שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים ממליצים: מתן ברזל לתינוקות - עד גיל שנתיים

  כיום מקבלים תינוקות בישראל תוסף ברזל עד גיל שנה. חוקרים ישראלים מצאו כי הדבר אינו מספיק - וגורם למצבי אנמיה אצל בני שנה וחצי עד שלוש. ההמלצה: להמשיך במתן התוסף עד גיל שנתיים לפחות ולשים דגש על מזונות עשירים בברזל

  ברזל הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר להתפתחות תקינה של המוח בתינוק. בישראל מטופלים כל התינוקות על ידי תוספת ברזל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה. אולם מחקר חדש מגלה כי הפסקת מתן הברזל בגיל שנה מגבירה את שכיחות האנמיה, ולכן הם ממליצים לשנות את ההמלצות הקיימות כיום ולהמשיך לתת ברזל עד גיל שנתיים.

   

  עוד על מתן ברזל לתינוקות:

  הבדיקה הקריטית שהורים מתעלמים ממנה: חוסר ברזל

  כך תמנעו אנמיה אצל תינוקות

  סבלת מאנמיה בהריון? גם הילד יסבול מזה

   

  אבחון מוקדם של מחסור בברזל כבר בגיל הרך ומתן טיפול מונע חיוניים להתפתחות תקינה ולבריאות הילד בעתיד: מחסור בברזל בגילאים צעירים הוכח כגורם ישיר לפגיעה ביכולת הקוגניטיביות ובמקרים מסויימים אף כגורם לפגיעה בלתי הפיכה. כאמור, על פי המלצת משרד הבריאות כל התינוקות בישראל מקבלים תוספת ברזל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה.

   

  מתוך הכרה בחשיבות הנושא הוחלט כי הורדת אחוז התינוקות הסובלים מאנמיה בגיל שנה הינו אחד ממדדי האיכות של שירותי הבריאות בישראל. זו הסיבה שכל רופא מחוייב להפנות את הפעוטות בני תשעה חודשים ועד שנה לביצוע ספירת דם, כדי להחליט האם יש להמשיך במתן ברזל גם מעבר לגיל זה.

   

  אך מחקר חדש מצביע על כך שההמלצות הקיימות כיום אינן מספיקות למניעת אנמיה בפעוטות. המחקר, שנערך בראשותה של ד"ר שירה גלילי ויוצג בכנס מכון מטרנה, בדק את שכיחות האנמיה ומאגרי הברזל בגילאי שנה וחצי עד שלוש. החוקרים מצאו כי שיעור האנמיה מחוסר ברזל בקרב פעוטות נותרת גבוהה ואף מחמירה מגיל שנה וחצי עד שלוש.

   

  בעקבות הממצאים ממליצים עורכי המחקר לשנות את המלצות משרד הבריאות ולהמשיך לתת ברזל מניעתי עד גיל שנתיים לפחות, במקום עד גיל שנה כפי שמומלץ כעת. עוד ממליצים המומחים להעלות את המודעות לבעיה כך שישופר הרכב תזונת התינוקות בגיל שנה עד שלוש, בדגש על הכנסת מזון מועשר בברזל וביצוע ספירת דם שגרתית גם בגיל שנתיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מומלץ שתזונת התינוק תורכב ממאכלים עשירים בברזל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים