שתף קטע נבחר

עימות בעצרת ה"נכבה" באוניברסיטת תל אביב

מפגיני ימין התייצבו מול מפגיני שמאל בטקס שעורר מחלוקת. שלושה נעצרו במהלך האירועים. תפילת "יזכור" אלטרנטיבית הוקראה ופליטה משייח' מוניס סיפרה על חוויותיה. "הבאנו נכבה עליכם", שרו אנשי הימין - והפריעו לאירוע

זירת עימות באוניברסיטת תל אביב: מאות פעילי ימין התייצבו בצהריים (יום ד') מול כמות דומה של פעילי שמאל שביקשו לקיים טקס לציון יום הנכבה הפלסטיני - "האסון" שבהקמת מדינת ישראל.

 

שניים מהמפגינים - אחד מהימין ואחד מהשמאל - נעצרו לאחר שהתעמתו ביניהם. המפגינים החלו לקלל את העצור מקרב המארגנים וצעקו לעברו "בוגד". מאוחר יותר, נעצר גם מפגין שלישי, ששרף במהלך האירועים דגל פלסטין.

 

תפילות אלטרנטיביות, עדויות וצעקות, היום באוניברסיטה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
תפילות אלטרנטיביות, עדויות וצעקות, היום באוניברסיטה(צילום: עופר עמרם)

  

במהלך הטקס, קראו הנוכחים תפילת "יזכור" אלטרנטיבית, כהגדרתם. בנוסף, הוקראה גם רשימה של כפרים ערביים שנמחקו בשנת 1948 ופליטה פלסטינית משייח' מוניס, הכפר שעל אדמותיו נבנתה האוניברסיטה, סיפרה על חוויותיה. שישה סטודנטים ערבים הציגו את סיפורם האישי והנוכחים עמדו דקה דומייה.

 

נועה, מארגנת הטקס, אמרה כי היא "חושבת שהיה טקס מכובד מאוד. הקריאה היחידה שלהם הייתה 'הבאנו נכבה עליהם', וכך הם הוכיחו שיש צורך לציין יום זה. בשביל שישראל תהיה אנושית חייבים לציין את יום האבל". היא הוסיפה כי "מי שמנסה להשתיק אותנו הופך בעצמו לבריון אנטי דמוקרטי".

 

הפגנות פעילי הימין והשמאל, היום באוניברסיטה (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
הפגנות פעילי הימין והשמאל, היום באוניברסיטה(צילום: שחר חי)

 

בין היתר, הניפו מפגינים מהימין דגלי ישראל ושלטים שבהם נכתב: "כשאני הגעתי לארץ לא היה עם פלסטיני" ו"אני גאה להיות ישראלי", ושרו לעורכי הטקס שביניהם חוצצת גדר: "הבאנו נכבה עליכם". המפגינים מהצד הימני מנעו ממארגני הטקס לדבר ופעם אחר פעם היסו אותם בשריקות בוז.

 

בנוסף, צעקו המפגינים: "מוות למחבלים" ו"מחבלים החוצה". אחד מהם שרף בריסטול שעליו צויר דגל פלסטין. מפגין אחר צעק לעברם: "רוצחים, איפה הייתם שרצחו ילדה קטנה?" וזכה לתגובה "אתם רוצחים".

 

דניאל, אחד המפגינים מהשמאל, צעק לעבר המתנגדים: "אתם מאמינים במוות? אתם מאמינים במלחמה. מי אתם? אתם מדברים על גזענות? אני הולך בעוד שנה לצה"ל, ובגללכם אעבור את מה שאעבור. אתם הטרוריסטים של העם היהודי. גזענים". עלי, אחד המשתתפים בטקס, צעק: "עבריינים, מסיתים".

 

פעילים מפגינים, היום בתל אביב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
פעילים מפגינים, היום בתל אביב(צילום: עופר עמרם)
 

מוקדם יותר היום, גלש דיון סוער בנושא, שהתקיים בוועדת החינוך בכנסת, לעימות קולני. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) קרא לאוניברסיטה לבטל את כל האירועים המתוכננים בתחומה לציון יום הנכבה. "היום מקיימים 'יזכור' לחללי

הנכבה ומחר יציינו את יום הזיכרון לחיילים הנאצים", אמר. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרא להדחתו בעקבות ההשוואה.

 

מוטי כהן, מנכ"ל אוניברסיטת תל אביב, הדגיש כי "האירוע אושר על פי חוק זכויות הסטודנט וחוק יסודות התקציב. מדובר באירוע שאינו הסתה או פגיעה, אלא אירוע זיכרון. אנחנו מוסד דמוקרטי במדינה דמוקרטית וכל עוד אין חשש לפגיעה בחוק, אנחנו מאשרים בקשות של סטודנטים לקיום אירועים". כהן הוסיף כי אם תהיה חריגה מהנהלים, ההפגנה תפוזר. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגיני הימין באוניברסיטה
צילום: שחר חי
"כשהגעתי לארץ לא היה עם פלסטיני"
צילום: עופר עמרם
מומלצים