שתף קטע נבחר

סעודיה: פוטר יועץ שהתנגד לרפורמות למען נשים

עבדאללה מלך סעודיה פיטר יועץ שמרן שמתח ביקורת על רפורמות שנועדו להקל על נשים. היועץ נימק: בעלי השפעה מנסים להשחית את החברה המוסלמית

עבדאללה מלך סעודיה פיטר שלשום (שבת) את אחד מיועציו, בעל דעות שמרניות, לאחר שמתח ביקורת בפומבי על רפורמות שנועדו להקל במגבלות על נשים. כך דיווחו כלי תקשורת במדינה.

 

חדשות אחרונות מהעולם:

 

היועץ, שייח עבד אל-מוחסן אל-עוביקאן, אמר לתחנת רדיו מקומית כי הבכירים עמלים על החדרת ערכים מערביים ועל חילון חוקי המדינה באמצעות הפיכת איסורים לחוקים: "המצב הזה מסוכן מאוד וקשור למזימות של בעלי השפעה להשחית את החברה המוסלמית על ידי התקת הנשים ממקומן הטבעי".

 

נשים בסעודיה. האם הרפורמות למענן משחיתות את החברה?              (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשים בסעודיה. האם הרפורמות למענן משחיתות את החברה? (צילום: רויטרס)

 

לאחר שפוטר צייץ אל-עוביקאן בטוויטר כי הוא מקווה ששליטי הממלכה יישמרו מפני יועצים רעים. היועץ בן ה-81 גרם למהומה גם ב-2010 כשאמר שאשה יכולה להיות לבדה עם גבר שאינו קרוב משפחתה, אם היא נותנת לו לינוק חלב ממנה, כיוון שהדבר יוצר קשר כמו של אם וילד מבחינת האיסלאם. נימוק זה נדחה על ידי מרבית עמיתיו אנשי הדת.

 

המלך עבדאללה הרגיז את אנשי הדת הנוקשים במדינה כאשר ריכך כמה מגבלות ואפשר לנשים להצביע ואף להתמודד בבחירות המוניציפליות ב-2015.

 

סעודיה מיישמת פרשנות נוקשה של האיסלאם ואוסרת על גברים ונשים שאין ביניהם קשר משפחתי להתרועע, אך אין עקביות ביישום חוקים אלה. רק השנה החלה הממלכה ליישם חוק מ-2006 שאסר על גברים לעבוד בתחום ההלבשה התחתונה בשל תלונות מנשים. מלכתחילה העדיפו השמרנים כי נשים לא יעבדו, ולכן כוח העבודה במקום היה גברי. גם במקומות עבודה אחרים נתקלות הנשים בפחות קשיים, ויש בהן כאלו שעובדות כמהנדסות, רופאות, אחיות ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך סעודיה. מרגיז אנשי דת שמרנים
צילום: AP
מומלצים