שתף קטע נבחר

26 אלף דירות ייבנו במקום הבסיסים במרכז הארץ

מדובר בבסיסי צה"ל בתל-אביב, ראשון לציון, פתח תקווה, רמת גן וקריית אונו שיפונו לנגב. על פי טיוטת ההסכם, רבע מהדירות יהיו מיועדות לדיור בר-השגה ולדיור להשכרה לזוגות צעירים

במקום בסיסי צה"ל שיפונו לנגב מהערים רמת גן, פתח תקווה, ראשון לציון, קריית אונו ותל-אביב, צפויות להיבנות כ‭26-‬ אלף יחידות דיור חדשות, מתוכן כרבע ‭(23%)‬ ייועדו לדיור בר-השגה ולדיור להשכרה לזוגות צעירים. הסכם על כך מתגבש בימים אלה.

 

כתבות נוספות על בנייה במקום בסיסי צה"ל:

 

בסוף השבוע האחרון הגיעה ללשכתו של שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אריאל אטיאס, טיוטה של ההסכם בין מינהל מקרקעי ישראל, משרד הביטחון ומשרד האוצר, בדבר העתקת בסיסי צה"ל לנגב לפי החלטת הממשלה מהשנה שעברה.

 

על פי הטיוטה, יפנה משרד הביטחון את בסיס צה"ל תל השומר הממוקם באזור קריית אונו, את מחנה סירקין בפתח תקווה, את מתחם השלישות הראשית ברמת גן, את מחנה צריפין באזור ראשון לציון ואת מתחם הורודצקי (תל חיים) בתל-אביב, כולם ממוקמים בלב אזורי הביקוש החמים במדינה. על הקרקעות שיפונו צפויות להיבנות, על פי הערכות, כ‭26-‬ אלף יחידות דיור חדשות ולפחות 400 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה.

 

במקום צריפין: 3,500 יחידות דיור

במסגרת התוכנית, במקום השלישות הראשית ברמת גן ייבנו ‭1,200‬ יחידות דיור; במקום מחנה סירקין בפתח תקווה ייבנו 12 אלף יחידות דיור; במקום מתחם הורודצקי בתל-אביב ייבנו 700 יחידות דיור; במקום בסיס תל השומר בקריית אונו ייבנו

‭9,000‬ יחידות דיור;ובמקום מחנה צריפין בראשון לציון ייבנו ‭3,500‬ יחידות דיור.

 

בתמורה לפינוי הבסיסים יקבל משרד הביטחון כשני‬ מיליארד שקל ממינהל מקרקעי ישראל, על פי מתווה תשלומים שייפרס עד לשנת ‭.2012‬ התשלום הזה יהיה מקדמה לחלקו של משרד הביטחון בהכנסות הצפויות של המינהל משיווק הקרקעות המפונות באזורי הביקוש, העתיד לעמוד על ‭.34%‬

 

באשר לשימושי משרד הביטחון בתמורה שיקבל, נקבע בטיוטה הנוכחית כי 700 מיליון שקל מתוכם ייועדו על פי ראות עיני משרד הביטחון, ועל השאר תתקבל החלטה נוספת עד סוף השנה. תכנון המחנות החלופיים שיקים משרד הביטחון בנגב יתבצע מתוך התמורה הזאת.

 

השר אטיאס בירך על ההתקדמות ואמר כי "יוזמת ההעתקה של בסיסי צה"ל לנגב היא בשורה ברוכה לכלל תושבי ישראל. מדובר בקידום של עשרות אלפי יחידות דיור חדשות באזורים המבוקשים במדינה, מה שללא ספק יהיה תרומה נוספת ומשמעותית להמשך ירידת מחירי הדיור‭."‬

 

אז מי יתכנן?

תכנון הקרקעות המתפנות למגורים יוטל לראשונה על משרד הביטחון לפי טיוטת ההסכם. לשם כך יתקצב מינהל מקרקעי ישראל את משרד הביטחון ב‭60-‬ מיליון שקל בשלוש שנים. על פי החלטת הממשלה, יהיה על השר אטיאס לאשר את ההסכם במועצת מקרקעי ישראל, הגוף שאמור להיות גורם מרכזי במהלך.

 

"יש בהסכם כמה אלמנטים שדורשים שינוי לשם זירוז בניית עשרות אלפי יחידות הדיור, בתוכן נתח נכבד של דיור בר-השגה המיועד בעיקר לזוגות צעירים", אמר אטיאס. "בין הנושאים שאבדוק - מי יהיה הגורם המתכנן של הקרקעות: האם יהיה זה משרד הביטחון או מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון. זו שאלה בעלת משמעויות רבות שישפיעו על הצלחת המהלך, ויש להתייחס אליה ולבחון אותה בכובד ראש".

 

על המשך קידומו של ההסכם אמר אטיאס: "בכוונתי לכנס את הגורמים המקצועיים במשרדי ובמינהל כדי לעבור על ההסכם, ולבחון דרכים לזירוז הליכי התכנון כדי לאפשר את החתימה עליו בהקדם האפשרי. מדובר ביוזמה שקידומה נמשך שנים בשיתוף פעולה מלא מצידנו, והשלכותיה רבות ומרחיקות לכת. לכן נרצה לדאוג לכך שהיא תתבצע על הצד הטוב ביותר ותשיג את ייעודה בזמן הקצר האפשרי ובהתאם ללו"ז שקבעה הממשלה".

 

הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בסיס צריפין. תכנון הקרקעות המתפנות יוטל על משרד הביטחון
צילום: יובל טבול
שר השיכון, אריאל אטיאס. "תרומה נוספת להמשך ירידת מחירי הדיור"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים