שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: מהי ארוחת הבוקר הכי משביעה

  חוקרים אמריקאים מצאו כי מי שצרכו ביצה בארוחת הבוקר היו שבעים יותר בצהריים, לעומת אלו שצרכו דגני בוקר. גם בדיקות הדם הראו כי רמות הורמון השובע היו גבוהות יותר אצלם. ההשערה: השובע נגרם בשל איכות החלבון הגבוהה שבביצה

  עזבו את הקורנפלקס: מחקר חדש מגלה כי אכילת ביצה מקושקשת בארוחת הבוקר מפחיתה תיאבון ומסייעת לירידה במשקל. החוקרים מצאו כי מי שהקפידו על אכילת ביצה זללו פחות בארוחת הצהריים, בהשוואה לאלה שאכלו דגני בוקר. גם בדיקות הדם שעברו הנבדקים לאיתור רמות הורמוני הרעב והשובע גילו יתרון אצל צרכני הביצה.

   

   

  במחקר החדש, שנערך על ידי חוקרי אוניברסיטת לואיזיאנה שבארצות הברית, נתבקשו 20 מתנדבים בריאים לאכול ארוחת בוקר הכוללת שתי ביצים מקושקשות או מבושלות או מנת דגני בוקר מידי יום ולמשך שבוע. כל המנות היו בעלות אותו ערך קלורי, אותה כמות חלבון, פחמימות ושומן.

   

  בארוחת הצהריים נשאלו הנבדקים מה מידת הרעב שחשו. עם תחילת הארוחה ניתנה להם אפשרות לבחור במזנון חופשי כל פריט שירצו, ומה שהחליטו לאכול נרשם. כל נבדק עבר במהלך הניסוי בדיקות דם לאיתור רמות הורמון הרעב גרלין והורמון השובע PYY.

   

  מהממצאים עלה כי רמות הגרלין הגבוהות של הנבדקים היו קשורות לתחושת רעב. בקרב אלה שצרכו דגני בוקר הרמות היו גבוהות יותר לפני ארוחת הצהריים, בעוד שאלה שכללו ביצה בארוחת הבוקר היו בעלי רמות נמוכות יותר של ההורמון. בנוסף נמדדה רמתו של ההורמון PYY הגורם לתחושת שובע. רמתו של הורמון זה הייתה נמוכה יותר בקרב אלה שאכלו דגני בוקר, בהשוואה לאלה שאכלו ביצה - אצלם רמתו של ההורמון הייתה גבוהה.

    

  החוקרים הדגישו כי כמות החלבון בדגני הבוקר הייתה דומה לכמות החלבון שבביצים, ולפיכך קבעו כי תחושת השובע מהביצה אינה נובעת מכך, אלא ככל הנראה מאיכות החלבון הגבוהה שבביצה וממרכיבים נוספים בה. "חלבוני הביצה הם בעלי איכות גבוהה יותר מחלבונים צמחיים", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר ניקהיל דורנדר. "ברור שירידה במשקל דורשת פעילות גופנית וצמצום ערך קלורי. ביצה איננה תרופת פלא, אבל בהחלט יכולה לעזור בתהליך ההרזיה בתחושת השובע שהיא מעניקה".

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארוחת בוקר. ביצה עדיפה על דגני בוקר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים