שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP
  תזכורת לנשק של סדאם: השרטוט לא אקדח מעשן
  מלבד ההדמיה של המתקן הגרעיני בבסיס פרצ'ין לא הוצגו פרטים חדשים בחשיפת AP. צריך לקוות ש"המדינה" שסיפקה את המידע המביך מחזיקה בהרבה יותר חומר מדויק, אחרת נחזה במהדורה מחודשת של "הנשק להשמדה המונית" של עיראק

  שרטוט ההדמיה שפורסם הערב (יום א') על ידי סוכנות הידיעות AP אמור להעיד כי איראן לא רק מעשירה אורניום לצרכים אזרחיים, כפי שהיא טוענת, אלא גם מפתחת נשק גרעיני. הכוונה היא להוכיח כי איראן לא רק עסקה בפיתוח כזה עד ל-2003, והפסיקה, כפי שטען בעבר המודיעין האמריקני, אלא גם פעלה בנושא לאחרונה, ב-2006, במתקן של משמרות המהפיכה בפרצ'ין.

   

  הפרסום כוון כנראה להקדים ביום שיחות על נושא זה בין נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) לבין נציגי איראן. שיחות אלה הן נפרדות מהמשא ומתן הכללי בין איראן למערב, שבמרכזו שאלת העשרת האורניום. הפרסום נועד למנוע מצב שבו האיראנים ובני שיחם יגיעו לפשרה שלא תניח את דעתה של אותה "מדינה", שאדם מטעמה מסר את המידע לסוכנות הידיעות.

   

  תמונת ההדמיה של המכל בבסיס פרצ'ין (צילום: AP)
  תמונת ההדמיה של המכל בבסיס פרצ'ין (צילום: AP)

   

  מה שנראה בשרטוט אמור להיות מתקן המשמש לניסויים ב"מעטפת הנפץ" של נשק גרעיני, שהליבה שלו עשויה אורניום מועשר בדרגה גבוהה. פיצוץ המעטפת, שצורתה כדור, אם יתבצע מכל העברים, יתניע את ביקוע השרשרת הגרעינית בליבה הנמצאת כגלעין בתוכה. כלומר, יגרום לפיצוץ גרעיני.

   

  אם המעטפת אינה עשויה כראוי והנפצים אינם מותקנים בה היטב, או שאינם מופעלים בעת ובעונה אחת (בדיוק של ננו-שנייה) הפיצוץ הגרעיני יהיה חלקי (לא בעוצמה המתוכננת) או שייכשל כליל. לכן, הניסויים במעטפת הנפץ הם קריטיים למי שמעוניין לפתח ולייצר נשק גרעיני.

   

  לסבא"א, שמושבה בווינה, הגיע מזמן מידע מודיעיני ממספר גורמים, שטען כי מדענים ומהנדסים איראנים עורכים ניסויים במעטפת הנפץ במחנה של משמרות המהפיכה בפרצ'ין. לא רק ב-2003, אלא גם בשנים שאחר כך, כולל בזמן האחרון. המידע הזה חשוב כי הוא סותר את הטענה האיראנית הבסיסית, שתוכנית הגרעין שלה נועדה לצורכי שלום. על בסיס זה, דורשת איראן לאפשר לה להעשיר אורניום בשטחה. אבל אם יוכח מעל לכל ספק שאיראן גם עוסקת בפיתוח נשק, זה ייתן תוקף לדרישה הישראלית שלא יותר לאיראן לקיים שום פעילות העשרה בשטחה, וכי את האורניום שהעשירה היא תעביר לחו"ל.

   

  בסיס פרצ'ין. מחלוקת על הכניסה (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
  בסיס פרצ'ין. מחלוקת על הכניסה(צילום: DigitalGlobe-ISIS)
   

  על סמך מידע זה, דרש לאחרונה ראש סבא"א, יוקיה אמאנו, מהאיראנים לאפשר לפקחיו לבקר במקום. האיראנים הסכימו תחילה, אך אחר כך חזרו בהם בטענה שזהו מחנה צבאי שהביקור בו אינו בסמכות האו"ם, על פי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. פקחי סבא"א שבאו לאיראן נשלחו בבושת פנים הביתה. במהלך הוויכוח בין סבא"א לאיראנים, הראו צילומי לוויין מערביים כי בפרצ'ין מתבצעות עבודות עפר שתכליתן לטשטש ולהסתיר את הפעילות שהתקיימה במקום.

   

  בינתיים, החל תהליך דיפלומטי בין איראן לבין חמש חברות מועצת הביטחון, בצירוף גרמניה. כמחווה של רצון טוב, הסכימו האיראנים להידבר מחדש גם על סוגיית הביקור בפרצ'ין. השיחות בעניין זה אמורות להתחיל מחר. החשיפה ב-AP נועדה להפעיל לחץ תקשורתי על האיראנים, על אנשי סבא"א וגם על הממשל האמריקני. הכוונה היא להוכיח לאיראנים ולבני שיחם כי פרטי הפעילות האסורה לפיתוח נשק גרעיני המתנהלת בעצם הימים האלה ידועים ומתועדים היטב.

   

  לכן לא יוכלו האיראנים להתחמק מלתת הסבר משכנע וברור בעניין פעילות פיתוח הנשק בפרצ'ין. אותה "מדינה" שאנשיה סיפקו את השרטוט מתכוונת בבירור למנוע מצב שבו האיראנים יצליחו להתחמק ממתן הסברים שיפלילו אותם, ואילו הנושאים ונותנים עמם, מתוך רצון להימנע מהחרפת הקונפליקט, יעצמו עין ויהיו מוכנים להתפשר ולהרשות להם להעשיר אורניום בשטחם. פשרה שגם ממשל אובמה וגם ממשלות אירופה אותתו שהיא עשויה להתקבל על דעתם.

   

  סדאם חוסיין. יהיה אקדח מעשן באיראן? (צילום: איי פי)
  סדאם חוסיין. יהיה אקדח מעשן באיראן?(צילום: איי פי)
   

  הצרה היא ששרטוט ההדמיה שפורסם, וגם הפרטים הנוספים על המתקן בפרצ'ין, שנראים לכאורה מדויקים להפליא, אינם יכולים להיחשב "אקדח מעשן". הם אפילו אינם מחדשים הרבה, שכן, כאמור, רוב המידע על פרצ'ין כבר פורסם לפני יותר משנה - חוץ משרטוט ההדמיה.

   

  בשרטוט אפשר להשתמש רק כעזר המחשה, וגם זאת רק בתנאי שהוא מגובה בצילומים מקוריים מזוויות שונות של המתקן המדובר, ואם יש לגבי אותו מתקן מידע נוסף, טכנולוגי ואחר, המצביע בצורה אמינה ומפלילה שהמתקן הקונקרטי הזה אכן קיים וכי באמת שימש לפיתוח נשק גרעיני.

   

  אין שום דבר בפרסום שיצביע על אמינות השרטוט והמידע הנלווה. בהקשר זה, ראוי לזכור את "המופע" של שר החוץ האמריקני במועצת הביטחון של האו"ם, ערב הפלישה לעיראק ב-2003. הגנרל בדימוס קולין פאוול ביקש לשכנע את נציגי חברות מועצת הביטחון ואת דעת הקהל העולמית כי סדאם חוסיין מפתח נשק להשמדה המונית, וכי אם לא יתפרק מנשק זה בפיקוח האו"ם, צריכה המועצה לאשר הצעת החלטה המאפשרת לאכוף זאת עליו בכוח, כלומר, באמצעות מלחמה שארצות הברית כבר התחילה בהכנות לה.

   

  בין השאר, הציג שר החוץ האמריקני, מי שהיה ראש המטות המשולבים במלחמת עיראק הראשונה, שרטוטי הדמיה של קרונות ששימשו לכאורה כמעבדות מוסוות לייצור חמרי לחימה ביולוגיים. השרטוטים והמידע שהציג פאוול היו מדויקים ומשכנעים להפליא. אלא שמאום מזה לא נמצא אחרי המלחמה.

   

  שנים אחדות אחרי שכבשו האמריקנים את עיראק, התוודה עיראקי גולה שהוא היה זה שסיפק לאמריקנים את המידע והשרטוטים, כולל את הבסיס לשרטוטי ההדמיה. הממשל בוושינגטון נאלץ להודות לבושתו שכולם היו מפוברקים וחסרי אחיזה במציאות.

   

  האיראנים לא יהססו להזכיר לבני שיחם פרשה מביכה זו כדי לפגוע באמינות המידע שפורסם. לכן צריך לקוות שבאמתחת "המדינה" שסיפקה ל-AP את הפרטים המביכים על פרצ'ין, יש הרבה יותר חומר מדויק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תזכורת לנשק של סדאם: השרטוט לא אקדח מעשן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים