שתף קטע נבחר

הג'יהאד העולמי מבעיר את סוריה, בדרך לגולן?

שני הפיגועים הגדולים בסוריה ביממה האחרונה הוכוונו בסבירות גבוהה על ידי הג'יהאד העולמי. בעתיד הלא רחוק אנשיהם עלולים להסתנן לגבול ישראל, לפיגועי פרובוקציה

מכוניות התופת שהתפוצצו היום (ה') בדמשק, כמו מטען הצד רב העוצמה אתמול על שיירת האו"ם בדרעא, אינם דפוס הפעולה הרגיל של הקבוצות החמושות של האופוזיציה בסוריה. קבוצות אלה מצוידות בדרך כלל בנשק קל בלבד ולאנשיהן (אפילו הם עריקים מהצבא הסורי) אין ההכשרה הטכנולוגית, האימון והניסיון הדרושים לביצוע פיגועי הרג המוני ומארבי מטענים מורכבים. הם מתמקדים בעיקר בלוחמת גרילה מבית לבית ובמחסומי רחוב בשטחים האורבניים, ובמארבי אש ומיקוש באזורים החקלאיים.

 

קשה לקבל כאמינה גם את טענת דוברי האופוזיציה הסורית כי המשטר עצמו יזם את הפיגועים כדי להשחיר את תדמיתה של האופוזיציה בסוריה עצמה ובעולם. אמנם הפיגוע בדרעא כוון נגד משקיפי האו"ם ובפיגוע בדמשק נהרגו אזרחים רבים, אבל בשני המקרים נהרגו ונפצעו עשרות אנשי צבא ואנשי מנגנוני

המודיעין, וממש לא סביר להניח שהמשטר - אפילו אם מדובר במשטר רצחני ומקיאבליסטי כמו זה שבשאר אסד עומד בראשו - יסתכן בכך שמישהו מבין חברי הנפגעים או משפחותיהם יגלה שיוזם הרציחות היה מי שעליו הם מגנים. וכל זאת בעבור הישג תעמולתי מפוקפק.

 

מכאן שהאפשרות הסבירה ביותר היא שאת שני הפיגועים יזמו והוציאו לפועל ארגון או קבוצות טרור שאנשיהם הם מוסלמים סונים קיצונים הפועלים מטעם מה שמכונה "הג'יהאד העולמי" או בהכוונתו. שיטת הביצוע של הפיגועים וכן התחכום בתכנונם ובהכנת המטענים נושאים טביעת אצבע מובהקת של אותם ארגונים שביצעו ומבצעים פיגועים דומים בעיראק.

ייתכן אפילו שהמבצעים הם סונים קיצונים, אנשי "הסניף העיראקי" של אל-קאעידה ("אל-קאעידה במסופוטמיה"), שהסתננו לסוריה כדי לקחת חלק בג'יהאד נגד משטר הבעת' החילוני והסוציאליסטי השולט בסוריה; לא סתם "משטר ערבי כופר", אלא כזה שהנהגתו היא עלאווית המשתייכת לזרם השיעי באיסלאם.

 

גורמי מודיעין מערביים איתרו כבר מזמן סימנים ברורים לכך שאת פיגועי התופת הגדולים בסוריה מבצעים אנשי ג'יהאד עולמי המסתננים מצפון לבנון (בהם פלסטינים רבים המתגוררים במחנות הפליטים באזור טריפולי) ובעיקר מעיראק.

 

כשבשאר זרק עצם לארה"ב

לבשאר אסד יש היסטוריה מעניינת בהקשר הטרור הסוני בעיראק. מיד אחרי כיבוש עיראק על ידי האמריקנים ב-2003 סיפק אסד מחסה לנאמניו של סדאם חוסיין ואִפשר לרבים מהם לחזור ולחדור לעיראק כדי לבצע פיגועים. אחרי הכול, נאמניו של סדאם וחלק ניכר מבכירי משטרו והצבא שלו היו אנשי מפלגת הבעת' העיראקית - מפלגה אחות למפלגת הבעת' הסורית שבשאר עומד בראשה ואשר משמשת לו כבסיס פוליטי אזרחי וכמשענת אידאולוגית.

 

האמריקנים באו לאסד בטענות קשות על כך שהוא מעניק לטרוריסטים העיראקים הסונים, אנשי סדאם לשעבר, בסיס יציאה, מימון ומילוט בארצו. כוחות אמריקניים פשטו מדי פעם על מחנות של טרוריסטים עיראקים בתוך סוריה. כתוצאה מכך החליט בשאר "לזרוק עצם" לאמריקנים: הוא הסגיר לידיהם פעילים

של אל-קאעידה שניסו לעבור בארצו בדרכם לעיראק. הוא גם סיפק להם מודיעין שהיה בידיו על אל-קאעידה. הוא לא עשה זאת רק מתוך כוונה לרצות את וושינגטון, אלא גם משיקולי הישרדות עצמיים: אנשי אל-קאעידה, רובם ככולם, הם סונים קיצונים ששמו להם למטרה להפיל משטרים ערבים חילוניים כדי להקים מדינת שריעה סונית במקומם.

 

מטרה נוספת חשובה היא לנהל מלחמת חורמה בשיעים ובזרם התיאולוגי השיעי באיסלאם. לא פלא שאנשי אל-קאעידה סוגרים כעת חשבון עם אסד ותעוזתם גוברת והולכת. מה גם שיש להם מקומות מילוט ובסיסי יציאה נוחים לא רק בעיראק ובלבנון אלא גם בטורקיה ובירדן. ייתכן אפילו שכמה מהם ממומנים ונתמכים על ידי ערב הסעודית ומדינות מפרץ אחרות. אף כי לעת עתה אין הוכחה לכך.

 

לגרות תגובה ישראלית

מדוע כל זה חייב לעניין אותנו? לא צריך להיות מנתח מודיעין מנוסה כדי לראות שהאופוזיציה הסורית, כולל "צבא סוריה החופשית" וקבוצות חמושות סוריות אחרות, אינם מאורגנים ומאומנים כראוי. הם מפולגים פוליטית, האינטרסים שלהם שונים והם חסרים כמעט לחלוטין היררכיית פיקוד ושליטה שחיונית להפעלתם בצורה אפקטיבית. כך זה גם בקרב הגורמים הפוליטיים המגוונים והמסוכסכים אלה עם אלה המרכיבים את מה שמכונה האופוזיציה הסורית.

 

טביעת אצבע של הג'יהאד העולמי. דמשק, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טביעת אצבע של הג'יהאד העולמי. דמשק, היום(צילום: רויטרס)

 

לעומת זאת, אנשי הג'יהאד העולמי ממושמעים, מאורגנים ובעלי ניסיון צבאי וטרוריסטי רב. מה שמאפשר להם להיכנס לריק הארגוני שיצר הכאוס הפוליטי המאפיין את המורדים הסורים כעת. אם יימשכו הדברים במתווה הנוכחי - הקיצונים המוסלמים הסונים עלולים בתוך זמן לא רב להפוך לגורם הדומיננטי והמוביל בקרב תנועת ההתנגדות הסורית, וכשאסד ייפול - אם ייפול - הם יהיו הגורם שישתלט ויכתיב את אופיו של המשטר. תרחיש דומה לזה שאנו עדים לו כעת בלוב.

 

במערב חוששים מתרחיש כזה, וזו אחת הסיבות העיקריות לכך שארה"ב ומדינות אירופה מתנגדות בנחישות רבה לחמש את המורדים הסורים בנשק ובאמצעי לחימה מודרניים. הם חוששים שנשק זה ייפול, כמו באפגניסטן בשעתו ובלוב כעת, לידיהם של המוסלמים הקיצונים ויסייע להם לטבוח במתנגדיהם. בין שהם עלאווים או נוצרים סורים, ובין שהם סורים חילוניים שיתנגדו להם.

 

בישראל ערים לאיום הפוטנציאלי הגלום בהפיכת אנשי הג'יהאד העולמי והקיצונים הסונים לגורם הדומיננטי בקרב המורדים בסוריה. לעת עתה מאמציהם ממוקדים בהפלת משטרו של אסד. אבל אם וכאשר ייפול משטר זה, עלול ארסנל הטילים והרקטות הסורי המונה יותר ממאה אלף פריטים, וכן ראשי הקרב הכימיים והביולוגיים שסוריה פיתחה וייצרה עבורם, ליפול לידי גורמים המשתייכים לזרם המיליטנטי והקיצוני ביותר באיסלאם. קיימת גם אפשרות שגורמים קיצוניים אלה יסתננו בעתיד הלא רחוק גם לאזור קו הגבול בין סוריה לישראל בגולן כדי לבצע פיגועי פרובוקציה.

 

תכליתם של פיגועים כאלה היא לגרות תגובה ישראלית שתגרום לעימות ואפילו למלחמה בין ישראל לסוריה. הקבוצות הסוניות הקיצוניות מעוניינות בעימות כזה הן מפני שהדבר יחייב את צבא סוריה להפנות את רוב יחידותיו לחזית עם ישראל והן מפני שבמהלך העימות צה"ל ישחק את יכולותיו של הצבא הסורי ויהרוס את תשתיות המדינה הסורית ואת בסיסי השלטון והכלכלה. כל אלה יקרבו את קצו של שלטון אסד ואת "ניצחון האיסלאם".

 

יש גם תקדים לאסטרטגיה הזו: ארגונים לבנוניים המשתייכים לג'יהאד העולמי כבר מבצעים זה כמה שנים ירי תלול מסלול ופיגועי תופת פרובוקטיביים כאלה כדי להצית עימות בין חיזבאללה לישראל ובין חיזבאללה לכוח האו"ם (יוניפי"ל) בלבנון. זו עוד סיבה להניח שהפיגוע אתמול בדרעא (בדרום סוריה, סמוך לגבול עם ירדן) בוצע על ידי הג'יהאד העולמי. אין דבר שישראל או צה"ל צריכים או יכולים כרגע ליזום במטרה לצמצם או לנסות למגר את האיום הזה. הציווי העיקרי כרגע הוא להכפיל מאמצים מודיעיניים כדי לעקוב אחרי הנעשה בסוריה ובגבולותיה ולגלות ערנות בטש"ית על ה"קו הסגול" ברמת הגולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים