קטע נבחר
צילום: index open

פתרון ירוק לגג עירוני: בונים גינה בשמיים

איך מנצלים נכון גג עירוני רגיל? מקימים גינה משותפת אי שם על הגובה. בקופנהגן זה עובד נפלא: אדריכלית מקומית זיהתה את המחסור בגינות באחת השכונות - והקימה אחת על גג בניין שמשתרעת על 900 מ"ר וכוללת משחקים, מרפסת וברביקיו

הגג הוא לרוב הקומה האחרונה בכל בית, אך מתברר שבדנמרק המצב קצת שונה: פרויקט Bir של משרד האדריכלים ג'וליאן דה שמידטך, שהוקם על גבי גג בבניין מגורים שקיים בבירה קופנהגן עוד מתחילת המאה, מתייחס אל הגג כאל קומת הקרקע דווקא.

 

עוד על עיצוב הבית בביקור בית : 

 

הקונספט לפרויקט נולד בעקבות המרקם האורבני של שכונת Elmegade במרכז העיר. החצרות הפנימיות בשכונה צרות וארוכות, ולכן קשה להשתמש בהן כגינה משותפת לרווחת התושבים. בעקבות זאת החליטו המתכננים ליצור את "הגינה החסרה" על גג של בניין קיים.

 

לשותפים בפרויקט - הדיירים בשלוש דירות פנטהאוז - הוקמה גישה פרטית לשטח ציבורי משותף, ולצורך בניית הפרויקט ופיתוחו התאגדו בעלי שלוש הדירות כקבוצת רכישה, או כמו שאומרים בדנית: "קואופ".

 

את הפרויקט, שמשתרע של שטח של 900 מ"ר בתקציב אדיר של 950 אלף יורו, החלו לתכנן כבר בשנת 2004, יחד עם האדריכל הדני ביארקה אינגלס. לבסוף הוא אושר סופית על ידי העירייה בשנת 2008, וממש לאחרונה הסתיימה הבנייה והפכה את בית המגורים למשהו שכל הורה עירוני מקנא בו.

 

צילום: JDS HEECHAN PARK

 

יש גם תצפית על העיר

כדי לתכנן את הגינה בחנו האדריכלים את הגינות שכבר קיימות בעיר, והגיעו למסקנה שהמאפיין העיקרי לכולן הוא חומרים פונקציונליים. את המסקנות שלהם החליטו לתרגם לעיצוב של שלושה אזורי פנאי מובחנים בגג: גינת משחקים עשויה חומר סופג זעזועים בצבע כתום, מרפסת שמש ספונת עץ וגבעה ירוקה.

 

מרפסת השמש היא האזור האינטימי והנמוך ביותר בגג, ואפשר להתרווח בה בשקט. היא קרובה למטבח חיצוני ולברביקיו הממוקמים למרגלות הגבעה הירוקה. על הגבעה שתול דשא והיא משתפלת מטה מגינת המשחק הכתומה אל מרפסת השמש.

 

גינת המשחק לילדים תחומה על גבעה מלאכותית נוספת, כשכל גבעה היא גם יציאה מאחת הדירות אל הגג המשותף. להרפתקנים שבדיירים הותקן כאן גם גרם מדרגות שמוביל לתצפית אל העיר מראש הגבעה שבגג.

 

הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: JDS HEECHAN PARK
הגג המדובר. משמש כגינה החסרה
צילום: JDS HEECHAN PARK
מומלצים