שתף קטע נבחר

הממשלה תדון בהתמודדות עם בצורת החשמל

בשל החשש מהפסקות חשמל ממושכות בחודשי הקיץ החמים, שרי הממשלה יצביעו הבוקר (א') על הצעת חירום של שר האנרגיה לנדאו, לפיה המשק והשרים עצמם ינקטו פעולות שונות לתגבור פעילות חברת החשמל. בין השאר, צה"ל יחויב להפעיל גנרטורים ויהיה אפשר לייצר יותר חשמל בדלקים מזהמים

נערכים לבאות: על שולחן הממשלה תונח הבוקר (א') הצעת מחליטים של שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, שמטרתה להתמודד עם המחסור החמור בחשמל בקיץ הקרוב, שבגינו קיים חשש למצב חריג שבו חברת החשמל לא תוכל לספק חשמל לכל אוכלוסיית הארץ בחודשי הקיץ וייגרמו הפסקות ממושכות.

 

 

על פי ההצעה, שר האנרגיה יונחה להעביר גז טבעי מספקי שירות חיוני לתחנות כוח פרטיות, שהושבתו בגלל המחסור בגז להנעתן. כמו כן, לנדאו יתבקש להידבר עם צרכני החשמל הגדולים, שהם המפעלים, בנוגע לדרכים שבהן יכולים אותם מפעלים לחסוך בחשמל לאורך הקיץ.

 

שר האנרגיה יקדם גם פעילות הסברה לציבור כדי לעודד חיסכון בחשמל ויורשה לפעול למען זירוז הפריקה של דלקים בנמלים כדי לספק חומרי גלם לחשמל לתחנות הכוח הפרטיות של מפעלים גדולים.

 

ישיבת ממשלה. השרים יקבלו סמכויות (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
ישיבת ממשלה. השרים יקבלו סמכויות(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

 

הצבא יעמיד גנרטורים לרשות הציבור 

שר האוצר יורשה להתערב גם כן למען זירוז הפריקה של דלקים בנמלים, לצורך הבאתם לתחנות הכוח של חברת החשמל. מנכ"ל משרד הביטחון יונחה להפנות עודפי חשמל של הצבא למשק ולהגיע להבנות עם שר האנרגיה בנוגע לחיסכון בחשמל, בדומה למפעלים הגדולים.

 

בנוסף, יעמיד משרד הביטחון חלק מהגנרטורים של הצבא לרשות הציבור בשעות מחסור. שר הפנים יעניק הקלות בהיתרי בנייה להקמת טורבינות חשמל חדשות והשר להגנת הסביבה יונחה להעניק היתר מיוחד לייצר יותר חשמל בדלקים מזהמים.

 

רשות החשמל תונחה לבחון הרחבה של היקף הפעילות של גנרטורים וגם להקדים את המכסה של עמדות לייצור אנרגיה סולארית, שהיקף של 30 מגה-וואט. ההנחיות המיוחדות יהיו תקפות מתחילת חודש יוני ועד לסוף חודש ספטמבר.

 

הרקע: הפסקת אספקת הגז המצרי

התקנות המיוחדות באות על רקע המחסור החמור בחומרי גלם להפקת חשמל, בעקבות הפסקת אספקת הגז לישראל ממצרים. עד לאחרונה, ייצרה חברת החשמל 40% מתצרוכת החשמל של המשק הישראלי בגז טבעי, ולאחרונה ירדה כמות הגז הזמינה למשק להיקף של 25% מצורכי המשק.

 

בהיעדר כמות מספקת של גז טבעי, מפיקה חברת החשמל באמצעות דלק ופחם, חומרי גלם מזהמים ויקרים יותר. עם זאת, הגנרטורים של החברה דורשים הסבה לעבודה באמצעות דלק ופחם ובשל הזמן והממון הנדרש להסבה זו, החברה לא ערוכה מספיק לסיפוק כל צורכי החשמל של ישראל בחודשי הקיץ החמים.

 

קיים חשש כי בימים שבהם יפקוד גל חום כבד את מדינת ישראל, רזרבת החשמל תרד לכ-2% מהיקף התצרוכת של המשק, מצב שבו כל תקלה טכנית קטנה עלולה לגרום להפסקת חשמל של שעות.

 

בחברת החשמל מתכוונים להתמודד עם מצבים כאלו באמצעות הפסקות חשמל יזומות ו"מדלגות". החשמל יופסק באזור מסוים לכמה דקות ואחר כך יחזור וההפסקה תדלג למקום אחר, וכך הלאה עד שגל החום יעבור והצריכה תרד.

 

במסגרת תכנית זו, יסומנו מקומות שבהם אין להפסיק את אספקת החשמל מחשש לחיי אדם (בתי חולים ובתי אבות). כמו כן יופעלו בשעות חירום הסדרים מוקדמים עם המפעלים הגדולים, שיורידו את רמת הצריכה שלהם באותן זמני.

 

בקרב יצרני האנרגיה הסולארית, מעוררת ההצעה של לנדאו תרעומת. באיגוד חברות האנרגיה המתחדשת מוחים על כך שרק 30 מגה וואט יאושרו במקום 70 וגם על לוחות הזמנים לביצוע במסגרת הקדמת המכסה החדשה.

 

"הצעת המחליטים בעניין הגגות הסולאריים כוללת מגבלת זמן להקמה עד הראשון ליולי", אומר איתן פרנס, יו"ר האיגוד. "מדובר במגבלה לא מוצדקת שתקטין את הסיכויים לממש את המכסה. בפועל שיאי צריכת החשמל והצורך באמצעים לספקם על מנת להתמודד עם המחסור הצפוי, נדרשים בעיקר בחודש אוגוסט ועל כן מדובר במגבלה מקוממת ואנו דורשים לשנות את תאריך הסף לתחילת חודש אוגוסט".

 

באשר לגודל המכסה שאושר, אמר פרנס כי "לא ברור למה הממשלה חוסמת את הצרכנים שמעוניינים לייצר חשמל לעצמם ולסייע לחברת החשמל במאמציה להתמודדות עם המחסור הצפוי הקיץ".

פורסם לראשונה 12/05/2012 21:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
חדר הבקרה של חברת החשמל
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים